Terakota: Farba zeme, ktorá prinesie do domova teplo

sep 18, 2020
interiér s terakotovou sedačkou

Na jednej strane jemná, na druhej strane výrazná. Nejestvuje snáď lepší spôsob, ako priniesť do domova teplo, než pomocou tohto hnedooranžového odtieňa, ktorého popularita prudko stúpa.

1 Terakota je späť!

Pri pohľade na unikátnu farbu hliny možno konštatovať, že vyžaruje pokoj a šíri okolo seba teplo. Minimálne to vizuálne. Ide teda o ideálny spôsob, ako vniesť do vášho domova podmanivú atmosféru. Nuž a prečo populárna? „Jej prirodzená strohosť už kedysi triumfovala. Dnes, v období ekológie, je o nej opäť počuť. Prírodný pôvod, remeselné výrobné metódy a schopnosť ,starnutia v duchu wabi-sabi – preto ju milujeme!“ hovorí Marta Suchodolska, kreatívna riaditeľka Westwing CEE.

Prečítajte si tiež

2 Šup s ňou na dekorácie

Terakotová patrí do palety farieb zeme, má to dokonca aj v názve terra – zem. Krásne sa preto kombinuje s prírodnými materiálmi, ratanom, bambusom, ale aj drevom, čiernou, hnedou a takmer všetkými svetlými farbami.


Detail interiéru s krbom, prírodným kreslom a dekoráciami

Foto: Argos Home

3 Do kuchyne ako stvorená

Terakota, teda druh keramiky, sa získava správnym horením vyčistenej hliny. Ide teda o prírodný a ekologický materiál. Z hľadiska dizajnu mu tiež nemožno uprieť, že starne do krásy.

  • Náš tip: Tento hrejivý odtieň si priam pýta spojenie s prírodnými materiálmi, výraznou tkanou štruktúrou a svetlými odtieňmi, ako je biela a smotanová.

Farebné kombinácie s terakotou

Terakotový akcent sa pekne snúbi so sivou, bielou a napriek tomu, že na farebnej palete ide o teplý odtieň, tak prítomnosť ďalšieho hrejivého kamoša v podobe horčicovej, krémovej alebo staroružovej mu len prospeje. Dostane tak romantický nádych.

„Tak táto farba, ak ju v interiéri správne uchopíte, si získa celé vaše srdce, a to na veľmi dlhý čas. Rozhodne totiž nie je prvoplánová, ale rafinovaná a presne takú energiu vnesie do života aj vám.“ Kristína, redaktorka

Pripravila: Kristína Falťanová
Foto: archív firiem, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 09/2020

Komentáre