Starodávny škvrnitý materiál terazzo vtrhol opäť do sveta interiérov

jan 10, 2019
terazzo

Starodávny škvrnitý kompozitný materiál zo zmesi cementu, prírodných kameňov a úlomkov iných prvkov, ktorého história sa datuje niekoľko storočí nazad, vtrhol opäť do sveta interiérov. Úplne novým, odvážnejším spôsobom sa usadil takmer všade – od podláh cez tapety až po svietidlá. 

Stena

Niektoré doplnky a dekoratívne prvky sú vyrobené zo skutočného terazza, ale mnohé iba odrážajú jeho vzhľad a vzor, ktorý sa vykresľuje v rôznych formátoch a úpravách, od digitálnych výtlačkov, tvarovaných foriem, komprimovaných vrstiev a maľovaných vzorov. Na stenu ho môžete dostať v podobe obkladových prvkov alebo ako tapetovú imitáciu.

Trend Terazza potvrdzuje súčasné tendencie návratu k pravosti a surovinám, ktoré radi používame inak, s určitou modernosťou. Ak aplikujete na stenu tapetu s terazzovým vzorom, vaše oči bude priťahovať náhodné zoskupenie farebných doštičiek, ktoré vyvolávajú dojem pohybu. Túto tapetu Terrazzo Rose od Ferm Living s jemným ružovým pozadím a škvrnami v teplých odtieňoch môžete skombinovať s prírodnými materiálmi, ako sú terakota, bronz či zamat a docieliť hrejivé ladenie interiéru.


terazzo

Foto Ferm living

Podlaha

Kto by nemal rád podlahu, ktorá má nielen nádherné estetické vlastnosti, ale ponúka aj jednoduchú starostlivosť? Terazzo je neuveriteľne odolný a tvrdý materiál, ktorý prekoná väčšinu materiálov na podlahy. Na rozdiel od iných povrchov ho možno prebrúsením a leštením obnoviť do pôvodného vzhľadu.

terazzo

Foto Agros

Tradičné vs. moderné

Kým tradičné terazzo sa skladá zo zmesi malých zvyškov mramoru rozptýlených v betóne, moderné terazzo ponúka kombináciu výraznejších mramorov s väčšími tabličkami alebo recyklovaného skla s výraznejším grafickým vzhľadom.

» Terazzo je trvalo udržateľný materiál, ktorý môžete používať vo svojich domácnostiach, a opätovnou obnovou mu vdýchnete nový život.

Textílie

Vďaka výraznému a farebnému vzoru konfiet môže získať terazzo hravý a chytľavý dizajn, ktorý je ideálny aj na posteľnú bielizeň. Táto súprava zo 100 % bavlny upúta nielen štýlovým vzorom, ale aj prvotriednym spracovaním.

terazzo

Foto 1: Blanc; Foto 2: Bentu

Svietidlá

Neváhajte použiť tento pôsobivý vzor, napríklad na originálnom svietidle, ktoré sa dá kombinovať s rôznymi štýlmi, od chladného minimalistického vzhľadu až po teplejšie domáckejšie ladenie.

Nábytok

Stôl z terazza v kovovom ráme vyzerá rovnako dobre v interiéri aj vonku. Jednou z najväčších výhod terazza je to, že ho môžete prispôsobiť ľubovoľnému vzhľadu, vzoru i farebnosti. Môže byť výraznejšie alebo jemnejšie, v klasických verziách, monotónne či v ľubovoľnej farebnej kombinácii.

terazzo

Foto 1: Olivia Aspinall; Foto 2: Bloomingville

Doplnky

Terazzo sa aplikuje aj na množstvo interiérových doplnkov. Recyklované kamenné a keramické odrezky sa redukujú na menšie kúsky a zmiešajú so zmesou betónu, odlievajú sa v špeciálne navrhnutých formách a opracujú na hladký povrch.

Pripravila: Adela Motyková
Foto: archív firiem, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 11/18

Komentáre