Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Ploché alebo šikmé zastrešenie domu? Na tvare záleží!

Zdieľať 09. 06. 2019
Ploché alebo šikmé zastrešenie domu? Na tvare záleží!

Mať strechu nad hlavou je pre väčšinu z nás samozrejmý jav. Nie nadarmo sa však streche pripisuje dominantné postavenie, preto záleží aj na jej tvare. Tak ako plochá, aj šikmá strecha má svoje výhody či nevýhody.

Plochá strecha

Najjednoduchšie rozlíšenie tvaru striech je podľa ich stupňa sklonu, pričom sklonom je označovaný uhol, ktorý je medzi plochou strechy a samotnou konštrukciou domu. Ploché strechy sa vyznačujú malým sklonom od 5 do maximálne 10 stupňov. Jednou z ich výhod je rôznorodosť využitia. V mestách pozemky nedosahujú dostatočnú veľkosť pre záhradu, preto je práve vodorovné zastrešenie vhodné na vytvorenie strešnej terasy či záhrady. Je jednochušie zrealizovateľná aj pri architektonicky zložitejších objektoch. Keďže v prípade plochej strechy odpadá investícia do konštrukcie krovu, stáva sa finančne menej náročnou. Vďaka dobrým izolačným materiálom už ploché strechy nenesú ani prívlastok zatekajúce a pri správnej realizácii môžu bezproblémovo zvládať aj nepriazneň počasia.

rodinný dom s plochou a pultovou strechou

Ploché strechy si získali obľúbenosť u architektov predovšetkým svojou schopnosťou zastrešiť aj náročnejšie obytné objekty z hľadiska pôdorysu či architektonického štýlu. Na druhej polovici domu je použitá pultová strecha, ktorá sa však často nesprávne označuje za plochú.

Už žiadne kaluže

Rekonštrukcii plochej strechy možno predísť aj dobrým zabezpečením odtekania, čo vyrieši správna hydroizolácia a jej kvalitné vyspádovanie. Poznáme niekoľko typov plochých striech, no podľa mechanického zaťaženia si môžete zvoliť medzi jedno- či dvojplášťovým systémom. Vnútorné prostredie je pri jednoplášťovom riešení oddelené od vonkajšieho iba jedným plášťom, pre menšiu hrúbku sa však takéto strechy môžu ľahšie poškodiť. Ich cena je nižšia a realizácia rýchlejšia. Bezpečnejšou voľbou hydroizolácie je dvojvrstvová forma. Používa sa pri domoch, ktoré sa nachádzajú v klimaticky náročnejších podmienkach. Neduhmi plochých striech boli v minulosti predovšetkým stojaté kaluže vody, ktoré poškodzova kvalitu a funkciu strešného plášťa. Dôvodom bolo nesprávne spádovanie strechy. Aby ste sa vyhli tomuto zaťažovaniu hydroizolácie, je nevyhnutné kvalitné odvodnenie strechy. V súčasnosti sa odvodnenie striech realizuje prostredníctvom dažďových vpustov.
Pri menších strechách odteká voda smerom k žľabu, ktorý je na jednej strane konštrukcie. Na druhej strane sa nachádza takzvaná atika, ktorá slúži na to, aby dažďová voda nestekala po obvodových stenách. Pri väčších plochých strechách je odvodnenie trochu komplikovanejšie, pretože na streche sa nachádzajú roviny s rozdielnym spádom. Rozmiestnené sú tak, aby najnižšie miesto bolo práve pri dažďovom vpuste. Na kvalitné odvodnenie sú potrebné aj doplnkové klampiarske prvky, ako napríklad odpadové potrubie, vtoky či žľaby. Pozor si dajte aj na umiestnenie vtokov – nemali by byť v záveterných rohoch strechy. Často sa odporúča izolovať aj samotný vtok, aby v zimných obdobiach nezamŕzal, alebo môžete siahnuť po vyhrievaných vtokoch.

Údržba plochej strechy

Starostlivosť o šikmú strechu je menej náročná, než je to v prípade plochej strechy. Výhodou však je, že v prípade poruchy je na plochú strechu lepšia prístupnosť. Ak sú na nej využité asfaltové pásy, treba ich pravidelne natierať ochranným náterom proti pôsobeniu UV žiarenia. Na trhu už existujú modifikované asfaltové pásy s povrchovou úpravou bridlice alebo keramického granulátu, ktoré sú takmer bezúdržbové. Dbajte aj na údržbu strechy v zimnom období. Žijeme v oblasti, v ktorej sa môže nahromadiť na streche 15 až 30 centimetrov snehu. To vytvára na každý štvorcový meter strešnej konštrukcie veľkú záťaž. S vyšším zaťažením sa počíta hlavne pri strechách v horských oblastiach, kde treba rátať so snehovou záťažou až 200 kilogramov. V ostatných oblastiach sa počíta so záťažou približne 100 kilogramov na štvorcový meter.

Šetrite správne

Aj menšie chyby, ktoré sa objavia na streche, treba včas odstrániť. Aby ste predišli rozsiahlejším opravám v budúcnosti, je dobré zájsť za odborníkom hneď na začiatku. Poradí vám pri diagnostikovaní problému a odporučí postup opravy. Ak sa oprave plochej strechy chcete vyhnúť, musíte byť opatrní a obozretní už pri jej stavbe. Napríklad pri výbere sanačných vpustov sa nedajte zlákať tými lacnejšími bez tesnenia, pretože môže dôjsť k upchatiu zvodového potrubia, čo spôsobí zaplavenie strešného plášťa a poškodenie izolácií. Takisto nešetrite ani na zateplení a vyspádovaní plochej strechy a prácu nechajte na odborníkov.

Výhody a nevýhody plochej strechy

+ jednoduchá konštrukcia strechy
+ rýchla montáž
+ možnosť využitia strešného priestoru
+ cena
+ lepšia požiarna bezpečnosť
zložitejšie odvodnenie
potreba údržby

Šikmá strecha

Strechy so sklonom od 10 do približne 45 stupňov označujeme ako šikmé. Názov strmé nesie zastrešenie od 45 do 90 stupňov. Práve šikmá strecha bola a stále je najbežnejším riešením zastrešenia obytných domov. Šikmá strecha oproti plochej umožňuje viacero tvarových variácií. Medzi najpoužívanejšie typy patria sedlové, pultové, valbové, manzardové alebo stanové strechy. Z pohľadu realizácie je sedlová najjednoduchším riešením, pretože pozostáva z dvoch oproti sebe naklonených rovín. Valbová strecha je na tom podobne, ale konštrukčne zložitejšiu z nej robí šikmo skosené ukončenie. Je to však dobré riešenie pre domy, ktoré majú pôdorysný tvar do písmena L. Pultovú strechu si môžete jednoducho spliesť s plochou strechou. Zaraďujeme ju však k šikmým, pretože jej sklon dosahuje uhol väčší ako 10 stupňov. Ak je časť domu orientovaná na slnečnú stranu, práve tento typ šikmej strechy je vhodný na inštaláciu slnečných kolektorov, navyše, je finančne nenáročná, pretože ide o jednoduchú konštrukciu. Stanové, teda tie, ktoré pripomínajú ihlan, nie sú v prípade rodinných domov veľmi časté. Keďže sa všetky roviny zbiehajú do jedného bodu, sú vhodnejšie na menšie stavby alebo doplnkové stavby k rodinnému domu, ktoré majú štvorcový pôdorys. Čoraz obľúbenejším typom sú manzardové strechy, ktoré umožňujú svojou stavbou využiť viac podkrovného priestoru, keďže šikmina strechy je zalomená, pričom spodná časť má väčší sklon ako vrchná. Je však jednou z najdrahších variácií šikmej strechy.

rodinný dom so šikmou strechou

Foto: Ruukki

Využitie strešného priestoru

Úplné podlažie alebo podstrešný priestor? Ak sa rozhodnete pre obytné podkrovie, je dobré zvoliť čo najvyšší sklon strechy. Predĺži sa tak životnosť krytiny a zníži sa riziko poškodenia konštrukcie. Na dosiahnutie najlepšieho komfortu v obývaných podkrovných častiach domu je najdôležitejšia tepelná ochrana, zabránenie vzniku tepelných mostov a ochrana proti vlhkosti. Na zateplenie šikmých striech sa najčastejšie používajú izolácie z minerálnej vlny, ktoré sú nehorľavé, tvarovo stále a odolné proti hlodavcom. Tepelnú izoláciu treba chrániť pred vlhkosťou. Túto funkciu plnia hydroizolačné difúzne materiály. Hydroizoloačná fólia chráni konštrukciu aj pred vniknutím prachu a nečistôt do podkrovných priestorov, musí spĺňať aj ochranu pred tlakom vetra. Na trhu sú fóliové hydroizolačné materiály na báze termoplastov či elastomérov a používajú sa väčšinou na ploché strechy, ktoré si vyžadujú dokonale nepriepustné vlastnosti. Na šikmé strechy poslúžia lacnejšie polyetylénové fólie. Podstatným parametrom je však trieda tesnosti fólie. Je ich spravidla šesť, pričom trieda 1 zodpovedá najvyššej triede tesnosti.

Šikmá strecha v skratke

+ dlhá životnosť
+ využitie podkrovia
+ bezúdržbovosť
+ možnosť výberu strešnej krytiny
+ odvodnenie
náročnosť realizácie
cena
nižšia požiarna bezpečnosť

Text: Alžbeta Fialová
Foto: isifa/Shutterstock, archív firiem
Zdroj: časopis Pekné bývanie 05/2019


Kategórie: Stavba Technika