Necelé dva týždne stačili na vytvorenie originálneho interiéru inšpirovaného tematikou koní

feb 18, 2021
pánsky interiér obývačky s čalúnenou sedačkou a koženým kreslom, zelenými rastlinami a obrazmi s motívom koní.

Páni si síce dajú viac záležať na stave svojho auta ako na atmosfére bývania, no ak svoje predstavy dokážu správne pomenovať, dizajnér ich hravo zhmotní v realite.

Rozloha: 43 m2, dvojizbový byt

Už pri vstupe malo byť cítiť, že ide o pánsky byt. Majiteľ si však od začiatku želal niečo iné ako ťažký industriálny štýl alebo minimalizmus. Keď som zistila, že má rád kone, v minulosti na nich dokonca jazdil, zrodil sa mi v hlave tento dizajn. – Erika Mikulec Sivá, Home staging by M Grey


Kvalita, funkčnosť a originálny dizajn boli základné stavebné piliere, na ktorých dizajnérka vystavala dizajn tohto dvojizbového bytu. „Majiteľ túžil, aby bol jeho domov nadčasový, elegantný a tak trochu iný ako tie, ktoré doposiaľ videl,“ hovorí dizajnérka a dekoratér­ka Erika Mikulec Sivá. „Spoločne sme teda hľadali farebnú paletu, ktorá by investorovi sedela a nerušila ho pri relaxovaní a prežívaní chvíľ doma,“ vysvetľuje Erika, ktorá sa bytu chopila hneď na začiatku.

Prečítajte si tiež

„V interiéri boli skutočne len podlahy, holé steny a kúpeľňa s toaletou – ako nepočmáraný list. Jedinou vecnou podmienkou majiteľa bolo zakomponovať do konceptu posteľ s kockovaným čelom, ktorá je darom od jeho mamy,“ povedala dizajnérka.

Cesta k novému

Keď majiteľ a jeho brat dvojča mali asi 8 rokov, ich rodičia kúpili dom neďaleko Bratislavy, kde sa následne všetci presťahovali. Nuž a ich trojizbový byt priamo v krásavici na Dunaji, v ktorom dovtedy žili, prenajali. Keď dvojčatá vyrástli a začali chodiť na vysokú školu, rodičia im spomínaný byt darovali. Mladí muži počas štúdia v byte spolu žili, popri tom pracovali v rodinnej firme a v neposlednom rade spoločne dospievali.

„Tesne po skončení školy si brat našiel priateľku, s ktorou si neskôr založil rodinu. Pochopiteľne, keďže ich bolo viac, z praktického hľadiska aj v rámci našich dobrých vzťahov som im náš byt prepustil,“ opisuje majiteľ bytu cestu, ktorá ho priviedla k jeho súčasnému a celkom novému bývaniu. „Vedel som, že preferujem novostavbu, a keďže tých je v Bratislave momentálne dosť, vybral som si pomerne rýchlo,“ pokračuje.

pánsky interiér kuchyne s čiernym nábytkom zladeným so svetlohnedou drevenou podlahou a svetlými sedákmi na stoličkách

Čierny nábytok ako základ vždy dodá interiéru istú záhadnosť a rafinovanosť. Keďže kuchyňa je v tomto prípade súčasťou otvorenej koncepcie dennej zóny, čierny odtieň prechádza celým priestorom. Foto: Kristína Toroková

Pri výbere mu v podstate poslúžilo jediné know-how. „Riadil som sa pocitom, ktorý som z miesta a z nehnuteľnosti ako takej mal. Tu som sa cítil skutočne dobre a aj s ohľadom na budúcnosť, keďže pre rodinu je tento byt malý, si myslím, že ide o rozumnú investíciu – jedného dňa ho budem potrebovať predať a presťahovať sa do väčšieho.“

Z rúčky do rúčky

Pred odchodom na služobnú cestu odovzdal majiteľ bytu kľúče dizajnérke, ktorá mu ich o necelé dva týždne vrátila. Rozdiel bol jediný, no podstatný! Z prázdneho bytu, v ktorom mal pred odchodom zloženú jedine spomínanú posteľ s károvaným čelom, sa po zásahu dekoratérky stal plnohodnotný, útulný a plne zariadený domov, v ktorom bolo treba jediné – osobnými vecami zaplniť police v skriniach.

„Úprimne, takmer som z tej rýchlosti odpadol. Veľa sme predtým konzultovali, menili si fotky prostredníctvom emailov a sociálnych sietí, no tá rýchlosť práce a celkového posunu ma šokovala – v tom najpozitívnejšom zmysle slova,“ hovorí majiteľ, ktorý má v rodinnej firme na starosti marketing a relaxuje pri golfe. „Často si zo mňa priatelia uťahujú, že mám životné tempo hodné dedka, takže táto realizácia v mojom živote, obrazne povedané, prekonala rýchlosť svetla,“ stále tak trošku neveriacky konštatuje mladý investor a spokojný majiteľ bytu, v ktorom prevládajú intenzívne odtiene ako škoricová, čierna, sivá, ale aj béžová a biela.

detail obývačky v pánskom štýle s farebnou čalúnenou sedačkou, s vankúšmi v škoricovej farbe a so vzorom kohútej stopy, s okrúhlym stolíkom a obrazmi s motívom koní

Výrazný drevodekor na plató konferenčného stolíka vďaka svojmu červenkastému nádychu a kresbe dreva krásne ladí s hrdzavým odtieňom na kožušinovom vankúši a zároveň kontrastuje so sivou. Foto: Kristína Toroková

  • Hádam najefektnejším spôsobom, ako interiéru dodať osobitý ráz, sú farby, vzory a štruktúra materiálov. Preto sa nebojte vzájomne kombinovať výrazné farby a neprehliadnuteľné vzory ako trebárs kohútia stopa.

Zvieracie motívy

Už na prvý pohľad je jasné, že v byte je prítomná akási prirodzená živočíšnosť a pudovosť, ktorá je vyprovokovaná a podporená hlavne zvieracími motívmi. „Muž je vo svojej najprirodzenejšej podstate samec, a teda tým pádom aj lovec. Dekorácie v podobe sošiek zvierat, čiernobiele fotografie koní, ktoré má majiteľ od detstva veľmi rád a viažu sa mu na ne pekné spomienky, prítomnosť koží a kožušín na vankúšoch a jelenia potlač sú čímsi, čo tomuto pánskemu interiéru dodalo jedinečnosť, atmosféru a tiež dušu,“ konštatuje Erika, autorka dizajnu, ktorá neutrálnosť interiéru rozbila oranžovým odtieňom hrdze a škorice, no aj kontrastným odleskom zlatého kovu a zeleným sklom či rastlinami. „Opäť ide o veľmi prirodzené a naturálne odtiene, ktoré môžeme vidieť v prírode všade okolo seba,“ uzatvára.

detail jedálenského stola v čiernej farbe, s čiernymi stoličkami s vypletaným hnedým sedákom, vázou s kvetmi a zarámovaným plagátom koňa

Papierové plagáty sú krásne a finančne nenáročné. Navyše, môžete ich meniť sezónne alebo podľa nálady, keďže manipulácia je rýchla a jednoduchá. Foto: Kristína Toroková

Čiernobiele fotografie v tenkých čiernych rámoch na bielom podklade sú dekoráciou, ktorou nikdy nič nepokazíte. V podstate ide o stávku na istotu s jasným triumfom. Majiteľ toho bytu, ktorý zbožňuje kone, vyberal intuitívne a pocitovo, preto aj vy zvoľte motív podľa vlastného gusta. V čiernobielej potlači totiž krásne vyniknú aj iné zvieratá, kvety, krajiny, ale aj architektúra a stavby.

Galéria a video

V mene štvorcov a škorice. 5 pravidiel dekorovania

1 Otapetovať jednu stenu tapetou s motívom štvorcov (bez ohľadu na ich veľkosť a štruktúru) znamená pridať atmosfére miestnosti šmrnc a štýl.
2 Na začiatku dizajnového experimentu zvoľte na textíliách jeden dominantný kockovaný prvok. V opačnom prípade môžete spôsobiť nevkusnú pohromu.
Odtieň škorice je hrejivý. Ak by ho však bolo v priestore veľa, môžete to s ním „prepáliť“. Ideálne teda bude harmonizovať jeho teplo chladnou paletou farieb na štvorcovej potlači diek, vankúšov, ale aj poťahov. Biela, čierna, no aj modrá budú skvelé.
4 Ak túžite po geometrii vo forme kociek a štvorcov, fototapeta, prešívanie poťahov a potlač nie sú jedinou cestou. Nahradiť ich môžu stolíky, skrinky, taburetky alebo kovové detaily na nábytku.
5 Ujasnite si štýl, do akého chcete interiér pomocou štvorcového vzoru a škoricovej farby ladiť. Bavlnený nariasený záves posiaty drobnými kockami zapasuje do vidieckeho štýlu, naopak, károvaný modrý alebo čierny poťah na kresle či posteli kombinovaný so škoricovo sfarbenou kožušinou pekne vynikne v škandinávskom, ale aj industriálnom dizajne.

Text: Kristína Falťanová
Foto: Kristína Toroková
Zdroj: časopis Pekné bývanie 01/2021

Komentáre