Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Mirina inovatívna technika odlievania povýšila dizajn vázy na umelecké dielo

Zdieľať 17. 02. 2021
Mirina inovatívna technika odlievania povýšila dizajn vázy na umelecké dielo Galéria (15)

Zvedavosť, vášnivá tvorba a ustavičné hľadanie nových možností spracovania hmoty viedli sochárku Miru Podmanickú a keramickú dizajnérku Markétu Novákovú k inovatívnemu využitiu techniky odtláčania kvetov na porcelánové vázy. Vznikli tak jedinečné interiérové objekty. Samozrejme, plne funkčné.

V roku 2013 začala Mira Podmanická spoluprácu s keramickou dizajnérkou Markétou Novákovou. Pracovali s technikou odlievania kvetov a rastlín na povrch vázy. Markéta, keramická dizajnérka znalá materiálu a technológie, a Mira, očarená zaujímavým materiálom so špecifickými vlastnosťami a možnosťami. Strávili nad vázami veľa času, skúšali rôzne možnosti. Tým, že umiestnili kvety už na vázu, vytvorili samostatne fungujúci objekt do interiéru. Vázy sú plne funkčné, ale aj bez kvetov sú zaujímavým doplnkom.

Prečítajte si tiež

7 tipov, vďaka ktorým interiér doslova rozkvitne
7 tipov, vďaka ktorým interiér doslova rozkvitne
Vyspovedali sme úspešného slovenského dizajnéra Tomáša Kráľa
Vyspovedali sme úspešného slovenského dizajnéra Tomáša Kráľa

Vaše vázy sú veľmi úspešný projekt, máte už pár kolekcií, ako vznikali?

Inšpiráciu sme našli v prírode, vyberali sme rastliny, kvety, malé zvieratá a hmyz. Prvú kolekciu sme po dlhých úvahách nazvali Bio-vázy 0-5. Nulu sme zahrnuli preto, lebo prvá váza bola čistobiela – bez rastlinného reliéfu. Na ďalšie sme postupne pridávali rastliny. Pomedzi ne je poskrývaný malý hmyz. Po bielej kolekcii sa na vázach objavili aj rôzne farby a dekory. Na ne nadväzuje jednodruhová séria nazvaná Orgovánové vázy. Mali sme dobré spätné väzby a tiež ustavične prichádzali nové nápady, ktoré sme „potrebovali“ zrealizovať.

Náš kreatívny záujem sa preniesol na vnútro váz, keďže rastlinný reliéf na povrchu vázy sám vytvára vnútri pútavý organický rytmus tvarov. Tak vznikla kolekcia váz IN, kde je názov jasným odkazom na vnútro. Posledná nateraz je váza Lúka. Je väčšia ako predchádzajúce a je to asi maximum, čo sme vedeli urobiť. Do obrovskej sadrovej formy sa leje asi 14 kg porcelánu, čiže si viete predstaviť tú hmotnosť. A potom to treba ešte vyliať, tú krehkú tenkú vázu retušovať, vypáliť a naglazovať. Zasa sme používali nové, iné farby a postupy, aby sme jednotlivé vázy odlíšili.

Mira Podmanická a Markéta Nováková: orgovánová modrá váza

Orgovánová váza. Foto: archív autoriek

  • „Vázy som vnímala nielen ako dizajnérsky produkt, ale ako samostatne fungujúci objekt do interiéru. Na ich povrch sme umiestnili kvety a tým sme tvorili ich tvar. Takže kvety, ktoré by inak mali byť vo váze, sú už na nej. Je kompletná,“ prezrádza Mira Podmanická.

Ozaj to vyzerá nielen časovo, ale aj fyzicky náročné, vaša tvorba je autorská. Je cenovo dostupná bežnému smrteľníkovi?

Viem, že ľudia majú strach aj sa opýtať na cenu. Obávajú sa vysokých cien autorských dizajnových produktov. Áno, pri niektorých známych menách je to naozaj tak, že ceny sú vysoké. Ale myslím si, že na Slovensku sa dajú kúpiť krásne a originálne kúsky od dizajnérov, ktorí robia svoju prácu s láskou za rozumnú cenu.

Môžeš mi priblížiť, ako vzniká autorská tvorba?

Naša práca sa nedá porovnávať s masovou výrobou. Predstavte si, že dizajnér/umelec niečo vymyslí. Musí pre daný originálny nápad poznať technológiu, kúpiť materiál a začať pracovať. Stane sa, že veľa prototypov nevyjde. Vtedy treba upravovať a nevzdávať sa. Napríklad u nás, čím bol reliéf vyšší, tým sa vázy z formy vyberali ťažšie. Prvých päť-
-sedem kusov sme ani nevybrali. A to boli stratené hodiny roboty aj materiál. Aj sadrová forma na liatie porcelánu má obmedzený život. Dá sa odliať len nejaký počet kusov a pri takýchto komplikovaných formách ešte menej.

V cenách je potom zarátaný nápad, know-how a práca, ktorú možno vo výsledku nevidieť. Len keď človek trocha pozná technológiu postupu, je veľakrát očarený, aký nápad sa dá s vytrvalosťou spracovať. A na konci je dokonalý produkt – funkčná váza, originál, s podpisom.

Mira Podmanická a Markéta Nováková: podpis váza IN

Váza IN s podpismi autoriek. Foto: archív autoriek

Kde môžeme vidieť tvoju tvorbu, prípadne si ju kúpiť?

Na Slovensku máme vázy vo viacerých obchodoch a vo viacerých mestách: napríklad Slávica, dizajn shop vPriestore, Galéria X v Bratislave, takisto v Piešťanoch v Magna Gallery alebo Akcent v Nitre. Viacero z nich už má možnosť nákupu online. Ale, samozrejme, hlavný sklad je u nás, stále ešte máme nejaké vázy v ponuke. Niektoré si nechávame aj do archívu, na výstavné účely alebo sú to srdcovky, ktorých sa nevieme za žiadnu cenu vzdať.

Tvojím starším projektom z kategórie dizajnu sú čokolády.

Áno, vytvorila som kolekciu Čokolády/Chocolates. Je to zbierka čokoládových šperkov a doplnkov, brošní, náušníc, sponiek a šperkovníc. Začalo sa to malým experimentom s odlievaním rôznych netradičných a nových materiálov a prerástlo
do obrovskej kolekcie čokolád zozbieraných z celého sveta.

Mira Podmanická a Markéta Nováková: dizajnové náušnice čokoláda

Náušnice čokoláda. Foto: archív autorky

Základom náušníc a brošní je reálna čokoláda, ktorú Mira nakupuje na cestách. Najprv ju ochutná a potom z nej odleje perfektný odliatok s odtlačkami zubov či prstov. Výsledok je na nerozoznanie od reálnej čokolády. Ale nedá sa jesť a neroztopí sa. Vydrží. „Veľakrát sa mi v meste či v dopravnom prostriedku stalo, že sa ľudia na mňa usmievajú a rozmýšľajú, čo ten kúsok čokolády na svetri či kabáte znamená. Spadol jej tam a nevšimla si alebo je to zámer?“ prezrádza autorka.

Galéria


Mira Podmanická – sochárka, pedagogička a všestranná umelkyňa, mirapodmanicka.eu

Vyštudovala na Katedre Socha, objekt, inštalácia VŠVU v Bratislave. Získala prestížne ocenenia vo svojej oblasti a momentálne pracuje na VŠVU. S Markétou Novákovou tvorí limitované kolekcie porcelánových váz.


Text: Katarína Lučeničová
Foto: Peter Ančic a archív autorky
Zdroj: časopis Pekné bývanie 02/2021


Kategórie: DIY a inšpirácia