Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Ako sa zbaviť vlhkých stien na dome či chalupe

Zdieľať 18. 09. 2020
Ako sa zbaviť vlhkých stien na dome či chalupe

Vlhkosť a soli netrápia len vzácne pamiatkovo chránené kaštiele či kostoly. S týmto problémom sa bežne stretávajú aj majitelia starších rodinných domov, kde z rôznych príčin vlhké múry ohrozujú zdravie a príjemný život ich obyvateľov. Zdravé bývanie, to sú predsa zdravé múry. Cesta k nim sa však môže niekedy zdať nesmierne komplikovaná a finančne náročná, obzvlášť pre majiteľa staršieho domčeka alebo chalupy, ktorý svoj bežný život žije ďaleko od stavbárov a ich stavbárskych „fígľov“.

Veľa otázok, jedna odpoveď

Prečo má môj dom vlhké múry? Ako sa zbavím nadmernej vlhkosti? Čo s mokrými stenami v pivnici? Mám hľadať majstra alebo to zvládnem urobiť sám? A kde na to všetko vezmem peniaze a najmä čas? Na prvý pohľad veľa otázok, na ktoré môžu byť zložité, ale i jednoduché odpovede.

Neexistujúca hydroizolácia, trvalo podmáčaná stavba si naozaj vyžaduje komplexné sanačné riešenia. Zavlhnutie stien je však mnohokrát spôsobené menšími nedostatkami ako zlý odvod zo strechy, upchaté a zlé utesnené odkvapy alebo zle vyspádované betónové chodníky okolo domu.

Pri dôkladnej obhliadke domu alebo chalupy takéto nedostatky ľahko odhalíte a s ich odstránením si ušetríte pri ďalšej obnove veľa námahy i peňazí.

ako zbaviť steny v dome vlhkosti

Foto: Baumit

Jednoduchý princíp pre suché steny

Sanačná omietka obsahuje v porovnaní s bežnou omietkou veľké množstvo pórov. Vďaka tomu je vysoko paropriepustná, takže vlhkosť z podkladu rýchlo a plynule odchádza. Póry zároveň slúžia ako „zásobáreň“ pre ukladanie solí, ktoré sú vždy súčasťou problémov s vlhkosťou. Povrch sanačnej omietky v porovnaní s bežnou vápennocementovou omietkou ostáva niekoľkonásobne dlhšie suchý.

Jednoduchá práca, bezpečné riešenie

Prácu s bežnou sanačnou omietkou zvládne každý murár i šikovný domáci majster. Aplikuje sa totiž podobne ako akákoľvek bežná omietka, pričom základom úspechu je dodržať pár základných pravidiel:

  1. Starú poškodenú omietku je potrebné dôkladne odstrániť min. 0,5 m nad viditeľnú hranicu vlhkosti, podklad očistiť.
  2. Vnútorné priestory vetrať a steny nechať schnúť tak dlho, ako sa len dá.
  3. Pred začatím práce vyplniť škáry v murive sanačnou omietkou a aplikovať prednástrek tzv. „špric“ so zvýšenou odolnosťou voči soliam.
  4. Po zaschnutí prednástreku, cca 3 dni, naniesť sanačnú omietku.
stiahnutie omietky

Foto: Baumit

Pre krajší vzhľad omietky odporúčame naniesť omietku najprv nahrubo a latou stiahnuť do roviny. Po zavädnutí, cca 1 deň, naniesť ešte tenšiu hrúbku omietky (cca 5 mm) a povrch finálne zahladiť.

Dôležitá je minimálne 2 cm hrúbka omietky. Platí, že čím väčšia hrúbka, tým väčší efekt a dlhšia životnosť omietky bez vlhkých fľakov a solí. Povrch omietky sa dá priamo zahladiť, takže nové steny sú hotové raz-dva.

Pozornosť sa oplatí venovať i povrchovej úprave, ktorá by mala byť vždy vysoko paropriepustná. Na fasáde to môže byť napríklad fasádna farba na silikátovej alebo silikónovej báze, ktorá pekne zjednotí opravované časti so zvyškom fasády, v interiéri  sú vhodné nátery na silikátovej báze.

dom so sanačnými omietkami proti vlhkosti

Foto: Baumit

Historické dedičstvo patrí do rúk odborníkom

Obnovu staršieho domčeka vrátane riešenia problémov s vlhkosťou zvládne teraz s omietkou Baumit Sanova Uni každý šikovný majster i nadšený amatér a všetko, čo k tomu potrebuje, nájde v každých dobrých stavebninách.

Pokiaľ však ide o historicky cenné kaštiele, kúrie, kostoly a podobné objekty, ich obnova patrí jednoznačne do rúk profesionálov. V takom prípade neváhajte kontaktovať odborníkov, ktorí v spolupráci s profesionálmi z oblasti pamiatkovej obnovy detailne posúdia stav objektu a navrhnú vhodné riešenie pomocou profesionálnych sanačných systémov a ďalších výrobkov tak, aby obnova nepoškodila historicky cennú substanciu stavby, ale naopak – pomohla je zažiariť na dlhé roky v plnej kráse.

ZDROJ: PR článok spoločnosti Baumit
Úvodná foto: Snake81/Fotky&Foto


Kategórie: Stavba
Tagy: omietky steny