Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Premýšľate či je lepšie dom postaviť alebo rekonštruovať? Poradíme vám pri rozhodovaní

Zdieľať 17. 12. 2020
Premýšľate či je lepšie dom postaviť alebo rekonštruovať? Poradíme vám pri rozhodovaní

Bývanie v dome prináša do života úplne iný komfort. Priestor iba pre vás, bez spoločných stien s hlučnými susedmi a dokonca aj vlastná záhrada – tomu sa hovorí bývanie. Ak ste aj vy na začiatku plnenia si svojho sna o bývaní v domčeku a rozhodujete sa, či zrekonštruovať pôvodný, alebo sa pustiť do stavby nového, pomôžu vám rady v nasledujúcom článku, v ktorom sme zhrnuli plusy aj mínusy oboch variant.

Kedy ísť do rekonštrukcie a kedy nie?

Ak ide o dom po vašich starých rodičoch či rodičoch a viete, že je to dobrá, kvalitná stavba, ktorá bola udržiavaná a vy jej chcete prinavrátiť šmrnc, smelo sa pustite do rekonštrukcie. Je dôležité zistiť, či dom nie je vlhký, múry popraskané a z akého materiálu bol dom postavený. Ako pri každom starom dome treba rátať s tým, že možno natrafíte na neočakávané prekvapenia, s ktorými sa budete musieť popasovať. Predsa len ide o staršiu stavbu a v minulosti sa používali iné technológie.

Stavať nový dom, či rekonštruovať pôvodnú stavbu

Výhodou rekonštrukcie je fakt, že zachováte krásny kus histórie, pamiatku po vašich predkoch. Ak má stavba svoju atmosféru, ku ktorej vás viaže aj citové puto, rekonštrukciu si budete vychutnávať. Výhodou je, ak máte skúsenosti a viaceré práce zvládnete vlastnými rukami – tak dokážete výdavky na rekonštrukciu slušne znížiť.

Rekonštrukciu odborníci neodporúčajú, pokiaľ ide o dom, ktorý nemal dôsledného majiteľa. Kúpili ste staršiu stavbu a zistili ste, že strecha zateká, základy sú nekvalitné, kúrenie je nevyhovujúce (prípadne žiadne) a na stenách sa objavujú vlhké mapy? Toto všetko sú dôkazy, že o stavbu nebolo dobre postarané, prípadne boli už pri samotnom stavaní urobené nejaké chyby. Nedostatky starého domu sa dajú napraviť, napríklad podrezaním a vysúšaním vlhkých múrov, nie je však isté, na aký dlhý čas toto opatrenie pomôže a či sa vlhkosť neprejaví neskôr.

Pri neudržiavanom dome hrozí, že sa rekonštrukcia výrazne predraží a stratíte množstvo času, za ktorý by ste možno mali postavený nový dom.

Pri rekonštrukcii pôvodnej stavby sa tiež budete musieť uspokojiť s danou dispozíciou, ktorá nemusí zodpovedať súčasným požiadavkám. Budete sa musieť držať pôvodných plánov, čo môže opäť vytiahnuť z peňaženky ďalšie eurá.

Kedy povedať áno rekonštrukcii domu

  • kvalitná, zdravá stavba bez porušení
  • ide o výnimočnú stavbu (dedičstvo po vašich predkoch), prípadne o stavbu, ku ktorej vás viaže citové puto
  • máte dostatok finančných prostriedkov na opravu a riešenie možných neočakávaných problémov

Kedy povedať nie rekonštrukcii domu

  • vlhké múry, praskliny, nekvalitný/nevyhovujúci stavebný materiál, havarijný stav stavby
  • máte presne stanovený finančný rozpočet a nemôžete si dovoliť prípadné neočakávané výdavky

Prečítajte si tiež

Kalkulácia a plánovanie stavby domu
Kalkulácia a plánovanie stavby domu
10 tipov, ako si uľahčiť rekonštrukciu
10 tipov, ako si uľahčiť rekonštrukciu

Stavba nového domu – stávka na istotu?

Postaviť si dom podľa vlastných predstáv, v ktorom bude všetko úplne nové a dokonca na to bude platiť aj záruka? Nová stavba určite prináša svoje výhody. Keďže vy o nej rozhodujete, budete mať istotu, z akých materiálov bola postavená, nehrozia teda nepríjemné prekvapenia. Taktiež si môžete navrhnúť, ako to vo vašom novom domove bude vyzerať. Do projektu môžete vymyslieť a doplniť vaše predstavy, nápady a praktické riešenia. Navyše využitie najmodernejších technológií výrazne zjednodušuje aj urýchľuje celý proces stavby, takže i samotné nasťahovanie vie prebehnúť veľmi rýchlo.

Stavba nového domu je však beh na dlhé trate. Čakajú vás návštevy stavebného úradu, vybavovanie projektu domu a rozličných povolení. Taktiež čakanie na rozhodnutie úradu na povolenie stavby môže trvať dlhší čas. A to ešte nespomíname hypotéku. Dobrou správou však je, že hypotéka pre mladých môže byť poskytnutá ako na výstavbu nového domu, tak aj na rekonštrukciu.

Stavať nový dom, či rekonštruovať pôvodnú stavbu

Pri stavbe nového domu, pokiaľ na pozemku stojí starý dom, treba rátať aj s nákladmi na jeho zbúranie. Nie je to lacná záležitosť, aj na ňu si pri tvorbe finančného rozpočtu treba vyčleniť prostriedky. Pred samotným zbúraním je tiež potrebné komunikovať so stavebným úradom a požiadať o odstránenie stavby.

Ak ste toto všetko zvládli, môžete sa pustiť do hľadania vhodného projektu nového domu či navrhnutia vlastného. Nemenej dôležitou úlohou, ktorá vás bude čakať pri plnení si sna o bývaní v domčeku, je zabezpečenie dobrej a overenej stavebnej firmy. Ak ste manuálne zručný človek, prípadne máte priateľov a známych, ktorí so stavbou domu majú skúsenosti, máte vyhraté.

Kedy povedať áno stavbe nového domu:

  • chcete bývať v novom, zdravom dome podľa vlastných predstáv
  • máte overenú, kvalitnú stavebnú firmu, na ktorú sa pri výstavbe domu môžete spoľahnúť
  • ste manuálne zručný človek, ktorý si niektoré práce zvládne urobiť sám

Kedy povedať nie stavbe nového domu:

  • nemáte čas na byrokraciu na úradoch a zdĺhavé papierovačky
  • nemáte nikoho blízkeho, komu by ste mohli veriť v otázke výstavby a prípadne s ním odkonzultovať priebeh stavby a práce stavebníkov

Nech už sa rozhodnete akokoľvek, držíme palce, aby ste sa rozhodli správne a čo najskôr sa vám splnil sen o bývaní vo vlastnom dome.

Text: redakcia
Foto: freepik.com


Kategórie: Stavba