Chameleón medzi materiálmi: Ratanu to bude v interiéri svedčať kdekoľvek a v akejkoľvek podobe

máj 15, 2020
Ratan v interiéri: Obývačka v natur štýle so sivou pohovkou, svetlým kobercom s geometrickým vzorom, ratanovým kreslom, ratanovým tienidlom a makramé závesnou ozdobou.

Nábytok z ratanu navodí vo vašej záhrade hrejivú tropickú atmosféru a na jeho prítomnosť sme si už v tejto súvislosti zvykli. Ratan je však ako chameleón. Dokáže mať mnoho tvárí a aj v rámci interiéru mu to svedčí kdekoľvek. Veď pozrite!

1 Originalita z Indonézie

Prírodné materiály, akým ratan je, sú základom zdravého bývania. Zvyšujú pozitívnu energiu a sú ekologické. Takýto solitér však dokáže zaujať aj svojím nenúteným a prirodzeným vzhľadom. Pôsobí ľahko až vzletne – skrátka ozdoba interiéru.

Ratanová komoda

Foto: Loaf

2 Vidiecka romantika

Napriek tomu, že pôsobí krehko, ratan je veľmi pevný a odolný. Jeho prírodná farba sa krásne snúbi so sivozelenou a pastelovo ružovou farbou. Vypletaná posteľ vyzerá priam nebesky. Nie div, že dizajnéri v tomto materiáli našli zaľúbenie.


Ratanová posteľ

Foto: The French Bedroom Company

3 Pozvaný do obývačky

Uprednostňujete neutrálne ladený interiér bez výstrelkov a farieb? Malý ratanový nábytok a doplnky z neho tak doň zapadnú ako uliate. Nenarušia jednoliatu farebnú paletu, ozvláštnia ho a prinesú štruktúru.

Prírodná obývačka s ratanovým svietidlom a stolíkom.

Foto: Furniture Choice

Očarujúce spojenie dvoch rozdielnych svetov

Nečakaný triumf! Tak možno najlepšie vystihnúť spojenie čierneho kovu s ratanom. V kombinácii s bielou, ktorej je v tejto kuchyni skutočne veľa, zelenou, drevom a akcentom zlatého kovu vytvárajú dokonale sviežu súhru, v ktorej je práve ratanové sedenie dominantným prvkom. V priestore ho rozhodne nemožno prehliadnuť. Navyše, jeho prítomnosť vytvára dojem akéhosi pokoja, komfortu a zároveň priameho spojenia s prírodou.

Ostrovček s ratanovými stoličkami na kovových nohách.

Foto: Dunelm

Redaktorka Kristína radí: Použitie tropických materiálov v našich končinách vychádza z britského koloniálneho štýlu. Ratan predstavuje decentné vizuálne osvieženie pre akýkoľvek priestor. Preto si ho v interiéri doprajte.

Tip na článok: Vhodným výberom textílií dodáte interiéru jedinečnú atmosféru

Viac ratanovej inšpirácie nájdete v galérii

Prečítajte si tiež

Text: Kristína Falťanová
Foto: archív firiem, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 05/2020

Komentáre