Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Inšpirácia ľudovým umením: Navštívte výstavu „Nábytok v múzeu“ v Historickom múzeu SNM

Zdieľať 18. 09. 2019
Inšpirácia ľudovým umením: Navštívte výstavu „Nábytok v múzeu“ v Historickom múzeu SNM

V období okolo polovice 19. storočia sa začal prejavovať väčší záujem umelcov o prejavy ľudovej kultúry, najmä o ľudový odev (kresby a maľby Petra M. Bohúňa, Maximiliána Racskaya). Táto vlna záujmu o ľudovú kultúru bola reakciou na situáciu v umení v druhej polovici 19. storočia, kedy sa tvorba nostalgicky vracala k umeleckým slohom minulých storočí a umelecká produkcia bola poznačená obdobím historizmu.

Súviselo to i so spoločenským dianím a národnoobrodeneckým hnutím. V 19. storočí vznikajú spolky a družstvá s komerčným účelom produkujúce práce inšpirované ľudovou kultúrou: Napríklad Spolok Izabella, založený v roku 1895, exportoval do celého sveta „Izabella blúzy“ v ľudovom štýle. Svojrázový, tzv. národný ornament sa vyučoval v školách, inšpiroval sa ním umelecký priemysel, prenikol do kurzov remeselníkov, propagoval sa vzorkovníkmi. V medzivojnovom období prenikol svojráz aj do meštianskych domácností, ktoré si zariaďovali tzv. slovenské izby.

Štylizácie ľudovými prvkami sa objavovali aj v architektúre a nábytkovej tvorbe (diela Blažeja Bullu a Dušana Jurkoviča) a zaznamenané boli pokusy o vytvorenie „národného slohu“.

historická spálňa z obdobia 1900-1902 od Dušana Jurkoviča

Spálňa
Rakúsko-Uhorsko, Brno, 1900- 1902
Autor návrhu: Dušan Jurkovič (1868 – 1947)
Korpus: Drevo smrekové, dyha orechová
Do zbierok získané kúpou v roku 1978, pôvodne súčasť zariadenia dievčenského internátu Vesna v Brne
Fotodokumentácia zo stálej expozície SNM – Historického múzea na Bratislavskom hrade v rokoch 1990 -2008

Ukážkou týchto snáh v zbierke nábytku SNM – Historického múzea je spálňa, vyrobená podľa návrhu  architekta Dušana Jurkoviča (1868 – 1947) a jedáleň, ktorej autorstvo patrí architektovi Blažejovi Bullovi (1852 – 1919). Dušan Jurkovič sa pri konštrukcii nábytku inšpiroval motívmi ľudovej architektúry.

historická jedáleň z obdobia 1890 od autora Blažeja Bullu

Jedáleň
Uhorsko, Martin, okolo 1890
Autor návrhu: Blažej Bulla (1852 – 1919)
Drevo bukové, rezané, sústružené, rezaný a kolorovaný ornament
Do zbierok získané kúpou v roku 1975
Fotodokumentácia zo stálej expozície SNM – Historického múzea na Bratislavskom hrade v rokoch

V prípade Bullovej jedálne zaujme ukončenie nábytku strieškou s vejárovitými štítmi po stranách, inšpirované ľudovou architektúrou a štylizovaný ľudový ornament. Vystavená stolička, rovnako ako aj ďalšie časti súpravy sú tvarovo inšpirované ľudovým zariadením, ale ich konštrukcia vychádza z typológie nábytku 15. a 16. storočia. Jedáleň si u Blažeja Bullu objednala popredná martinská rodina Šimkovcov-Klaninovcov v roku 1899. Vyrobená bola v Martine, v Dielni na náradie. Neskôr nábytok získal príbuzný rodiny dr. Šimko, ktorý ho previezol do svojho domu v Senici, kde ho objavil a do múzea získal známy historik a archeológ Štefan Holčík.

historická stolička a stôl s ľudovými ornamentmi

Stolička a stôl
Uhorsko, Martin, okolo 1890
Autor návrhu: Blažej Bulla (1852 – 1919)
Drevo bukové, rezané, sústružené, rezaný a kolorovaný ornament
Výška 99 cm, sedadlo šírka 37 x hĺbka 42 cm
Do zbierok získané kúpou v roku 1975
UH 8687

Ľudové umenie je bohaté a inšpiruje aj dnes. Mnohé firmy a dizajnéri vo svojej tvorbe odkazujú na tradície a ľudovú tvorbu. Je to akýsi protipól k strohým a chladným dnešným trendom v dizajne a móde.

Ak aj vám ornamenty a ladné krivky ľudovej tvorby učarovali, určite si nenechajte ujsť výstavu Nábytok v múzeu, ktorá je do konca septembra v SNM – Historickom múzeu na Bratislavskom hrade. Viac informácii o výstave nájdete i na www.snm.sk/hm.

Text: Alena Piatrová
ZDROJ: PR článok Slovenského národného múzea


Kategórie: Interiér