Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Ako dopestovať krásne izbovky takmer bez námahy a ešte aj ušetriť? Vyskúšajte hydroponické pestovanie

Zdieľať 14. 04. 2018
Ako dopestovať krásne izbovky takmer bez námahy a ešte aj ušetriť? Vyskúšajte hydroponické pestovanie Zdroj: Shutterstock

Hydroponické pestovanie izbových rastlín má hneď niekoľko výhod. Kvety nepotrebujú častú zálievku a nemalé peniaze môžete ušetriť aj na substráte. A čo je hlavné, rastliny sa vám odmenia bujným rastom.

V byte mám niekoľko izbových rastlín, no nestíham sa o ne starať. Chcela by som prejsť na hydroponické pestovanie. Takúto zeleň máme na pracovisku a prekvapuje ma svojou vitalitou a bujným rastom. Je možný prechod z klasického pestovania na hydroponický?

Odpovedal: Daniel Košťál

Určite je, aj keď je to vhodné len pri mladších rastlinách, ktoré sa zvyčajne rýchlejšie adaptujú na nové prostredie a bez problémov pokračujú v raste. Vhodný čas na zmenu je na jar.

Rastliny vyklopte z črepníkov, korene očistite od substrátu a dôkladne ich opláchnite jemným prúdom vody. Skontrolujte, či sú v poriadku, prípadne odstrihnite poškodené a odumreté časti.

Následne môžete rastliny vysadiť do hydroponického substrátu vo vnútornej nádobe. Tu dodržte pravidlo – vysádzať do rovnakej výšky ako rastlina rástla v pôvodnej nádobe.

Nakoniec vložte výsadbu do vonkajšej nádoby, nastavte optimálnu výšku hladiny výživného roztoku a umiestnite ju na vybrané miesto. Zhruba o mesiac sa rastliny zakorenia a môžete začať aj s ich prihnojovaním.

Prečítajte si tiež

5 izboviek, ktorým nebude prekážať tmavšie stanovište ani nepravidelná zálievka
5 izboviek, ktorým nebude prekážať tmavšie stanovište ani nepravidelná zálievka

Výhodou hydropónie je menej častá zálievka. Tá sa musí prispôsobiť danej rastline (napríklad sukulenty vyžadujú menej vody, preto sú intervaly dlhšie). Podľa toho, aké sú podmienky v byte, aká je vlhkosť vzduchu a kde je rastlina umiestnená, sa zalieva zvyčajne raz za dva týždne.

Odmerka na vodoznaku má dve hranice – minimum a maximum. Keď idete na dovolenku, nehrozí, že kvety budú smädné, ak vodu nalejete po maximum. Predĺžite interval zalievania o ďalšie dva týždne, teda rastlina bude mať zásobu vody takmer na mesiac.

Hydroponické pestovanie fikusu v keramzite

Zdroj: Shutterstock

Keramzit

Keramzit je v podstate pálená hlina, je čistý a bez zápachu a možno ho ľahko vymývať pod tečúcou vodou, je aj stály a porézny, čo v praxi znamená, že nasáva vzduch a vodu so živinami a tie potom postupne uvoľňuje. Korene rastlín si zoberú toľko, koľko potrebujú.

Výhodou je, že sa na granulách nevytvárajú plesne, ktoré môžu byť zdrojom problémov u alergikov. Keramzit (ak nie je permanentne premokrený) vydrží aj niekoľko rokov. Ak rastlina nemá v črepníku dostatok miesta na rast koreňov a rozhodnete sa ju presadiť, môžete pokojne použiť pôvodné granuly spolu s novými (ak rastlina nie je chorá).

Hydropónia vďaka poréznosti keramzitu a schopnosti udržiavať vodu aj niekoľko dní a postupne ju uvoľňovať, prispieva k vyššej vlhkosti vzduchu.

Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 


Kategórie: Interiér