Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Vyberáme osvetlenie: Kuchyňa a chodba

Zdieľať 26. 03. 2019
Vyberáme osvetlenie: Kuchyňa a chodba

Napriek tomu, že osvetlenie je kľúčovou súčasťou nášho bývania, málokto naň pri stavbe domu či prestavbe bytu myslí. Svetlo pritom ovplyvňuje našu náladu, výkonnosť a jeho nesprávny výber či umiestnenie môže dokonca poškodiť zrak. V tomto článku poradíme, čo potrebuje kuchyňa a chodba.

Kuchyňa

1 Existujú tri základné skupiny osvetlenia podľa účelu: ambientné, pracovné a akcentové. Ambientné svetlo je univerzálne, ide o centrálne osvetlenie. Pracovné osvetlenie slúži na zosilnenie svetla na mieste vykonávania určitej činnosti – čítania, holenia, varenia a podobne. Akcentové osvetlenie slúži na zvýraznenie určitého interiérového prvku, ako napríklad drahá dekorácia či knižnica, alebo má pomáhať navodiť určitú atmosféru. Preto treba vopred zvážiť, aký účel budú mať jednotlivé časti miestností.

2 Použitie centrálneho osvetlenia v kuchyni je vhodné pri jedení alebo pri hostení návštevy. Okrem neho je vhodné umiestniť svetlo aj nad pracovnú dosku na spodok skriniek, čím sa pri príprave jedla zabráni tieneniu.

3 Bodové osvetlenie je skôr než na prácu či jedenie vhodné ako doplnkové osvetlenie, ktoré vyzdvihne dizajn kuchyne. Podobne sa dá využiť aj v obývačke.

osvetlenie v interiéri, svetlo v kuchyni

4 V moderných interiéroch sa bežne umiestňujú lustre priamo nad jedálenský stôl. Na takéto usporiadanie však treba myslieť už pri stavbe či rekonštrukcii interiéru. Luster by mal visieť 60 až 70 cm nad stolom, pričom rozptýlené svetlo by malo dopadať rovnomerne na celý stôl a zároveň by svietidlo nemalo prekážať stolujúcim pri pohľade do očí.

5 Pri výbere osvetlenia je dôležité myslieť na farbu interiéru. Čím sú steny a nábytok tmavšie, tým viac svetla pohltia. Naopak, lesklý nábytok a biele steny svetlo odrážajú.

osvetlenie v interiéri, svetlo v kuchyni

6 Žiarovky sú pre vyznenie svietidla aj interiéru kľúčové. Pri ich kúpe je dôležité zistiť ich svetelný tok, ktorý udáva množstvo vyžarovaného svetla do všetkých smerov v jednotke lumen (lm). Čím viac lumenov, tým väčšia svietivosť.

7 Čím väčší je uhol svitu, tým väčšia plocha sa žiarovkou dá osvetliť, pričom pod žiarovkou je svetlo najintenzívnejšie a postupne slabne. Pri LED žiarovkách sa uhol pohybuje v rozmedzí od 5° do 360°. Žiarovky s uhlom pod 45° sú vhodné na osvetlenie konkrétneho miesta, ako napríklad kuchynskej linky či pracovného a jedálenského stola. Na osvetlenie väčšej plochy treba žiarovku s uhlom väčším než 120°.

Chodba

1 Predsieň má vítaciu funkciu, preto sa do nej hodí ozdobný luster, nástenné či stropné svetlo.

osvetlenie v interiéri, svetlo v chodbe

2 Na schodisku je v prvom rade dôležité zabezpečiť bezproblémový prechod. LED pásiky umiestnené na každý schod či bodové osvetlenie pri jednotlivých stupňoch budú pôsobiť nielen výtvarným dojmom, ale zvýšia bezpečnosť. Nástenné lampy možno doplniť, aby sme dodali pôsobivosť, no luster je potrebný aj tak.

3 V dlhších chodbách je vhodné použiť viacero nástenných svetiel v pravidelných rozstupoch.

osvetlenie v interiéri, svetlo v chodbe

Mgr. art. Martin Jabrocký – dizajnér, www.designjabrocky.com

 „V moderných minimalistických interiéroch, kde prevažuje biela farba, je ideálne zvoliť si neutrálnu bielu, prípadne studenú bielu. V interiéroch, kde prevažujú teplé farby a drevo, treba vyberať osvetlenie vo farebnosti od 2 000 do 4 000 K. Pekný výsledok sa dá dosiahnuť aj kombináciou viacerých odtieňov svetla. Ak si chcete farbu vyriešiť sami a neviete sa rozhodnúť, existuje možnosť vybrať zdroj svetla v neutrálnej bielej, čiže okolo 4 500 K, ktorá je podobná dennému svetlu cez obed, prípadne zvoliť svietidlá s nastaviteľným odtieňom alebo farbou svetla a farbu si prispôsobiť interiéru a nálade. Ideálne je poradiť sa s odborníkom, ktorý má so zariaďovaním interiérov skúsenosti.“

Text: Katarína Orviská
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie


Kategórie: Interiér Technika