Keď je minimalizmus skvelým riešením pre vytvorenie bezpečného priestoru pre deti (video)

máj 21, 2020
Minimalistický interiér obývačky prepojenej s jedálňou a kuchyňou, s dreveným nábytkom bez úchytiek, v neutrálnych farbách.

Ako vravia autori interiéru tohto trojizbového bytu, architekti zo štúdia Archstyl: „Dobrý dizajn vyniká, skvelý nevidno.“ Vstavané zariadenie nemá pútať pozornosť, stáva sa samozrejmou súčasťou celku. Dokáže však prekvapiť.

Rozloha bytu: 86,9 m2

Nadčasový a bezpečný interiér

Mladá rodinka s dvoma malými deťmi mala na svoje budúce bývanie v novostavbe dve zásadné požiadavky: vytvoriť príjemný, nadčasovo riešený interiér a zároveň bezpečný priestor pre dvoch malých prieskumníkov. S architektmi, ktorých oslovili na základe referencií z webu, sa rýchlo zhodli na potrebe kompaktného, na mieru navrhnutého zariadenia bez vyčnievajúcich prvkov a úchytiek. Obe preferencie v konečnom dôsledku len podporili minimalistický koncept návrhu. Základ, ktorý architekti rešpektovali, bola vyhovujúca dispozícia bytu, prehľadne rozdelená na dennú a nočnú zónu. Otvorená spoločenská zóna sa smerom od vstupu otvára postupne od nenápadnej kuchyne cez jedáleň až do obývačky. Spoločným menovateľom sú jednoduché tvary a neutrálny farebný koncept založený na kombinácii troch odtieňov dreva a žiarivo bielej.


Zoskupenie rôznych funkcií zariadenia do jednotných kompaktných hmôt s prírodnou štruktúrou navodzuje v interiéri vizuálny poriadok a aj vďaka svetlému pozadiu ho opticky zväčšuje. Keď pristúpite bližšie k nábytku vyhotovenému na mieru, máte chuť pohladiť jeho krásne detaily a kvalitné remeselné spracovanie. Tie sa výrazne podieľajú na príjemnom celkovom dojme.

Pridanou hodnotou je veľké množstvo odkladacieho priestoru a niekedy prekvapivý obsah či funkcia. Nebyť pár viditeľných čiernych prvkov ako varná doska a elektrická rúra s mikrovlnkou, pomaly by existenciu kuchyne v spoločenskej zóne nebolo rozoznať. Často najrušivejšie miesto v kuchyni, drez a odkvapovú plochu, autori elegantne ukryli do kuchynskej steny. Krásne sa vyhrali aj s detailom naoko chýbajúcich úchytiek. Pri plnej funkčnosti opticky nerušia čisté línie na mieru zhotoveného nábytku.

„Ladenie do moderného severského štýlu sme podporili bytovými doplnkami od originálnych škandinávskych výrobcov a dizajnérov.“ Zuzana Horniaková – spoluautorka projektu, archstyl.com

Galéria

„Dôraz sme kládli na kvalitné materiály, maximálne funkčné a praktické využitie, množstvo odkladacieho priestoru, ale aj nenápadné úchytky bez nutnosti estetických kompromisov.“ Juraj Krč – spoluautor projektu, archstyl.com

Poďte na ďalšiu návštevu: Minimalizmus v interiéri: Odráža cítenie majiteľov

Prečítajte si tiež

Text: Inéz Búci
Foto: Marián Svítek, Bold Digital
Zdroj: časopis Pekné bývanie 05/2020

Komentáre