Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Ako stvárniť fasádu obkladom?

Zdieľať 23. 07. 2018
Ako stvárniť fasádu obkladom?

Ak nemienite skĺznuť do omietkovej rutiny, ale hľadáte niečo štýlovejšie a zároveň chcete zabezpečiť dlhú životnosť fasády, siahnite po vhodnom obklade. Na fasáde sa môže stretnúť tradičná omietka s modernými materiálmi a trendmi, ktoré spolu sformujú konečný vzhľad a pôsobenie domu.

Prečo siahnuť práve po obklade vonkajších stien? Obklad vytvorí jedinečný dizajn, vďaka ktorému sa každý dom stane unikátnym. Okrem ochrany fasády dokáže tiež vyzdvihnúť zaujímavé architektonické prvky, opticky vylepšiť proporcie domu či zakryť jeho nedokonalosti.

Obložiť fasádu možno dvoma spôsobmi, nalepením alebo zavesením obkladu. Lepenie je relatívne lacné, jednoduché, ale menej trvácne. Technologická chyba pri lepení môže viesť až k deštrukcii obkladu. Problémom lepených fasád je hlavne paronepriepustnosť obkladov a s tým súvisiace nebezpečenstvo kondenzácie vodnej pary. Na lepenie obkladov a ich škárovanie je nutné použiť špeciálne flexibilné a dostatočne paropriepustné zmesi. Všetky tieto negatíva lepených obkladov odbúrava predsadená zavesená fasáda. Obklad je uchytený k nosnej konštrukcii pomocou kotiev, čím sa vždy vytvára vzduchová medzera potrebná na odvetranie vlhkosti prenikajúcej z interiéru. Toto konštrukčné riešenie vylučuje kondenzáciu vodných pár, bezpečne chráni fasádu a vzduchová medzera zároveň zlepšuje tepelnoizolačné vlastnosti steny.

Obklady sú finančne náročnejšie ako omietka, ale aj obloženie iba určitých plôch stojí za to. Súčasné obkladové trendy drukujú prírodným materiálom, teda drevu, kameňu, tehlám. Pri výbere hrá úlohu aj bezprostredné okolie domu. Stavba v lese alebo v blízkosti stromov bude mať iné nároky ako vila v mestskom zhluku.

obklady z dreva

Niektorí odborníci uvádzajú, že vyššiu životnosť má zvislý drevený obklad vďaka tomu,
že dažďová voda steká po doskách v smere žiliek dreva. Pri vodorovnom steká na ne kolmo
a vymýva tak viac lignínu, preto drevo rýchlejšie degraduje.

Obklady z dreva

Drevo je prirodzené, krásne a patrí aj medzi najlepšie izolanty. Obklad z drevených dosiek alebo lamiel „rozbije“ veľké plochy omietky na rozľahlejších či vyšších domoch. Drevené dosky sa inštalujú zvislo, vodorovne alebo šikmo. V kombinácii s hladkou omietkou tak môžete pracovať s optickými efektmi na fasáde domu. Ak chcete dosiahnuť efekt optického rozšírenia stavby, zvoľte vodorovný variant, zvislá inštalácia dosiek podčiarkne vertikálny efekt. S diagonálami ale opatrne, nie vždy vedú k šťastnému výsledku.

Drevo podlieha vplyvom počasia, mení farebnosť, bledne, sivie. Keď je správne použité a prevetrané, jeho životnosť je vysoká. Ak sa rozhodnete obklad na fasáde nenatierať, pekný je vtedy, keď zvetráva po celej ploche rovnako. Použite ho teda na miesta, kde bude rovnako ovplyvňované počasím. V tieni, kde ho chránia balkóny, presahy striech či rôzne členitosti, bude tmavšie, na oslnených miestach bledšie. Ak ho chcete v pôvodnej kráse, nevyhnete sa pravidelnému olejovaniu.

Na fasádu vyberajte radšej odolnejšie dreviny, ktoré si nevyžadujú náročnú údržbu. Z našich drevín sa najlepšie osvedčil smrekovec. Neublíži mu vlhkosť, iba časom zosivie, ak sa nerozhodnete pre náter. Zvoliť môžete i tepelne upravené drevo – thermowood, s výrazne vylepšenými vlastnosťami, alebo niektoré z prirodzene odolných exotických drevín. Viac a viac sa presadzujú aj obklady z konglomerovaného dreva – dosky z dyhy, drevotrieskové, drevovláknité. Okrem odolnosti proti poveternostným vplyvom vynikajú aj nižšou cenou.

Drevené obklady sa vždy inštalujú na nosný rošt. Musí byť vytvorený tak, aby za obkladom mohol prúdiť vzduch a odvetrával prípadnú vlhkosť.

+ prírodný vzhľad
+ dobrý izolant
+ ľahká opracovateľnosť a montáž
časom stratí svoju pôvodnú farbu
pravidelná údržba

Efektné tehly

Oceňuje sa nielen vzhľad lícových tehál, ale aj dlhá životnosť, bezúdržbovosť a vynikajúca samočistiaca funkcia. Práve preto sa najviac využívajú na obloženie sokla. Ak ho ale nechcete zvýrazniť, potiahnite obklad na celú stenu. V tomto prípade zvoľte tmavšiu farbu fasády z dôvodu zašpinenia jej spodnej časti. Pri použití tehličiek len na sokli je dobré, ak sa ešte niekde na fasáde zopakujú. Napríklad okolo okien, na štítových stenách alebo vystupujúcich prvkoch fasády, najmä ak sú orientované na klimaticky najviac namáhanú stranu.

fasádne obklady

Lícové obkladové pásiky patria ku klasike medzi obkladovými materiálmi. Rohové prvky vyvolávajú dojem klasickej tehly, takže dom vyzerá, akoby bol celý vymurovaný. (Foto: Klinker)

Tehličkový vzhľad dosiahnete buď murovaním z lícových tehál, alebo lepením tehlových obkladových pásikov. V prvom prípade je lícové murivo súčasťou obvodovej steny s prevetranou vzduchovou medzerou a predstavuje samostatnú murovanú konštrukciu, ktorá sa musí vhodným spôsobom založiť. Lacnejšie a rýchlejšie je lepenie pásikov špeciálnymi lepidlami, ktoré nechávajú múry dýchať. V porovnaní s predsadenou stenou sú ale menej trvanlivé. Veľmi efektné sú aj imitácie tehly, ktoré sú ľahšie ako originál a fasádu tak nezaťažia.

+ jednoznačný a nezameniteľný ráz fasády
+ prirodzené farby, stálofarebnosť
+ vysoká pevnosť, mrazuvzdornosť
+ bohatý sortiment
možnosť vzniku nežiaducich výkvetov pri nesprávnom lepení

Obklady na báze cementu

Moderné fasády preferujú vláknocementové dosky v rôznych formátoch a vo svojej prirodzenej sivej farbe, i keď sú dostupné v množstve farebných odtieňov. Vláknocementový materiál je zafarbený v celej svojej štruktúre, čo je výhoda pri rezaných hranách či poškodeniach. Dosky sa montujú rýchlo a jednoducho na nosnú konštrukciu z hliníka, pozinkovanej ocele alebo dreva. Napriek hrúbke len osem milimetrov sú aj pri veľkoformátoch až 3 100 × 1 250 mm pevné a odolné proti mechanickému poškodeniu. Na rošt sa kotvia viditeľnými skrutkami alebo nitmi. Čistejšie pôsobí neviditeľný spôsob kotvenia. Medzera medzi obkladovými doskami ostáva priznaná, pretože materiál sa vplyvom vlhkosti mierne rozťahuje.

fasádne obklady

Veľkoformátové dosky z vláknocementu nájdete vo formátoch až 3 050 × 1 220 mm, výhodou je farebná rozmanitosť, rýchla a jednoduchá celoročná montáž a ľahká údržba. (Foto: Equitone)

+ rôzne farebné odtiene a dekory
+ dobrý vzhľad
+ dlhá životnosť

Dekoratívny laminát

Kompaktné veľkoformátové obkladové dosky z vysokotlakového laminátu – HPL sú obľúbené, pretože ponúkajú rôznofarebné povrchy. Ich základom sú špeciálne papierové pásy – jadrové a dekoratívne – povrchové. Jadrové sú vyrobené z čistej celulózy a impregnované živicou. Hrúbka dosky závisí od počtu vložených jadrových papierov. Povrchové – dekoratívne papierové vrstvy sa impregnujú melamínovou živicou. Táto finálna povrchová úprava im zaručuje dobré fyzikálno-mechanické vlastnosti, minimálne nároky na údržbu a dlhú životnosť.

fasádne obklady

Na výrobu laminátových obkladov sa používa vrstvený papier impregnovaný živicami, ktorý je pri vysokej teplote a vysokom tlaku zlisovaný do pevnej homogénnej dosky. Vďaka tomu sú HPL dosky vysoko odolné, majú dlhú životnosť a minimálne nároky na údržbu. (Foto: G Import)

+ bohatý výber povrchových vyhotovení
+ vysoká tvrdosť, odolnosť proti oteru
nestála objemová hmotnosť pri výkyve teplôt
horľavosť

Obklady z kameňa

Tradične sa na fasádach využíva aj kameň, a to rôzne druhy s rozdielnou veľkosťou, hrúbkou či tvrdosťou. Najtvrdšia je žula, menej tvrdé sú mramor, vápenec, travertín, mäkký je pieskovec. Efektívny je v kombinácii s omietkou, veľmi dobre si rozumie aj s drevom. Celú fasádu z kamenných obkladov len tak neuvidíte a netreba to s nimi preháňať.

Kameň sa objavuje v podobe pásikov, takzvaný remienkový obklad na sokloch, šambránach alebo menších častiach fasády. Len čo začne kamenná plocha narastať, fasáda sa stáva fádnou a pôsobí opticky ťažko. Obložiť väčšie plochy lepením kameňa na omietku si vyžaduje murárske zručnosti. Hmotnosť kamenného obkladu pri hrúbke od 5 do 7 cm môže byť až 65 kilogramov na štvorcový meter. Pri jeho rozsiahlejšom použití preto treba rešpektovať statický posudok podkladu, prípadne aj celej stavby. Limitujúca nie je ani zateplená fasáda, ak je použitý a kvalitne zrealizovaný certifikovaný systém.

fasádne obklady

Prírodný kameň čoraz častejšie nahrádza umelý variant, ktorý ho dokonale imituje, je ľahší, má lepšie tepelnoizolačné vlastnosti a lepšie sa s ním pracuje. (Foto: Vaspo)

V ponuke sú aj kamenné obklady v podobe dosiek, ktoré sa inštalujú ako predsadená zavesená fasáda na nosnú konštrukciu. Kameň ako prirodzene porézny materiál sa po montáži odporúča ošetriť prípravkom na odpudzovanie vody. Bráni tvorbe výkvetov a má pozitívny vplyv na jeho životnosť.

+ vysoko odolný a trvanlivý
+ dekoratívny
vysoká objemová hmotnosť
nemá tepelnoizolačné vlastnosti
ťažká opracovateľnosť

Variabilnejšie a lacnejšie sú obkladové imitácie kameňa. Kým prírodný kameň má dané a nemeniteľné vlastnosti, imitáciám ich možno cielene dodať. Základ imitácie tvorí najčastejšie betónová zmes s drvinou z prírodného kameňa.

Kompozity s podobou dreva

Mix drevených pilín a plastu vylepšil vlastnosti dreva. Na vlastnosti tohto kompozitného materiálu má vplyv predovšetkým druh použitého plastu a podiel drevenej zložky. Drevoplastové fasádne dosky svojou štruktúrou verne napodobňujú drevený obklad na fasáde a predstihujú ho vysokou odolnosťou proti snehu, dažďu, mrazu i UV žiareniu. Oproti pravému drevu sú rozmerovo i farebne stále aj bez impregnačných či olejových náterov. Výhodou je aj jednoduchá údržba. Obklad stačí vyčistiť prúdom vody z vysokotlakového čističa. Na rošt sa prichytávajú pomocou úchytiek a klipov, pričom spoje sú neviditeľné. Navyše dosky do seba zapadnú, takže cez ne neprenikne voda.

fasádne obklady

Ak sa vám páči na fasáde drevo, ale bojíte sa jeho rozmerovej a tvarovej nestálosti, možno vás osloví kompozitný materiál Timbermax, ktorý svojím vzhľadom verne pripomína drevené fasády. (Foto: Newface)

+ dlhá životnosť
+ žiadne povrchové zmeny
+ odolnosť
+ jednoduchá montáž

Keramika

Keramické fasádne platne sú novinkou na slovenskom trhu s obkladovými materiálmi. Ponúkajú široký výber tvarov, farieb a odtieňov. Majú dlhú životnosť, počas ktorej si dokážu zachovať stálu farbu a sú odolné proti počasiu, machom aj lišajníkom, teda sú prakticky bezúdržbové. Výhodou je aj jednoduchá oprava, stačí vymeniť poškodenú dosku a netreba dávať dole celú fasádu. Niektoré modely vytvárajú na fasáde fascinujúcu hru tieňov a optickú zmenu odtieňov farby, čo vzniká prekrytím jednotlivých dosiek v kombinácii s uhlom dopadu svetelných lúčov. Najnovší trend predstavujú fasádne platne, ktoré sú orientované vo zvislom smere.

+ nehorľavosť
+ farebná stálosť
+ odolnosť
+ jednoduchá montáž
+ jednoduchá oprava
vyššia hmotnosť

fasádne obklady

Fasáda obložená keramickými platňami Argeton v kombinácii s oceľou, sklom alebo drevom zaujme svojou eleganciou a nadčasovosťou. (Foto: Wienerberger)

Zorientujte sa

Kontaktná fasáda

Názov má podľa spôsobu montáže – jednotlivé prvky obkladu sa lepia priamo na obvodovú konštrukciu, na murivo, omietku alebo tepelnú izoláciu. Dôležité je, aby bol podklad rovný a dodržali sa odporúčané typy lepidla na konkrétny materiál. Zohľadňuje sa aj hmotnosť či výška, do akej bude obklad siahať. Lepenie je možné len za určitých poveternostných podmienok, bez dažďa a pri teplotách od 5 do 25 °C.

Kontaktným spôsobom sa aplikujú najmä kameň, lícové tehly a ich betónoví imitátori.

Odvetraná fasáda

Na rozdiel od kontaktnej fasády je medzi tepelnou izoláciou a samotným obkladom vzduchová medzera široká od 3 do 6 cm. Dôležitá je aj medzera pri zemi pod previsom strechy. Vytvorí sa tak prirodzený efekt komínového ťahu a pomocou neho sa odvetráva vlhkosť prechádzajúca sem z interiéru cez stenu a izoláciu.

Obklad sa upevňuje na rošt, ktorý je pevne pripevnený k obvodovej stene. Do neho sa vkladá aj tepelná izolácia. Nosný rošt sa dimenzuje podľa typu a hrúbky tepelnej izolácie, veľkosti vzduchovej medzery a parametrov obkladu. Môže byť z tlakovo impregnovaného dreva, hliníkového alebo pozinkovaného plechu. Výhodou je montáž suchou cestou, takže ju možno robiť celoročne. Pri tomto type fasády máte na výber viac materiálov v podobe menších aj väčších formátov, dosiek, šablón či kaziet.

Text: Adela Motyková
Foto: archív firiem, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 5/2018


Kategórie: Stavba