Ceny energií a celosvetový trend znižovania spotreby nás ustavične nútia zamýšľať sa nad možnosťami úspory. Napriek tomu opakovane strácame drahocennú energiu aj tam, kde by sme nemuseli. Pripravili sme pre vás 17 tipov, ako úspešne znížiť energetickú spotrebu malými trikmi, izoláciou, inteligentnými zariadeniami či domácimi spotrebičmi.
Strechy s keramickou krytinou Tondach možno nájsť v každej slovenskej obci. Spoločnosť Wienerberger sa rozhodla odmeniť tie najkrajšie, a preto vyhlasuje súťaž Moja strecha je krajšia ako tvoja.
Pri podkrovnom bývaní sa naskytá otázka ako sa nám pod strechou bude žiť počas zimy a ako v lete. Nasledujúce riešenia sú odpoveďou na oba problémy.
Pri stavbe domu používame okrem murovaného či dreveného základu aj množstvo podporných materiálov. To, aký materiál si vyberiete, sa môže odvíjať od jeho vzhľadu, ceny, nosnosti či ekologickej stopy.
Vysnívali ste si krásnu kúpeľňu ako z katalógu a predstavujete si, ako si v nej doprajete dlhú horúcu sprchu alebo voňavý kúpeľ? Sny môžu byť krásne, ale pozor, aby sa z nich nestala nočná mora, ktorú môže ľahko spôsobiť nevydarená rekonštrukcia.
Ak ste aj vy na začiatku plnenia si svojho sna o bývaní v domčeku a rozhodujete sa, či zrekonštruovať pôvodný, alebo sa pustiť do stavby nového, pomôžu vám rady v nasledujúcom článku, v ktorom sme zhrnuli plusy aj mínusy oboch variant.
V roku 2013 spoločnosť newface, s.r.o. z Bratislavy úspešne uviedla na trh bezúdržbový kompozit ako alternatívu dreva pre použitie v exteriéri.
Zapojte sa do prieskumu a prispejete k vyhodnoteniu aktuálnej situácie v oblasti stavby a rekonštrukcie rodinných domov.
Pasívne domy majú vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti, ktoré dosahujú aj tým, že sú tesné. Preto sa výber komína dnes nezužuje na to, aké spotrebiče naň chceme napojiť alebo akú výšku má mať. Čo s komínom, aby náš dom zvládol blower door test, napojenie všetkých spotrebičov a pri tom všetkom bol aj bezpečný?
Pôvodnou myšlienkou pasívnych domov bolo, že by mali mať také nízke tepelné straty, aby sa zaobišli bez bežného vykurovania. Teplo sa malo získavať iba rekuperáciou a pasívnym ziskom solárnej energie. Ale ani v pasívnom dome nevystačíte len so solárnymi ziskami a s teplom vráteným pomocou rekuperácie.
Majiteľov starého domu v Lozorne na začiatku k rekonštrukcii dotlačila zatekajúca strecha. Keď im stavbári vysvetlili, že celú strechu treba demontovať a čaká ich množstvo stavebných úprav, povedali si, že keď už prestavba, tak poriadna. Dnes majú dom s dvomi modernými bytovými jednotkami s energetickou spotrebou A1.
S pasívnymi domami sa spája aj ekologickejší prístup ku stavbe. V prvom rade je dôležitá koncepciu návrhu – tvar, dispozícia a orientácia na svetové strany. Možno ho preto postaviť prakticky zo všetkých stavebných materiálov, treba to však zohľadniť v projekte.
Objednajte si ročné predplatné časopisu
Pekné bývanie. 12 časopisov len za 18,90 €.
Vaša emailová adresa bude uchovávaná a spracúvaná spoločnosťou Hobby media, s.r.o. (Na Hrebienku 35, 811 02 Bratislava, IČO: 36 687 316) na účel zasielania týždenného newslettra po dobu trvania jeho odberu. Odber je možné kedykoľvek zrušiť pomocou odkazu uvedeného v každej odoslanej správe. Pozrite si naše úplné podmienky spracovania osobných údajov.
© Hobby media, s. r. o.
Sídlo: Na Hrebienku 35, 811 02 Bratislava
Kancelária: Lamačská cesta 45, 841 03 Bratislava 42