Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Tilandsie, bizarné krásky, ktoré žijú doslova zo vzduchu. Naučte sa ich pestovať

Zdieľať 08. 04. 2020
Tilandsie, bizarné krásky, ktoré žijú doslova zo vzduchu. Naučte sa ich pestovať Galéria (6)

Bežné rastliny majú korene, pomocou ktorých získavajú z pôdy vodu i živiny. Sú však aj rastliny, ktoré to robia inak. V čom sú tilandsie iné?

Vzdušné rastliny

Tilandsie patria medzi tzv. vzdušné rastliny – koreň im slúži na prichytenie sa k podkladu (strom, krík, skala), no nemá klasickú saciu schopnosť. Vodu a v nej rozpustené živiny prijímajú tieto rastliny iným spôsobom. „Listy majú pokryté bielymi šupinkami, ktoré vyzerajú ako chĺpky, odborne sa nazývajú trichómy. Cez ne rastliny získavajú z ovzdušia vlhkosť a živiny. Zároveň pomáhajú tilandsiám prežiť dlhšie obdobia sucha a chránia ich pred nadmerným odparovaním vody a prehriatím. V čase sucha šupinky priľnú k listom a tak zabránia rastline odpariť veľa vody. Preto je dôležité dávať pozor, aby sa šupiny na rastlinách nepoškodili. Rastlinka by ich už nikdy neobnovila a mohla by uhynúť z dôvodu dehydratácie,“ vysvetľuje Lucia Kuráková z Monalu.


Na otázky nám odpovedala: Floristka Lucia – spolu s Monikou Hustákovou a Matejom Hustákom –stojí za značkou Monalu, pod ktorou nájdete krásne bytové dekorácie a aranžmány práve z tilandsií.

Tilandsie sú pomerne nenáročné na pestovanie. Zvládne ich aj začiatočník?

Tilandsiám stačí správna voda (mäkká), denné svetlo a trocha vašej pozornosti. Vydržia aj dlhší čas bez vody, čo ocenia začínajúci pestovatelia. Vhodné druhy pre začiatočníkov sú najmä tie, ktoré majú na listoch sivý povlak, ktorý im dodáva striebristý vzhľad – sú totiž prispôsobené väčšiemu suchu a silnejšiemu svetlu. Medzi tieto druhy patrí napríklad Tillandsia ionantha, T. fuchsii, T. streptophylla, T. caputmedusae alebo T. capitata. Iné druhy, ktoré majú lesklé zelené listy, ako napríklad Tillandsia brachycaulos, pochádzajú z lesov, kde často prší, preto potrebujú viac vlhkosti.

Prečítajte si tiež

Nový hit z Japonska. Vyrobte si vlastnú kokedamu
Nový hit z Japonska. Vyrobte si vlastnú kokedamu
Ako sa postarať o okrasnú záhradu v apríli?
Ako sa postarať o okrasnú záhradu v apríli?

Do akých priestorov sú tilandsie vhodné?

Vo voľnej prírode rastú na stromoch, kríkoch, prípadne na miestach, kde nie sú vystavené priamemu slnečnému žiareniu. Preto aj doma je dobré umiestniť ich tam, kde dopadá len nepriame slnečné svetlo. Ideálne vedľa okien orientovaných na východ, západ alebo juh. Ak máte v kúpeľni okno, využite túto skvelú možnosť na pestovanie tilandsií – po každom sprchovaní budú mať v ovzduší dostatok vlhkosti.


Tip na článok: Figovník, nazývaný aj fikus, je ozdobou interiéru. Ako ho pestovať?

V čom tilandsie pestovať

Tilandsie sú zaujímavé svojimi listami rôznych farieb a bizarných tvarov. Dajú sa umiestniť do visiacich alebo sediacich sklenených nádob – aerárií, do kovových geometrických dekorácií, drevených, betónových aj korkových kvetináčov. Život bez substrátu umožňuje vytvoriť z nich živé obrazy prilepením rastliniek na drevenú halúzku alebo korkovú podložku. Ak máte doma mušle z dovoleniek, prípadne obľúbené dizajnové misky, rastlinky stačí jednoducho na ne položiť. Nikdy ich však nezatvárajte do nádoby.

Pestovanie v skratke

Ak sa rozhodnete tieto zaujímavé rastlinky pestovať doma, stačí dodržať niekoľko jednoduchých zásad. Treba ich raz za týždeň orosiť alebo namočiť do mäkkej dažďovej vody. Nepoužívajte vodu z vodovodu alebo filtrovanú vodu – upcháva rastlinkám póry. V zime počas vykurovacej sezóny je v našich domovoch suchší vzduch. Vtedy tilandsie treba rosiť niekoľkokrát do týždňa. Signálom nízkej vlhkosti sú suché konce rastliniek a krútiace sa listy.

Vyrobte si závesnú dekoráciu

Čas, keď sa vám nechce ísť von, si môžete spríjemniť vytvorením dekorácie, ktorá je vhodná aj ako originálny darček.

výroba závesnej jutovej dekorácie pre tilandsiu

Materiál a pomôcky

  • špagát z juty
  • tekuté disperzné
  • lepidlo
  • nožnice
  • nôž s ostrou špičkou
  • balón, lepšie je však mať poruke viac kusov
  • miska, ideálne plastová
  • tilandsia

Postup výroby závesnej jutovej dekorácie s tilandsiou.

1 Začnite tým, že si balón nafúknete na požadovanú veľkosť a na konci ho zauzlíte, aby nesfúkol. Do misky dajte lepidlo a ponorte doň odstrihnutý špagát.
2 Špagát namočený v lepidle namotávajte na balón až do požadovanej hustoty.
3 Lepidlo nechajte riadne schnúť – aspoň 24 hodín.
4 Po uplynutí tohto času zoberte nôž a opatrne, aby ste neprerezali špagát, prepichnite ním balón. Nožničkami potom vystrihnite zo špagátovej gule otvor, do ktorého umiestnite vybranú tilandsiu. Spľasnutý balón, samozrejme, predtým odstráňte. Takto pripravené špagátové gule zaveste na viditeľné miesto. Ak idete dekoráciu darovať, umiestnite ju do darčekovej tašky (nie do uzatvárateľnej nádoby, tilandsie potrebujú cirkuláciu vzduchu).

Pripravila: Martina Deríková v spolupráci s Monalu
Foto: isifa/Shutterstock, Monalu
Zdroj: časopis Pekné bývanie 03/2020