Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Ako znížiť náklady na dodávku tepla: Obnoviteľné zdroje energie

Zdieľať 05. 02. 2020
Ako znížiť náklady na dodávku tepla: Obnoviteľné zdroje energie

Poradíme, ako znížiť náklady na teplo, pokiaľ využívate tepelné čerpadlo.

1 Aký spôsob vykurovania zvoliť v rodinnom dome v energetickej triede A?

Nízkoenergetické domy potrebujú na vykurovanie omnoho menej energie ako tie „klasické“. Vo väčšine prípadov majú nízkoenergetické domy nízkoteplotné podlahové kúrenie. So spotrebou teplej vody je to však rovnaké ako pri štandardných podmienkach. Do nízkoenergetického domu na podlahové kúrenie a prípravu teplej vody treba taký zdroj, ktorý dokáže dodávať menej energie na kúrenie v prechodných obdobiach, no zároveň treba, aby voda bola zohriata na vyššiu teplotu ako v systéme vykurovania. Podobne ako v pasívnych domoch odborníci odporúčajú vykurovací systém spojiť s rekuperáciou, ktorá aj pri nízkych vonkajších teplotách dokáže využiť teplo z odvádzaného odpadového vzduchu – vďaka tomuto riadenému vetraniu sa vám „zrecykluje“ už raz vložená tepelná energia do systému.

Prečítajte si tiež

Aké systémy sú vhodné na vykurovanie pasívneho domu?
Aké systémy sú vhodné na vykurovanie pasívneho domu?
Ako znížiť náklady na dodávku tepla: Kotly
Ako znížiť náklady na dodávku tepla: Kotly

Otázku kúrenia treba riešiť už pri návrhu – uvažujte aj nad kombinovanými riešeniami (napríklad plynový kotol a solárny systém alebo tepelné čerpadlo, elektrokotol a solárny systém či plynový kotol a tepelné čerpadlo na ohrev vody a podobne). Závisí to od slnečnosti v danej oblasti, prítomnosti plynovej prípojky či možností a podmienok pozemku na inštaláciu rôznych druhov tepelného čerpadla.

Vnútorné čerpadlo vzduch/voda

Pre novostavby v súčasnosti existujú aj úplne nové možnosti tepelných čerpadiel. Jednou z nich je vnútorné čerpadlo typu vzduch/voda, ktoré sa inštaluje do vnútra rodinného domu, s prieduchmi cez obvodovú stenu. Netreba teda inštalovať dve jednotky (vnútornú a vonkajšiu) ako predtým. Vývojári vyvinuli zariadenie typu all-inclusive – vnútorné tepelné čerpadlo, ktoré dokáže vykurovať aj chladiť a má v sebe zabudovaný zásobník teplej vody aj centrálne riadené vetranie s rekuperáciou tepla. Veľkosťou sa vyrovná šatníkovej skrini a hlučnosťou modernej chladničke.

2 Čo robiť, ak je počas tuhej zimy tepelné čerpadlo vzduch/voda nezvyčajne hlučné?

„Hlučnosť tepelného čerpadla nesúvisí priamo s teplotou okolitého prostredia. Čerpadlo môže ísť na plný výkon aj počas teplejších období (väčšinou pri príprave teplej vody), považuje sa to však za bežnú prevádzkovú hlučnosť. Hlučnosť jednotky je vždy presne definovaná. To znamená, že ak je čerpadlo mimoriadne hlučné počas akéhokoľvek obdobia a akejkoľvek vonkajšej teploty, je nutné volať inštalačnú alebo servisnú firmu, keďže môže ísť o poruchu,“ radí technický poradca zo spoločnosti Daikin.

3 Aké úspory predstavuje tepelné čerpadlo?

Vstupnú investíciu si môžete výrazne znížiť vďaka dotáciám Zelená domácnostiam. „Niektorí výrobcovia ponúkajú odborný návrh tepelného čerpadla pre rodinný dom – nezáväzne a zadarmo, čo predstavuje ďalšiu možnosť, ako ušetriť. Tieto zariadenia využívajú predovšetkým obnoviteľné energie z prírodných zdrojov, ktoré sú zadarmo. Len zhruba 25 % energie je potrebné dodať vo forme elektrickej energie. O tých zvyšných 75 % sa postará príroda spolu s tepelným čerpadlom. A to je veľmi pozitívny fakt, čo poviete?“ dopĺňa Milan Mach z Vaillantu.

ako ušetriť na dodávke tepla pri kúrení čerpadlom: interiér práčovne s čerpadlom

Foto: Daikin

4 Kedy sa oplatí kúpa tepelného čerpadla?

Tepelné čerpadlá sú už v súčasnosti záležitosťou novostavieb i rekonštrukcií a odporučiť ich môžeme takmer všetkým domácnostiam. Majú inteligentný softvér, jednoduché ovládanie i dlhú životnosť. Všeobecne možno povedať, že tepelné čerpadlo sa oplatí inštalovať najmä do nízkoteplotných vykurovacích systémov (s podlahovým vykurovaním).

Stále platí, že ak sa v rámci rekonštrukcie rozhodnete využívať alternatívnu zelenú energiu, vašou najlepšou voľbou bude tepelné čerpadlo typu vzduch/voda, ktorého inštalácia si nevyžaduje náročné stavebné úpravy. Počiatočné náklady sú síce vyššie, ale správne navrhnutý a zrealizovaný systém s tepelným čerpadlom zrazí vaše účty za energiu na minimum.

Tip na článok: Podmienky využitia tepelných čerpadiel v bytových domoch

Takéto tepelné čerpadlo možno pripojiť aj na existujúcu vykurovaciu sústavu, všetko však závisí od toho, čo vám na základe obhliadky odporučí odborník. Ten totiž musí najprv zhodnotiť vhodnosť tepelného čerpadla na základe maximálnej teploty vykurovacej vody. Jeho návrh závisí aj od počtu osôb žijúcich v domácnosti a od tepelnej straty objektu, resp. od vlastností rodinného domu: použitých stavebných materiálov alebo stavu okien či zateplenia stavby.

5 Kedy a za akých podmienok môžem požiadať o dotácie na využívanie obnoviteľných zdrojov energie?

Výška podpory závisí od druhu a inštalovaného výkonu zariadenia, pretože výkon určuje, koľko energie môže zariadenie vyrobiť, a teda „odľahčiť“ bežnú výrobu energie z fosílnych palív. Ak zvažujete žiadosť o dotáciu, poraďte sa so stavebným dozorom, či možno dané zariadenie vo vašom prípade nainštalovať. Môžete si vybrať zo zoznamu zariadení, ktoré spĺňajú technické parametre. Na stránkach SIEA elektronicky požiadate o vydanie poukážky, ktorú si uplatníte u zhotoviteľa.

K začiatku inštalácie musí dôjsť najneskôr do 30 dní od jej vydania a dokončená musí byť najneskôr o tri mesiace. Na každú inštaláciu je určený maximálny finančný limit z dôvodu nezvýhodňovania domácností, ktoré by si mohli dovoliť aj rozsahovo väčšie inštalácie. SIEA to vymyslela tak, aby domácnosti motivovala spotrebovať väčšinu vyrobenej energie na vlastný úžitok a aby zrealizovali opatrenia na zníženie potreby tepla v budove.

Pripravila: Alžbeta Měkotová
Foto: archív firiem, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 01/2020


Kategórie: Technika