Zariaďujeme kuchyňu pre rodinu. Toto by v nej nemalo chýbať

dec 02, 2020
iStock 851155614

Väčšina času, ktorý rodina doma spolu trávi, sa odohráva v kuchyni. Tá by preto mala byť tip-top z hľadiska vzhľadu aj funkčnosti.

Potravinové skrine a úložiská

Mať rodinu s deťmi si už vyžaduje aj plne vybavenú kuchyňu nielen čo sa riadov a hrncov týka, ale aj zásob jedla a surovín. Keď v byte chýba špajza, vari najvhodnejším spôsobom, ako mať všetko pekne a prehľadne uložené a vždy poruke, sú potravinové skrine s plnovýsuvnými zásuvkami a kvalitným kovaním.

Dobrá rada: V kuchyni, v ktorej sa veľa varí, je viac mastnoty a výparov, zvoľte teda taký povrch dvierok, ktorý sa ľahšie udržiava. Na matných tmavších farbách sú odtlačky a šmuhy najviac viditeľné.


Pekne, prehľadne a s nápadom

Dózy do kuchyne skrátka patria. Ak máte doma deti vo veku, keď ich učíte samostatnosti, skladovacie nádoby s popisovateľnou plochou by sa im mohli páčiť. Nielenže si na ne samy napíšu názov, ale aj cereálne raňajky už potom hravo zvládnu bez vašej pomoci.

dóza s korkovým vrchnákom

Dóza od KitchenCraft s korkovým vrchnákom, zo skla, výška 17 cm, priemer 10 cm, objem 1 l, 16,04 € , Bella rose

Varenie

Bezpečné, komfortné a úsporné varenie je zrejme niečím, čo svojej rodine chcete dopriať. Vďaka moderným technológiám a spotrebičom to nebude problém. Dokonca ani ovládanie varnej platne cez mobil už dnes nie je sci-fi.

Rodinná neznamená nudná

I keď nálepka „rodinná kuchyňa“ môže vyznievať pomerne seriózne a zaväzujúco, v žiadnom prípade to tak nie je. Minimálne, čo sa jej vzhľadu týka. Naopak, doprajte jej farby. Predajcovia a výrobcovia dnes ponúkajú neskutočne širokú paletu farieb, dekorov a materiálov. Bolo by škoda obmedziť sa len na drevo alebo bielu.

Poriadok zaručený

Za vnútorné programy a organizéry do skriniek a zásuviek si síce priplatíte, no ich hodnota vo vašej kuchyni svojou funkciou ďaleko presiahne cenu. Všetko totiž dokonale zapadne na svoje miesto, čo vám ušetrí kopu času, námahy a pri deťoch aj nervov.

Delené úložné priestory v kuchynských zásuvkách

Delené úložné priestory v kuchynských zásuvkách. Foto: Asko – nábytok

Osvetlenie pre každú aktivitu

Hádam každému, kto má rodinu, je jasné, že okrem varenia sa v kuchyni často píšu aj domáce úlohy a pripravujú školské projekty. Skutočne kvalitné osvetlenie je preto nevyhnutnosťou nie iba preto, aby bolo vidieť v hrnci plávať vlas.

  • Ak sa okrasných kvetov a byliniek v kuchyni nechcete vzdať, no tiež pri malých deťoch nebudete riskovať rozbitie kvetináčov, závesné alebo nástenné varianty sú skvelým riešením.
Závesný kvetináč v bielej farbe

Závesný kvetináč Triflora od Umbra, 107 × 64 × 15 cm, priemer kvetináča 12,5 cm, výška 11,5 cm, 59,61 €, ifantazie.sk

Ostrovček – epicentrum diania

Pokiaľ vám rozloha kuchyne dovoľuje dopriať si ostrovček alebo polostrov, rozhodne tak urobte. Iste neoľutujete. Nejde len o prídavnú pracovnú plochu či ukladací priestor, ale aj skvelé miesto na rýchle raňajky a debatu pri káve s priateľmi počas prípravy večere. V prípade, že máte malé deti, za zváženie stojí akurát umiestnenie varného centra na ostrov, čo môže byť pomerne rizikové. Ak to teda ide, vyberajte spotrebiče s detskými poistkami a prídavnými bezpečnostnými prvkami.

Malé spotrebiče aj deti v bezpečí

Smoothie mixér, hriankovače, kávovary, rýchlovarné kanvice, šľahače aj mixéry… To všetko sa stalo každodennou súčasťou nášho fungovania v kuchyni. Ak teda viete, že ich používate tak často, že sa vám neoplatí odkladať ich do skrinky či odnášať do komory, vyčleňte pri plánovaní kuchyne priestor – roletu, posuvné dvere alebo rozšírenú pracovnú plochu s pohyblivou zástenou, kde ich po použití schováte a nebudú tak hrozbou pre vaše malé zvedavé ratolesti. Navyše vám nebudú zbytočne zavadzať a na pracovnej ploche vám tak zostane dosť pracovného priestoru.

Galéria

Prečítajte si tiež

Text: Kristína Falťanová
Foto: archív firiem, iStock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 11/2020

Komentáre