Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

5 vecí, ktoré ovplyvnia výber strešnej krytiny

Zdieľať 13. 06. 2019
5 vecí, ktoré ovplyvnia výber strešnej krytiny

Strešná krytina chráni nielen časti strešného plášťa, ale aj samotný interiér pred poveternostnými podmienkami.

Súčasný trh ponúka mnoho možností, čím pokryť strechu. Môžete si vybrať z materiálov ako plech, keramika, plast, bridlica, vláknocement či asfalt. Pohybujú sa v rozdielnych cenových reláciách. Pri rozpočte určenom na strechu však nezabúdajte ani na náklady na dopravu a prácu, pretože lacnejšia krytina od vzdialenejšieho dodávateľa môže stáť v konečnom dôsledku viac ako drahšia od miestneho. Výška ceny závisí nielen od materiálu, ale takisto od povrchovej úpravy alebo farby krytiny. Nesúďte však strešný systém vždy len podľa ceny, pretože drahšia krytina neznamená automaticky aj tú kvalitnejšiu.

Správny sklon

Každá strešná krytina má určený svoj bezpečný sklon. Je vyjadrený uhlom, v ktorom by mala byť položená. Pri výbere krytiny preto určite zohľadnite aj odporúčania odborníkov a výrobcu. Napríklad škridly sa odporúča klásť na strechu so sklonom 20 až 45 stupňov, aby mohla dažďová voda bez problémov stekať do odkvapového systému. Sklon strechy (v závislosti od výberu strešnej krytiny) môže ovplyvniť aj výber dodatočných strešných komponentov (napríklad poistná hydroizolácia) na zabezpečenie ochrany strechy pred vodou. Strešné krytiny z plechu či asfaltu umožňujú pokryť aj strechy s atypickejším sklonom, približne od 12 do 60 stupňov.

Prečítajte si tiež

Ploché alebo šikmé zastrešenie domu? Na tvare záleží!
Ploché alebo šikmé zastrešenie domu? Na tvare záleží!

Údržba

Pri výbere krytiny vás určite bude zaujímať aj údržba, ktorá takisto nie je pre jednotlivé typy rovnaká. Zbaviť sa tvorby machov či lišajníkov nie je úplne možné, pretože ide o prirodzený biologický proces, ktorý však možno oddialiť nanesením ochranných vrstiev alebo vhodnou povrchovou úpravou. V takom prípade zostanú v dobrom vizuálnom stave celé roky.

Strecha a úspora

Staršie obytné domy predstavujú veľký problém z hľadiska tepelných, izolačných, technických a energetických požiadaviek. Samotná strecha nemá na tepelné straty z celkového hodnotenia budovy veľký vplyv, najmä pri viacpodlažných budovách. Až na jednu výnimku – tou je najvyššie podlažie umiestnené priamo pod ňou. V tomto prípade tvorí strecha viac ako 50 percent teplovýmennej plochy bytu a v energetickej úspornosti hrá veľkú úlohu. Rozdiel je, samozrejme, aj v tom, či ide o strechu šikmú, plochú, alebo strmú s obytným podkrovím. Veľmi dôležité je tiež vhodné zloženie strešného plášťa z hľadiska vlhkostného režimu a hydroizolačného systému. Ak sa tento faktor zanedbá, strecha má trvalý defekt, ktorý sa obvykle nedá odstrániť inak, len výmenou celej konštrukcie alebo jej rozsiahlou rekonštrukciou.

Odolnosť strechy

Navrhnuté vrstvy strechy by mali odolávať korózii a vzájomnému korozívnemu pôsobeniu, agresívnym vplyvom a výparom, pôsobeniu plesní, mikroorganizmov a hlodavcov. Pri realizácii strešného plášťa rozhoduje usporiadanie vrstiev a druh materiálu. Návrh strešného plášťa musí rešpektovať sklon strechy. Každý typ strechy má svoje zásady konštrukcie a svoju materiálovú bázu, nie je preto jedno, či ide o plochú, šikmú, alebo strmú strechu. Spoločným znakom pre navrhovanie všetkých strešných plášťov sú podmienky montáže. Úspešnú montáž plášťa však môžu výrazne ovplyvniť aj klimatické podmienky.

Hmotnosť strechy

Poznať hmotnosť strešnej krytiny je dôležité hlavne vzhľadom na krov, ktorý je nosnou konštrukciou strechy. Krov navrhuje projektant na základe pôdorysu zastrešovanej plochy, architektonického dizajnu, a samozrejme, aj predpokladaného zaťaženia strechy. V prípade, že majiteľ stavby plánuje podstrešie účelovo využívať, projektant vie navrhnúť krov tak, aby vzniknuté priestory mali požadovanú konštrukčnú výšku a boli len minimálne obmedzované konštrukčnými prvkami krovu. V prípade, že nehnuteľnosť bude zastrešovať strecha s nízkym sklonom (približne do 30°), nájde si svoje uplatnenie odľahčená konštrukcia väzníkového krovu, ktorá však neumožňuje využitie podkrovného priestoru. Požiadavku na využitie krovu je však potrebné nadefinovať ešte pred prípravou projektu. Ak ho už máte vypracovaný na určitý druh krytiny, nie je dobré nahrádzať ju inou, pretože každá disponuje inou hodnotou hmotnosti.
Strešné krytiny sú rozdelené podľa hmotnosti na ľahké a ťažké. Váha ľahkých sa pohybuje od 5 do 22 kilogramov na štvorcový meter a patria sem asfaltové šindle, plechové krytiny, plastová a vláknocementová krytina. V porovnaní s ťažkými krytinami majú o niečo kratšiu životnosť. Ukladajú sa na debnenie vybavené hydroizolačnou fóliou. Ťažké krytiny, ku ktorým sa radia keramické, betónové škridly a prírodná bridlica, majú vyššiu nielen hmotnosť, ktorá je približne 45 až 70 kilogramov na štvorcový meter, ale aj cenu.

Na čo si dať pozor pri výbere?

Radí: Michal Dobrovodský – produktový manažér spoločnosti Wienerberger
Dôležitou súčasťou každej strechy sú klampiarske prvky. Ich chybné vyhotovenie má za následok zatekanie do strešnej konštrukcie, preto je dôležité, aby ich robili odborníci z kvalitných materiálov. Ako alternatíva ku klasickým oplechovaniam sú tesniace pásy na báze polyizobutylénu Tondach Koraflex Plus. Ich hlavnou výhodou je ľahká a rýchla montáž a dlhá životnosť. Každá strecha je však jedinečná a mala by byť realizovaná skúseným pokrývačom. Strecha nie je len škridla, ale jej neoddeliteľnou súčasťou je aj rôzne príslušenstvo. Preto je pri výbere strešnej krytiny dôležité, aby výrobca ponúkal ucelený strešný systém.

Text: Alžbeta Fialová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 05/2019


Kategórie: Stavba