Aký vianočný stromček v kvetináči je vhodný do interiéru a aký pred vchodové dvere?

dec 12, 2020
Aký vianočný stromček v kvetináči vybrať do interiéru a aký do exteriéru

Rozhodli ste sa zaobstarať si vianočný stromček v kvetináči? Potom je dobré vybrať si taký druh, ktorý obstojí celé sviatky a ešte bude aj pekne vyzerať. Aké máte možnosti, na to sme sa opýtali už tradične záhradnej architektky.

Odpovedala: Ing. Denisa Bajzíková – záhradná architektka

Druhy stromčekov vhodné do interiéru

Tieto Vianoce sme sa rozhodli zaobstarať si živý stromček v nádobe, no potrebovali by sme pomôcť s výberom. Vedeli by ste nám poradiť, po akom druhu siahnuť, aby to vydržal? Elena B., Bratislava


Ak sa pri presúvaní ihličnanov z exteriéru do interiéru dodržujú základné pravidlá, mali by to zvládnuť asi všetky druhy. No nie je to stopercentne zaručené. Vždy sa môže stať aj pri odolnejších druhoch, že zmenu prostredia neunesú a postupne odumrú. Asi najhoršie takéto zmeny zvládajú cédre a smreky. Tie dokážu za veľmi krátky čas zhodiť všetko ihličie a vy by ste tak prišli o stromček.

Aký druh vianočného stromčeka v kvetináči je vhodný do interiéru

Z toho dôvodu siahnite radšej po starej dobrej klasike – borovici alebo jedličke. Čo sa týka borovíc, dnes už je na trhu mnoho atraktívnych druhov a ich odrôd, nemusíte si preto pod pojmom borovica predstavovať tie riedke metly, ktoré kedysi zdobili každú domácnosť.

Veľmi zaujímavá a atraktívna je napríklad borovica hladká (Pinus strobus) s jemným mäkkým ihličím či na priestor menej náročná borovica kosodrevina (Pinus mugo) v odrode Fastigiata. Zaobstarať si môžete aj takzvanú nórsku či kaukazskú jedľu, ktorá v súčasnosti zaplavila trh s rezanými vianočnými stromčekmi. V skutočnosti ide o jeden a ten istý druh – jedľu Nordmannovu (Abies Nordmanniana), ktorá aj v prípade, že nezvládne stres z presťahovania, vydrží pekná počas celých Vianoc. Ak by ste však chceli siahnuť po niečom netradičnom a exkluzívne pôsobiacom, skúste to s jedľou srienistou (Abies concolor), ktorej netradičné ihličie pôsobí veľmi dekoratívne.

  • Ak plánujete živý stromček v črepníku do interiéru, nezabudnite si ho zaobstarať v dostatočnom predstihu, aby ste ho mohli postupne pripraviť na vnútorné podmienky a tak zvýšiť šance na jeho prežitie.

Druhy stromčekov vhodné do exteriéru

Chceli by sme si skrášliť vchod do domu nejakým malým stromčekom. Umiestnený bude v nádobe. Aký druh ihličnanov je vhodný na takýto účel? Petra K., Dunajská Lužná

Aký druh vianočného stromčeka v kvetináči je vhodný do exteriéru

Foto: IB Laursen

Na tento účel vám odporúčam siahnuť po zakrpatených formách ihličnanov, ktoré už v mladom veku dosahujú kompaktný tvar. Asi najznámejším zástupcom stromčekov s takýmito vlastnosťami je smrek biely (Picea glauca ’Conica‘). Vytvára pravidelný kužeľ a má drobnučké ihličie. Ďalším smrekom s veľmi efektným ihličím lemovaným bielou farbou, ktorá vytvára dojem sriene, je Picea omorica ’Nana‘. Tá však nevytvára až taký kužeľovitý tvar, no dá sa upravovať rezom. Väčšie ihličie sýtozelenej farby má smrek pichľavý (Picea pungens ’Lucky Strike‘). Vhodné sú i stromčekové formy borovice kosodreviny (Pinus mugo ’Columnaris‘ alebo ’Columbo‘). Ak zatúžite po niečom zaujímavejšom, čo bude i počas teplej zimy pôsobiť „zamrznuto“, skúste striebornú jedľu plstnatoplodú (Abies lasiocarpa ’Compacta‘).

Všetky tieto dreviny však časom narastú viac, ako bude zrejme pre vás priestorovo únosné. Napriek tomu, že ide o pomaly rastúce dreviny, aby ste ich mohli využívať čo najdlhšie, skúste ich ešte skôr, než prerastú vaše možnosti, po troche zastrihovať. V zime stromček nezabúdajte priebežne podľa potreby polievať a počas vegetačného obdobia prihnojovať, aby si zachoval pravidelný tvar a sýtu farbu.

Prečítajte si tiež

Foto: isifa/Shutterstock, IB Laursen
Zdroj: časopis Pekné bývanie 12/2020

Komentáre