Vedeli ste, že na kvalitu spánku vplývajú aj farby? Ktoré sú teda vhodné?

jan 23, 2019
vplyv farieb na spánok

Koľko času priemerne strávite spánkom? 8, 6 či viac hodín? Na jeho kvalitu okrem matraca a vankúšov, verte či nie, majú vplyv aj farby. Ktoré vám spríjemnia každodenný oddych?

1 Temná ako noc

Ak sa rozhodnete pre sýty tmavý odtieň, ako je tmavomodrá, čokoládová či purpurová, vedzte, že je jediné miesto, kam patrí – na stenu za čelo postele. Tieto farby dokážu krásne „uzemniť“ príliš presvetlenú spálňu. Navyše, na takomto dramatickom pozadí potom krásne vynikne aj farba nábytku a ostatných zariaďovacích prvkov, ako sú nočné stolíky, lampy, ale i rastliny či samotné obliečky. Dôležité je nezaplniť priestor zbytočnosťami. Kôpka obnoseného šatstva prevesená cez cyklotrenažér sem určite nepatrí.

vplyv farieb

Polnočná modrá krásne funguje s metalickými doplnkami. Záhadné a zároveň prívetivo útulné miesto na túlenie sa i kráľovský spánok. (Zdroj fotky: Agros Home)

2 Neutrálna pre pokoj duše

Béžová, slonovinová, sivá, taupe… Sú bezpečnou voľbou, ktorou nič nepokazíte. Sú mäkké, pokojné a podporujú dobrý spánok. Pripadajú vám však akési nemastné-neslané, iným slovom nudné? Ich výhodou je, že výborne spolupracujú s ostatnými farbami. Prihoďte pod nohy farebný či vzorovaný koberec, na stenu umelecké dielo, vymeňte tienidlo na lampe a po nude nebude ani stopy. Ak chcete zachovať útulnosť, skúste ladenie tón v tóne. Spálňu s pokojnou charizmou vytvoríte aj vtedy, keď zvolíte pastelové farby.


vplyv farieb

Zdroj fotiek: Debenhams, isifa/Shutterstock

3 Ktoré prebudia vášne?

Prvoplánovo nafarbiť steny v spálni načerveno neodporúčame – ide o príliš zaväzujúcu farbu a navyše, na takej veľkej ploche môže nesprávne zvolený odtieň neskôr prekážať namiesto toho, aby prebúdzal vášne. Vážne. Keď červenú do spálne, tak v podobe akcentov – červený vankúšik (nie celé obliečky), kvetináč, deka, lampa či obraz celkom postačia. To ostatné je už na vás… Nuž a komu nevonia červená, toho môže elektrizovať zlatistá, karamelová, ale i teplé odtiene marhuľovej skombinovanej s tmavohnedou.

4 Moderná umiernenosť

Najmä v malých priestoroch platí známe, že menej je viac. Triezvym riešením je biela a čierna (a pokojne do trojky prihoďte i sivú). Táto nesmrteľná kombinácia priestor zbytočne nezahltí a krásne ho presvetlí, samozrejme, iba v tom prípade, ak na stenu zvolíte bielu farbu. A hoci chladná spálňa prospieva dobrému spánku, na pocitové oteplenie je vhodné siahnuť po dreve. Takto „zahreje“ napríklad nočný stolík či len obyčajné nohy postele, ale i prútený kôš na deky.

vplyv farieb

Zdroj fotky: Agros Home

Text: Martina Deríková
Foto: isifa/Shutterstock, archív firiem
Zdroj: časopis Pekné bývanie 1/2019

Komentáre