Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Plesne v interiéri po zateplení domu

Zdieľať 13. 12. 2017
Plesne v interiéri po zateplení domu

„Mam rodinný dom s plochou strechou, ktorý bol postavený v 70. rokoch. Pred tromi rokmi sme ho zateplili polystyrénom (10 cm) a vymenili okná. Dosiahli sme síce tepelný komfort v celom dome, ale vo vrchnej časti domu sa začala tvoriť pleseň.

V jednej z izieb som namontoval sadrokartónový strop a medzeru medzi ním a stropom som vyplnil izoláciou a parozábranou. Tu sa už pleseň netvorí, ale nevidím pod sadrokartón a mám obavy, že tam sa aj naďalej tvorí a veselo bujnie. Je to práve v detských izbách a obávam sa o zdravie svojich dvoch malých detí.

Skladba strechy je takáto: panely, škvarobetón, lepenka. Keďže výška atiky mi nedovolí zatepliť strechu, chcel by som vedieť, či možno zaizolovať stropy zvnútra alebo je nevyhnutné izolovať zvonka a akým spôsobom.“

Mali by sme začať tak, ako sa hovorí – od podlahy –, a zistiť príčinu súčasného stavu. Je možné, že bývate v dome s vysokou relatívnou vlhkosťou, ktorú spôsobuje množstvo rastlín, časté varenie a podobne. Problémom môže byť aj druh izolačného materiálu a vzduchotesné uzavretie obvodového plášťa, ak je použitý materiál na zateplenie nedifúzny a neprepúšťa vlhkosť cez obvodové steny. Takto naakumulovaná vlhkosť je nasmerovaná na najslabšie miesto, ktorým je nezateplená strecha – toto je ďalší dôvod vzniknutej situácie. Izolácia obvodového plášťa nebola urobená komplexne. Tlak vodných pár je v mieste strechy a tepelných mostov taký vysoký, že pri riešení zateplenia vnútornou izoláciou hrozí riziko, že sa vlhkosť dostane cez parozábranovú fóliu do priestoru tepelnej izolácie a v tomto priestore bude kondenzovať ešte intenzívnejšie.
Plesne v interiéri

Interiérové zateplenie je vhodné, no vysoký dôraz musíte dať na inštaláciu parozábranovej fólie, jej detailov, spojov a spojov medzi parozábranovými fóliami a obvodovými stenami. Veľmi dôležitá je tiež dostatočná hrúbka tepelnej izolácie, aby sa zvýšila povrchová teplota v mieste styku fólie a vlhkého interiérového vzduchu.

Ideálne riešenie by bolo zateplenie z vonkajšej strany, no s použitím iných materiálov ako polystyrénu. Kamenná minerálna vlna je vo vašom prípade vhodnejšia aj na zateplenie obvodových stien, aj na zateplenie plochej strechy. Najlepším riešením by bolo prevetrávané zateplenie s vytvorením miernej šikminy nad súčasnou plochou strechou. Takýmto spôsobom zabezpečíte ideálne tepelnoizolačné riešenie a zároveň zrealizujete vodotesný strešný plášť.


Robia vám starosti vykurovanie, plesne či iný technický alebo stavebný problém? Napíšte nám do redakcie na e-mail peknebyvanie@hobbymedia.sk a my sa pokúsime nájsť odpovede na vaše otázky.


Text Adela Motyková
Foto Isifa/Shutterstock
Zdroj časopis Pekné bývanie 12/2017


Kategórie: Interiér