Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Vyberáte kotol? Tieto informácie vám nebudú na škodu

Zdieľať 23. 10. 2019
Vyberáte kotol? Tieto informácie vám nebudú na škodu

Kúpa kotla je investícia na dlhý čas, preto je pochopiteľné, že jeho výberu venujeme väčšiu pozornosť. Výber závisí od mnohých parametrov, akými sú napríklad druh paliva, výkon kotla, jeho umiestnenie alebo cena.

Štandardný kondenzačný kotol pracuje na princípe spaľovania zemného plynu, pričom cieľom je zohriatie látky v rúrkach výmenníka, ktorá putuje do vykurovaných miestností. Pri plynových kondenzačných kotloch vznikajú spaliny pri horení, ktoré odchádzajú cez komín. Z hľadiska energetickej účinnosti ide o veľmi efektný systém (tú dosahujú vo väčšine prípadov nad 90 %), pretože, ako prezrádza ich názov, kondenzačné kotly dokážu využiť množstvo tepla, ktoré sa stratilo v odpadových plynoch. Stane sa tak, keď prechádzajú cez výmenník tepla, ktorý ich ochladzuje a z plynného skupenstva vzniká kvapalina (tzv. kondenzát). V prípade elektrických kotlov sa teplonosná látka zohrieva elektrinou, pri kotloch na tuhé palivo látku zohrievajú logicky tuhé palivá.

Starostlivosť o kotol

Každý odborník vám odporučí kontrolu kotla pred začatím vykurovacieho obdobia. Ide o odborné posúdenie stavu vášho zariadenia. Ak kontrolu zanedbáte, môže sa nesprávny chod kotla odzrkadliť aj na vysokých účtoch – nemusí pritom ísť vždy o jeho poruchu, problémom môžu byť len usadeniny. Na kontrolu kotla aj ostatných komponentov, akými sú komín alebo radiátory, myslite ešte počas teplých dní. Iste, kto by v horúcom lete myslel na zimu, ale vedzte, že v zimnom období majú kúrenári množstvo práce a môže sa stať, že do zimy sa vám nepodarí dohodnúť si riadny termín. Pri kontrole nezabudnite na potvrdenie o prehliadke, v prípade, ak sa niečo stane, poisťovňa bez dôkazu o kontrole kotla nemusí za vzniknutú škodu nič vyplatiť. Dokonca za zanedbanie údržby môžete dostať pokutu, pretože podľa zákona každý kotol s výkonom nad 50 kW sa musí podrobiť prehliadke. Okrem iného sa diely v kotle rýchlejšie opotrebúvajú, miniete väčšie množstvo paliva a vznikajú sadze, ktorými sa znečisťuje životné prostredie. Kontrolou nič nestratíte – to sa môže stať pri jej zanedbaní. Nezabudnite na to ani po skončení záruky až do skončenia jeho životnosti.

Kedy je potrebná výmena kotla?

Životnosť starostlivo udržiavaných kotlov sa pohybuje okolo 15 rokov. Spozornite, ak:

  • sa radiátory rozohrievajú pomaly alebo musíte podozrivo dlho čakať na teplú vodu z vodovodných batérií,
  • sa zvyšujú platby, spotreba paliva a ceny za údržbu – náhradné diely na kotol sú dostupné aj po ukončení výroby daného modelu, musia byť však vo väčšine prípadov dovážané zo zahraničia,
  • má kotol viac ako 15 rokov, ešte na začiatku milénia sa vyrábali kotly v energetickej triede D (až G), ktorých účinnosť je len okolo 80 %. Dnes prevládajú na trhu kotly v triede A, A+ až A++, ktorých účinnosť je podstatne vyššia, čo pocítite najmä na spotrebe a úspore energie. Okrem toho sú moderné kotly jednoduchšie na obsluhu, umiestnenie, možno ich ovládať aj počas vašej neprítomnosti.

Keď sa rozhodnete pre výmenu, stačí skontaktovať sa s doterajším predajcom, ak ste s ním boli spokojní. Mnohí výrobcovia totiž prispôsobujú výrobu nových modelov tak, aby sedela s komponentmi ich starších verzií.

Tip na článok: Ako rozumne kúriť v novom dome

kotol umiestnený v kuchyni

Foto: Buderus

Od čoho závisí výber kotla?

Pri kúpe kotla treba zohľadniť faktory ako cena, druh paliva, efektívnosť, priestor, ktorý máte k dispozícii, a požiadavky na ohrev teplej vody.

1 Cena

Pri výbere kotla sa zamerajte aj na cenu, ktorú zaplatíte po jeho kúpe. Ak ide o efektívnejší kotol, ktorý je však finančne náročnejší, s odstupom času vám ušetrí viac peňazí.

2 Palivo

Najbežnejším typom je plynový kotol. Jeho výhodou je, že zdroj energie, ktorý používa na prevádzku, je dostupný pre každého a aj napriek tomu, že nejde o obnoviteľný zdroj, patrí medzi jeden z najmenej škodlivých typov kotlov. V súčasnosti sa vyrábajú aj verzie plynových kondenzačných kotlov kompatibilných napríklad so solárnym systémom. Pri elektrokotloch je nevýhodou rastúca cena ich prevádzky. Kotly na drevo sú náročné na priestor a prácu so zdrojom energie.

3 Veľkosť

Aká veľká je vaša domácnosť a koľko má členov? Zodpovedajte si túto otázku hneď na začiatku, pretože úzko súvisí s výberom veľkosti a výkonu kotla. Pre väčšinu domácností s jednou vaňou postačí kotol s výkonom do 24 kilowattov. Ak má domácnosť dve kúpeľne, odporúčame zvoliť väčší kotol s výkonom okolo 30 kilowattov. Domácnosť s viacerými kúpeľňami, ktoré sa využívajú väčšinou súčasne, by sa mala zamerať na systémový kotol, ktorý ukladá horúcu vodu do zásobníka.

4 Umiestnenie

Ak máte málo miesta, určite siahnite po závesných kotloch – ušetria miesto na zemi a sú vhodné okrem kúpeľne aj do kuchyne alebo chodby.

5 Výkon

Pokročilá a spoľahlivá metóda na zisťovanie veľkosti a potrebného výkonu kotla je pomocou výpočtov tepelných strát – na to však treba osloviť odborníkov. Keby ste si do domácnosti zvolili príliš veľký kotol, spôsobil by plytvanie energie a zaplatili by ste za jeho prevádzku viac, ako by bolo potrebné.

Prečítajte si tiež

Fotovoltické panely: Ak nad nimi premýšľate, zídu sa vám tieto rady
Fotovoltické panely: Ak nad nimi premýšľate, zídu sa vám tieto rady
Vyberáme kotol. Čo ponúka trh?
Vyberáme kotol. Čo ponúka trh?

Pripravila: Alžbeta Fialová v spolupráci s firmami
Foto: archív firiem, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 10/2019


Kategórie: Technika