Minimalista telom aj dušou. Komfortné bývanie s filozofiou nevyhnutnosti (video)

jan 21, 2021
Otvorený priestor dvojizbového bytu v minimalistickom štýle, v neutrálnych odtieňoch s farebným kontrastom na žltom kresle, s priehľadnou stenou deliacou chodbu od obývačky.

K zmene na minimalistu nedôjde zo dňa na deň. Človek na to musí dozrieť. Skrátka, musíte ho mať v sebe. Tak ako majiteľka tohto bytu, ktorá sa rozhodla zariadiť ho v minimalistickom štýle s pomocou tímu profesionálov.

Rozloha: 87 m2, dvojizbový byt

Dizajn bez zbytočností

Štýl, v akom sa bude byt zariaďovať, bol jasný od začiatku. Majiteľka nechcela nič prečačkané, žiadne zbytočnosti, aby sa nestala otrokom vecí a nadbytočného upratovania. Iba nevyhnutné vybavenie zabezpečujúce požadovaný komfort moderného mestského bývania. Jej vízie potrebovali trochu odborne „upratať“. Výsledkom niekoľkých stretnutí s architektkou Timeou Gajdšovou z firmy Nesia, na ktorých si ujasnili základné požiadavky investorky, bolo vypracovanie vizualizácií.


V návrhu sa pracovalo s aktuálnou dispozíciou holobytu. Žiadne stavebné zásahy neboli nutné. A výsledok? Ten je takmer navlas podobný predlohe. Okrem vizualizácií firma zastrešila všetky práce od dizajnového návrhu interiéru až po realizáciu a finálnu montáž. Zo širokého firemného portfólia si majiteľka vybrala do svojho nového bytu posteľ, vstavanú skriňu i toaletný kútik v spálni, kuchyňu, sedačku, kreslo, stoličky aj jedálenský stôl. Všetko na mieru.

svetlý priestor minimalistickej obývačky v neutrálnych sivo-hnedých farbách s akcentom na žltom kresle a sklenou stenou, ktorá oddeľuje chodbu od zvyšného priestoru

Obývacia izba je orientovaná na juhozápad a aj vďaka obrovskému zaskleniu pozdĺž veľkorysej lodžie tu teda nie je núdza o svetlo. Aj preto sa sem volila umiernená farebnosť v podobe bielych stien a sivo-hnedej dekoratívnej omietky na pohľadovej stene s televízorom. Zádverie od obývacej časti nenásilným spôsobom oddeľuje sklená zástena.

Materiály sú v celom byte zharmonizované. Zjednocujúcim prvkom je vinylová podlaha s dekorom sivého duba, ktorá sa ťahá celým bytom, tej sekunduje dekoratívna sivo-hnedá omietka na stene v obývacej izbe, chodbe a spálni. Neutrálny biely základ v podobe bielych stien aj kuchynskej linky dopĺňa zariadenie v béžovej a akcentujúcej horčicovej a čiernej farbe. Dispozícia bytu je rozdelená na dennú a nočnú časť, ktorá je orientovaná na severovýchod. Dostatok súkromia zabezpečuje v tomto prípade dlhá chodba, ktorá oddeľuje spoločenský priestor od odpočinkového.

Keďže majiteľka varí rada a často, v návrhu sa počítalo s využitím každého centimetra kuchynskej časti – doslova od podlahy takmer až po strop. Dominantou kuchynského kúta je čierna lesklá pracovná doska z kameňa. Tá je v príjemne oživujúcom kontraste s matnými korpus­mi bielych skriniek. Vstavané spotrebiče (rúra, varná doska, umývačka riadu, digestor), ako aj bezpríchytkové vyhotovenie skriniek podporujú čisté a jasné línie a tak rešpektujú minimalistický charakter celého bytu.

minimalistický priestor televíznej steny s jednoduchými závesnými bielymi skrinkami a sivou omietkou s hnedozlatými odleskami

Na prvý pohľad sivá omietka pri dopade svetla mení miestami svoju farbu na hnedozlatú, čo korešponduje s prírodným hnedastým odtieňom sedačky a jedálenských stoličiek.

Obývačka je zariadená funkčne a vďaka kvalitným materiálom, dobre zvolenej farebnosti a rovnako dobre vykonanej ručnej práci pôsobí celok veľmi decentne a zároveň elegantne. Cieľ bol ponechať jej vzdušnosť. Veľkorysý pôdorys obývacej časti umožnil umiestniť sem veľkú a pohodlnú sedačku Polo na mieru. „Poťah je z brúsenej kože. Ide o veľmi kvalitný a zároveň jemný materiál, o ktorý sa treba starať, čo v praxi znamená prečistiť poťah, ideálne po roku, dvoch a znovu naimpregnovať. Tento servis poskytuje aj naša firma. Samozrejme, zákazník to zvládne i sám, napríklad tento materiál sa veľmi dobre čistí aj obyčajnou jarovou vodou,“ spresňuje Peter Poprac z firmy Nesia. „Navyše, každá sedačka je výnimočná tým, že je vyrábaná ručne.“

Až na malé drobnosti, ako je výber obrazu na stene za sedačkou a „doťuknutie“ kúpeľne, už majiteľku nečakajú žiadne úpravy a môže si konečne naplno užívať svoj nový byt.

  • Oceňujem nielen kvalitu vyhotovenia, ale aj flexibilitu firmy Nesia. Skutočne konajú rýchlo. S výsledkom som spokojná. Efekt, ktorý som chcela dosiahnuť, je splnený na sto percent. – majiteľka bytu

Minimalistická kuchyňa v tvare U s čiernou lesklou doskou z kameňa a jedálenským stolom s čalúnenými stoličkami

Kuchyňa v tvare U s hornými skrinkami takmer až po strop pôsobí v otvorenej obývaco-kuchynskej zóne veľmi decentne a elegantne najmä vďaka jednoduchému bielemu základu. Vstavaná vínotéka je praktickým využitým „hluchého“ rohu kuchynskej linky z obývacej časti. Jej odsadenie od zeme vytvorilo minipriestor na zaparkovanie automatického vysávača. Dostatok svetla na pracovnú plochu vrhajú zabudované bodovky v horných skrinkách a tiež štvorica dizajnových stropných svietidiel. Jedálenské stoličky majú látkový poťah farebne zladený s farbou sedačky.

Galéria

Prečítajte si tiež

Text: Martina Deríková
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Pekné bývanie 01/2021

Komentáre