Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Ako znížiť náklady na dodávku tepla: Tepelné mosty

Zdieľať 12. 02. 2020
Ako znížiť náklady na dodávku tepla: Tepelné mosty

Tepelné mosty môžu značne ovplyvniť množstvo vynaloženej energie na vykurovanie. Povieme si o nich niečo viac.

Tepelné mosty

Ide o detaily v stavebnej konštrukcii, ktoré sú nesprávne zateplené. Kvalitným naprojektovaním konštrukcie by sa mal každý dobrý stavebník vyhnúť ich vzniku. Predstavte si, akoby teplo chcelo z domu uniknúť.

Prečítajte si tiež

Ako znížiť náklady na dodávku tepla: Radiátory a sálavé vykurovanie
Ako znížiť náklady na dodávku tepla: Radiátory a sálavé vykurovanie
Ako znížiť náklady na dodávku tepla: Komín. Krby a piecky
Ako znížiť náklady na dodávku tepla: Komín. Krby a piecky

Ak sa použije príliš hrubá izolácia, jej dobré vlastnosti sa míňajú účinku. Izolácia by mala byť navrhnutá tak, aby fungovala celoročne a jej vlastnosti sa adaptovali podľa vonkajších teplotných zmien. Ku kondenzácii dochádza, keď vnútorná teplota poklesne hlboko pod rosný bod a vlhkosť teplého vzduchu kondenzuje do kvapiek vody na chladnejších povrchoch stien. Jedným z hlavných účinkov takéhoto javu je rast plesní (pre veľký rozdiel teplôt). Pleseň môže znížiť kvalitu ovzdušia v interiéri a negatívne ovplyvniť zdravie obyvateľov domácnosti. Na odstránenie tepelných mostov treba všetky prekryť tepelnoizolačným materiálom so správnou hrúbkou – aby bol pokles vnútornej teploty
čo najnižší.

  • Na diagnostiku tepelných mostov slúži termovízia (špeciálne kamery zachytávajúce teplo). Službu termovíznych meraní ponúkajú stavebné firmy, dodávatelia plynu a elektriny alebo napríklad predajcovia izolačných materiálov. Riešenie tepelných mostov určite nepodceňujte. Nielenže spôsobujú energetické straty, ale môžu znehodnotiť samotnú konštrukciu.

Prečítajte si: Termografia: pomocník v boji nielen s tepelnými mostmi

Ako ušetriť na dodávke tepla: Tepelné mosty na rodinnom dome.

1 V prípade podkrovia venujte zvýšenú pozornosť krokvám a oblasti prechodu strechy na zvislú konštrukciu. 2 Tepelné mosty vznikajú aj pri vysunutých nosných konštrukciách balkóna. 3 Najčastejším miestom vzniku tepelných mostov sú nadokenné a naddverové preklady. 4 Nesprávne spracované nárožia izolačných systémov. Plesne sa často vyskytujú práve v kútoch miestností. Riešením je v tomto prípade aj správne vetranie. 5 Žiaľ, častým tepelným mostom býva nesprávne izolovaný stužujúci veniec. Pre stavbu je to problém, pretože vznikajú veľké energetické straty – tento typ tepelného mosta totiž zasahuje do celej obvodovej nosnej steny.

1 Ako zistím neprievzdušnosť budovy?

Na zistenie vzduchotesnosti budovy sa v prípade pasívnych domov musí robiť skúška, tzv. Blower Door Test. Keďže prievzdušnosť ovplyvňuje energetické vlastnosti danej budovy, je potrebné, aby boli hodnoty čo najnižšie (budova je čo najviac neprievzdušná) – zjednodušene povedané, čím menšia prievzdušnosť, tým menšie energetické nároky.

2 Ako opraviť netesnosť okien?

Rovnako ako odvzdušnenie radiátorov, aj opravu netesnosti okien zvládne šikovný domáci majster. Okrem tesniacej pásky, ktorú je najlepšie vyberať podľa profilového systému okna, budete potrebovať aj navliekacie koliesko. Neodporúčame kupovať univerzálne tesnenie, pretože každé okno je iné. Zháňajte ho cez predajcu, od ktorého máte aj okná. Odstráňte staré a poškodené tesnenie a pomocou kolieska zatlačte do drážky nové. Raz za rok treba tesnenie starostlivo ošetriť silikónovou emulziou.

Vetranie

Nezabúdajte na správne vetranie. Najrýchlejšie sa vzduch vymení pri vetraní prievanom. Optimálny čas vetrania je priamo závislý od vonkajšej teploty vzduchu. V chladných mesiacoch sa odporúča vetrať okolo piatich minút dva- až trikrát za deň. Zabezpečíte si tak primeranú kvalitu vzduchu, ako aj hospodárne využitie tepelnej energie v domácnosti. Ak sa cez deň nezdržiavate doma, stačí vyvetrať ráno a večer.

Pripravila: Alžbeta Měkotová
Foto: archív firiem, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 01/2020


Kategórie: Technika