Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Než sa pustíte do výstavby bazéna: 5 vecí, na ktoré netreba zabúdať

Zdieľať 25. 07. 2019
Než sa pustíte do výstavby bazéna: 5 vecí, na ktoré netreba zabúdať

Relaxovanie s rodinou v záhrade pri vlastnom bazéne je veľmi príjemná predstava. Na čo všetko je však potrebné myslieť pred jeho výstavbou?

1 Návrh

V prvom rade pomôže kvalitne vyhotovený návrh umiestnenia a vhodného riešenia bazénového systému. Náklady na tieto návrhy sú väčšinou v porovnaní s celkovou sumou, ktorú zaplatíte pri kúpe bazéna, zanedbateľné a vypracovaním návrhu si tak zaistíte, že investované peniaze budú využité čo najefektívnejšie. Ak navštívite bazénový servis a ponúknu vám „zostavu A“ alebo „zostavu B“, vyhľadajte inú spoločnosť, pretože projekt bazéna potrebuje individuálny prístup – ak si dáte námahu s výberom dodávateľa, vráti sa vám to v podobe bezproblémového chodu bazéna.

2 Veľkosť

Na začiatku plánovania je potrebné si určiť, koľko osôb bude bazén využívať. Ak je určený napríklad len na osvieženie v horúcich dňoch alebo len pre jedného plavca, šírka približne
2,5 m je dostačujúca – ak sa vám to zdá priveľa, rozprestrite ruky a z každej strany pripočítajte asi 15 centimetrov, ale neodporúčame prekračovať šírku 4 metre. S každým ďalším centimetrom sa pridá veľké množstvo vody, ktorú treba čistiť a zohrievať. Prospešnejšie je pridávať centimetre na dĺžke. Na bežné využívanie je dĺžka 4 metre optimálna. Ak si chcete v bazéne dobre zaplávať, odporúčajú sa tzv. plavecké bazény s minimálnou dĺžkou 6 m, šírka 2,5 m je v tomto prípade postačujúca. Netreba zabúdať ani na hĺbku – kvalitne si zaplávate vo vode hlbokej minimálne 1,5 metra. Ak máte deti a bazén má rozmer napríklad 3 × 4 m, optimálna hĺbka vody je 1,2 až 1,3 m.

Prečítajte si tiež

Ako vybrať správny bazén?
Ako vybrať správny bazén?
Plánujeme bazén: Tieto 4 odborné rady sa vám zídu
Plánujeme bazén: Tieto 4 odborné rady sa vám zídu

3 Technológia

Výhodou jednoduchých filtračných jednotiek je okrem rýchlej inštalácie aj to, že nepotrebujú žiadne potrubné rozvody či prestupy do stien bazéna, ktoré môžu byť v budúcnosti príčinou úniku vody. Umiestnenie potrubných rozvodov budete riešiť v prípade, ak sa rozhodnete pre filtračné čerpadlá. Je nevyhnutné vybudovať alebo zakúpiť šachtu vedľa bazéna. Ak sa rozhodnete aj pre trysky protiprúdu, do šachty možno umiestniť aj tie. Šachta má vtedy rozmer približne 150 × 120 × 120 centimetrov. Ak si protiprúd neželáte, stačí zakúpiť napríklad kruhovú šachtu s priemerom 120 cm alebo vybudovať menšiu, do ktorej umiestnite všetku technológiu.

Náš tip: Chcete doma zažiť kúpanie ako v prírode? Vybudujte si v záhrade kúpacie jazierko

Čo sa týka ohrevu vody, najjednoduchšiu inštaláciu so sebou prináša elektrický ohrev. Jeho prevádzka sa však môže predražiť. Ak je k dispozícii napojenie na plyn, ponúka sa možnosť ohrevu vody cez výmenník. Stále obľúbený je solárny ohrev. Solárny výmenník tepla sa však vzhľadom na spoľahlivosť a úsporu energie neodporúča spájať s centrálnym systémom. Vhodné miesto na technológie je mimo bazéna, napríklad v záhradnom domčeku alebo garáži. Hlavne z dôvodu, aby motory technológie čo najmenej trpeli vlhkosťou a zároveň aby bol servisný prístup čo najjednoduchší.

rodinný dom s bazénom na záhrade

4 Svojpomocne alebo na kľúč?

Jednou z možností, ako ušetriť pri výstavbe bazéna, je zvoliť si niektorú z technológií, ktorá umožňuje vďaka svojej „jednoduchosti“ realizovať väčšinu prác svojpomocne. Napríklad
pri kompozitných materiáloch sa môžete informovať o výkopových prácach u dodávateľa a na neho necháte len samotné dodanie bazénového skeletu. Výsledné zafixovanie bazéna a záverečné práce vykonáte svojpomocne. „Treba si však uvedomiť, že napríklad výkop jamy, ktorý by ste svojpomocne robili týždeň, vie špecializovaná firma zvládnuť za jeden deň. Podobne je to aj s betonárskymi prácami, kde je výhodnejšie objednať a dať si doviezť betón, ako ho robiť doma v miešačke,“ pripomína Branislav Dušek.

5 Umiestnenie bazéna

„Bazén pri dome, podľa môjho názoru, dnes už nie je ani prejavom luxusu alebo okázalosti, ale skôr vážením si rodinnej pohody s relaxom. A presne tak ho treba vnímať aj v priestore. Samotný bazén by mal byť vždy umiestnený na mieste, kde vám najdlhšie a najintenzívnejšie počas dňa svieti slnko, čo je zvyčajne južná alebo juhozápadná strana pozemku. Treba však myslieť aj na to, ako ostatné prvky prepojiť do funkčného celku, aby ste si naozaj oddýchli.“ Branislav Dušek – Pooltime

Pripravila: Alžbeta Fialová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 07/2019


Kategórie: Stavba Záhrada
Tagy: bazény