Inšpirovala sa klasickým domom na kolesách a navrhla si komfortnú víkendovú maringotku

sep 02, 2019
víkendová maringotka

Koľko miesta vlastne človek potrebuje na život? Maringotka od štúdia Miramari design je zhmotnením vidieckej idyly a dôkazom toho, že aj víkendové bývanie na veľmi malej ploche môže byť komfortné, moderné a útulné. Také útulné, že by tu človek najradšej býval celý rok.

  • „Maringotka je určená pre tých, ktorí hľadajú niečo nové, nezvyčajné a chcú byť v maximálnom spojení s prírodou. Pre tých, ktorí nepotrebujú zbytočné štvorcové metre a zároveň nechcú robiť kompromisy v komforte a kvalite priestoru. Poskytne vám všetko, čo na víkend potrebujete.“ Monika Lněničková – autorka, interiérová dizajnérka, www.miramari.cz
kuchynka vo víkendovej maringotke v severskom štýle, s jedálenskou časťou, pieckou a základnými spotrebičmi

Aj v chladnejšom počasí je tu príjemne – vďaka romantickej piecke sa malý priestor veľmi rýchlo vykúri. Z kuchynských spotrebičov sa sem nezmestila iba umývačka riadu.

Moderná maringotka podľa vlastných predstáv

Architektka Monika Lněničková sa jedného dňa rozhodla, že si postaví maringotku. Ale nebolo to len tak sčista-jasna. Inšpiroval ju starý klasický „dom na kolesách“, ktorý stál na jej pozemku v Křivoklátsku a kedysi dávno slúžil na víkendové bývanie. Najskôr sa snažila o renováciu a opravu, stiesnený priestor sa však ukázal ako priveľká prekážka, a tak si povedala, že si navrhne vlastnú maringotku. Takú, kde jej nebude nič chýbať. Takú, ktorá bude nekompromisne perfektná. A tak sa aj stalo. Maringotka, ktorá dnes stojí na Šumave, je vlastne akýmsi odkazom na staré časy, no v novom kabáte. Zapriahnuť do nej koňa a kočovať sa s ňou síce nedá, pretože je pevne ukotvená k zemi, ale v prípade potreby sa dá premiestniť na korbe nákladiaka. Kolesá tu plnia len estetickú funkciu. Nechýba v nej však nič z toho, čo človek potrebuje na život, takže sa niet kam hnať a bez problémov tu môžete stráviť aj dlhší čas. Okrem malých kachlí na drevo sa dá prikúriť aj elektrickým ohrievačom, pretože maringotka je napojená na elektrickú sieť aj vodovod.

kúpeľňa v maringotke so sprchovacím kútom a kruhovým oknom

Na plochu 3 × 8 m sa vošla dokonca aj miniatúrna kúpeľňa so sprchovacím kútom, s umývadlom a chemickým WC.

Interiér je zariadený a zladený do posledného detailu, všetko spolu vytvára správnu idylickú atmosféru. Typicky škandinávska kombinácia svetlého dreva, sivomodrej a béžovej pomáha vytvoriť útulný a romantický, nie však príliš rustikálny interiér. V malom priestore pritom hrajú dôležitú úlohu nielen svetlé farby, ale aj samotné denné svetlo. Maringotka je konštruovaná ako drevostavba na oceľovom podvozku – smrekové drevo je použité ako na jej konštrukciu, tak aj na obklady. Okná a dvere sú hliníkové s dvojsklom. Spĺňa požiadavky na komfortné celoročné „minibývanie“. Môže slúžiť ako moderná chata či domček pre návštevy.


  • „Chcela som svetlý interiér, morený bielou farbou, takže smrek bol najjednoduchšou voľbou. Momentálne plánujem ďalšiu maringotku, tentoraz s dubovým interiérom.“ – Monika Lněničková, interiérová dizajnérka

interiér víkendovej maringotky s okrúhlym oknom zariadený v kombinácii vidieckeho a severského štýlu

Náš tip: Chatu ukryli do kapucne, aby ju ochránili pred zlým počasím

Veľká posteľ, ktorá je zároveň spálňou aj „váľacou“ sedačkou, bola pre Moniku zásadným kusom nábytku. Interiér je ladený v severskom štýle v kombinácii s vidieckymi a rustikálnymi doplnkami, ale aj modernými kúskami. Hlavným stavebným materiálom bolo smrekové drevo – kým smrekové dosky zvonka maringotky sú namorené na antracitový odtieň, nabielo morený vnútorný obklad vytvoril príjemne presvetlený interiér.

Prečítajte si tiež

Text: Veronika Slomková
Foto: Miramari Design
Zdroj: časopis Pekné bývanie 08/2019

Komentáre