Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Vyberáme strechu: Prehľad strešných krytín

Zdieľať 12. 06. 2019
Vyberáme strechu: Prehľad strešných krytín

Strecha sa nekupuje na jednu sezónu, takže investícia do kvalitnej krytiny,
ktorá vám zaručí pohodlie, sa oplatí. Prinášame prehľad strešných krytín.

Pálená škridla

Najčastejším výberom strešnej krytiny býva klasika v podobe pálenej škridly. Svoju obľúbenosť na trhu si získala vďaka dlhej životnosti a dlhodobej farebnej stálosti. Strecha vyzerá roky ako nová, pretože materiál, z ktorého sa škridly vyrábajú, je odolný proti machu či lišajníkom a vytvára hladký povrch redukujúci nečistoty. Používa sa aj na strechy s nízkym sklonom od 12 stupňov, ale pre eliminovanie rizika zatečenia sa odporúča vyšší sklon (približne 16 až 22 stupňov). Môžete si vybrať zo širokej farebnej škály, takže strechu možno prispôsobiť vzhľadu okolitých striech, napríklad aj v radovej zástavbe.

Betónová krytina

Patrí medzi najpoužívanejšie riešenia strešných systémov. Základnými spojovacími zložkami sú cement, čistý riečny piesok a voda. Farebnosť škridly je väčšinou ovplyvnená pridaním farbív z oxidu železnatého. Jednou z jej najdôležitejších vlastností je vysoká mechanická odolnosť. Betónová strešná krytina nevykazuje známky poškodenia ani pod množstvom zamrznutého snehu či po dlhšom pohybe na streche. Hmotnosť strechy zostáva nezmenená aj vďaka celkovej veľmi nízkej nasiakavosti, ktorej hodnota sa dá znížiť povrchovou úpravou tak, aby povrch krytiny zabránil vstupu vody do pórov v materiáli. Betón je navyše prirodzene nehorľavý a odolný proti poveternostným podmienkam aj pri nízkom sklone strechy. Takisto zabezpečuje tepelnú reguláciu a akustickú pohodu. Betónové škridly majú spoločnú nevýhodu s pálenými škridlami. Pod oba materiály je potrebná poistná hydroizolácia, čo spôsobuje navýšenie nákladov na strechu.

rodinný dom s betónovou strešnou krytinou

Foto: KM Beta

Ako sa starať o betónovú krytinu?

Radí: Rastlislav Bosák – produktový manažér spoločnosti KM Beta

„Vlastnosti ako stálosť tvaru a mechanickú odolnosť má škridla vo svojich základných parametroch. Betónová strešná krytina nevyžaduje prakticky žiadnu údržbu, odoláva vplyvom vonkajšieho prostredia a jej výhodou je aj samočistiaca schopnosť. Poveternostné podmienky hravo odstránia organické znečistenie, akým je napríklad vlhké lístie zo stromov alebo usadený prach.“

Prečítajte si tiež

5 vecí, ktoré ovplyvnia výber strešnej krytiny
5 vecí, ktoré ovplyvnia výber strešnej krytiny
Šikmá strecha od A po Z
Šikmá strecha od A po Z

Prírodný materiál

Jedným zo zástupcov prírodných strešných krytín je prírodná bridlica. Jej ťažba na Slovensku má bohatú tradíciu, medzi najvýznamnejšie miesta ťažby patrí lokalita Malých Karpát. Farbu bridlice ovplyvňuje práve poloha v ťažobnom ložisku, ale aj chemické zloženie bridlice. Zvyčajne je však sivá alebo sivočierna. Medzi jej typické vlastnosti patrí aj jemne perleťový lesk a jednoduchá opracovateľnosť osekávaním, vďaka čomu sa radí medzi materiály vhodné na tvarovo zložitejšie strešné plochy. Napriek svojej pružnosti je bridlica mrazuvzdorná a odolná – jej životnosť je len veľmi málo obmedzená. Životnosť ovplyvňuje hlavne podklad, na ktorý sa kladie. Jej nevýhodou je vysoká cena (pre prácnosť) a slabá dostupnosť. Zákazníci preto často siahajú po plastových imitáciách. Čo sa týka hmotnosti, zaraďuje sa s váhou od 28 do 33 kg na štvorcový meter do skupiny stredne ťažkých krytín. Najmenší dovolený sklon strechy, na ktorú môže byť bridlicová krytina použitá, je 25 stupňov.

Plastová krytina

Plastové škridly sa vyrábajú z recyklovaných plastov. Predstavujú výrazne odľahčenú verziu škridiel z prírodných materiálov, akými sú drevo alebo bridlica. Pri ich aplikácii je potrebná prítomnosť odborníkov, pretože pri zmene teploty menia svoje rozmery, čomu sa musia prispôsobiť dilatačné škáry. Napriek svojej nízkej hmotnosti majú vysokú odolnosť proti poveternostným vplyvom počasia a vďaka nenasiakavosti sa na nich nedržia machy ani lišajníky. Z tohto dôvodu si takáto strecha nevyžaduje skoro žiadnu údržbu. Na trhu je k dispozícii v najrôznejších variáciách, ktoré sa prispôsobia aj zložitejším tvarom strechy. Nevýhodou plastovej krytiny je jej čiastočná horľavosť.

Náš tip

  • Najlacnejšia krytina neznamená, že je aj najvýhodnejšia, podobne ako najdrahšia nemusí znamenať automaticky najlepšie riešenie. Napriek tomu lacnejšie typy striech nemusíte celkom zatracovať, ale môžu poslúžiť v prípade realizácie prístreškov, prístavieb, hospodárskych a technických doplnkových budov. Dôležité je naštudovať si u predajcu technické parametre a garantovanú životnosť krytiny.

Plechové strechy

Plechové strechy sa dostávajú čoraz viac do popredia modernej architektúry. Obľúbenosti sa tešia predovšetkým z hľadiska rôznorodej profilácie, bohatého výberu farieb či povrchových úprav. V prípade, že rekonštruujete starší dom, plechové strešné krytiny predstavujú vhodný výber. Vďaka svojej nízkej hmotnosti totiž zbytočne nezaťažujú konštrukciu krovu. Naopak, pri riešení strechy novostavby ušetríte na konštrukcií i ľahšieho krovu, ktorý nebude zbytočne zaťažený strešnou krytinou. Ak ide o krytinu vyhotovenú zo zinku, ktorý je kvôli zlepšeniu mechanických vlastností upravený pridaním medi a titánu, vydrží celé storočie. Navyše, nevyžaduje skoro žiadnu údržbu. Výhodou je aj fakt, že z hľadiska montáže nie je časovo náročná a je vhodná na rôzne tvary strechy. Plech ako materiál na strechu je vhodný do každého podnebia, i keď aj tu je potrebné počítať s fyzikálnymi vlastnosťami plechu, ako sú rozťažnosť či zrážanlivosť vlhkosti pri zmene teplôt.

rodinný dom s plechovou strechou

Foto: Ruukki

Vláknocementová krytina

Predchodcom vláknocementu bol v minulom storočí veľmi obľúbený eternit. Eternit je cementová doska s prímesou 8 až 12 % azbestových vlákien. Pre svoju nehorľavosť, pevnosť a odolnosť sa stal veľmi populárnym. Eternit však patrí medzi silne viazané azbesty a azbestové vlákna sú pevne zakotvené v cemente. Vláknocement, ktorý je dostupný na súčasnom trhu, neobsahuje azbest.
Vláknocement disponuje oproti klasickému cementu lepšou pevnosťou. Dôvodom je jeho zloženie obohatené o vystužené vlákna. Vláknocement je, ako aj iné spomínané materiály, vhodný nielen na pokrývanie striech, ale napríklad aj na obklad vonkajšej fasády. V porovnaní s inými ľahkými krytinami, medzi ktoré sa radí aj plechová či plastová krytina, tlmí vo vyššej miere hluk. Je odolný proti zachytávaniu nečistôt, korózii, poveternostným vplyvom a dobre odoláva aj mrazu. Rovnako dobre odoláva aj vzniku plesní či iných činiteľov biologického pôvodu (huby, baktérie alebo termity) a takéto strechy sú nehorľavé. Za dlhú životnosť vlánkocementovej strechy si však priplatíte. Vďaka jej elegantnému vzhľadu a bohatému výberu z rozličných tvarov krytiny po nej často siahajú architekti na zastrašenie zložitých tvarov strechy. Kompletný tvar zložitej strechy umožňujú vytvoriť strešné doplnky vo farbe krytiny. Na trhu nájdete dva formáty krytiny – maloplošná sa používa od sklonu strechy približne 25 stupňov, no veľkoplošné vláknocementové tabule možno použiť už pri sklone strechy 15 stupňov.

Viac o vláknocementovej krytine si môžete prečítať tu.

Náš tip

  • Rozmanitý vzhľad a štýl vláknocementovej strešnej krytiny možno dosiahnuť pomocou rôznych tvarov alebo farebných vyhotovení krytiny, ale aj spôsobmi krytia strešného plášťa.

Asfaltové šindle

V prípade šikmých striech s veľmi malým sklonom (približne od 15 stupňov) sa zvyknú využívať asfaltové alebo inak nazývané bitúmenové šindle. Často sa používajú pri rekonštrukciách starých striech. Samozrejme, ich využitie je vhodné aj na novostavby. Medzi ich pozitíva patrí najmä nízka plošná hmotnosť, odolnosť, dlhá životnosť, variabilný vzhľad a rýchla aplikácia. Takýto typ krytiny je však potrebné pokladať na úplné debnenie, tzv. záklop musí mať dostatočnú nosnosť, musí byť suchý a rovný, najčastejšie sa používajú dostatočne vyzreté brvná alebo OSB dosky (ich hrúbka závisí od sklonu strechy, rozstupov krokiev). Výhodou šindľov je veľmi dobrá tvarovateľnosť a pomerne prijateľná mechanická odolnosť. Dokážu sa prispôsobiť aj zložitejším tvarom striech a finančne sú nenáročné.

Izolácia strechy

Radí: Ing. Halina Kučerová – marketingový a technický špecialista spoločnosti Rockwool

„Existuje hneď niekoľko spôsobov zateplenia šikmej strechy. Záleží na tom, či plánujete maximálne využiť priestor pod strechou a izolácia sa nainštaluje nad krokvami, alebo zvolíte zateplenie medzi a pod krokvami. Oba tieto spôsoby možno aj kombinovať. Bežným spôsobom je vloženie izolácie medzi krokvy, vďaka čomu dôjde k minimalizácii líniových tepelných mostov. Čoraz častejším spôsobom je však zateplenie nad krokvami, ktorý je z hľadiska tepelnoizolačných vlastností výhodnejším variantom, pretože umožňuje použitie väčšej hrúbky izolácie v streche. Spojením tradičného spôsobu zateplenia (medzi krovami) so zateplením nad krokvami získate strechu s výbornými izolačnými vlastnosťami, no zároveň nestratíte priestor v interiéri domu. Voľba kvalitného zateplenia je kľúčová. Tepelné izolácie, ktoré sú potrebnou súčasťou celého strešného systému, môžu ovplyvniť funkčnosť a životnosť celej stavebnej konštrukcie. Izolácia pomáha vytvoriť nielen tepelnú, ale aj akustickú pohodu či lepšie protipožiarne a mechanické vlastnosti strechy.“

Text: Alžbeta Fialová
Foto: archív firiem, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 05/2019


Kategórie: Stavba