7 dôkazov, že muškáty môžu vyzerať pôsobivo aj v modernom mestskom prostredí

aug 12, 2020
muškát v hlinenom črepníku

„Muškáty? Veď tie patria iba na okná vidieckych domov.“ Aj vaše reakcie sú pri týchto kvetoch podobné? Máte pravdu. Ale iba čiastočnú. Tieto rastliny totiž dokážu zapôsobiť aj v modernom mestskom prostredí.

1 Na viacerých úrovniach

Kráľovské pelargónie s nádhernými veľkými kvetmi sú ideálnymi adeptmi na poschodový aranžmán. Vypestovať takýto stromčekový tvar síce zaberie istý čas, ale s primeranou dávkou trpezlivosti a jednoduchou oporou na ťahavé rastliny to zvládnete ešte túto sezónu. V lete bude vonku táto krása prosperovať na mieste chránenom pred dažďom a silným vetrom.

Muškáty v mestskom prostredí: Poschodový aranžmán z muškátov v tvare stromčeka.

Ak vás oslovuje skôr vintage štýl, vložte kvetináče do prútených košov.

2 „Green Living“ štýl

Muškát je ideálna rastlina aj pre štýl „Green Living“, pre ktorý sú príznačné zemité farby a tiež všetky odtiene zelenej. Jeho cieľom je priblížiť vás k prírode. Nápadné kvety a žiarivé farby muškátov dotvoria priestor aj pocit pravého letného relaxu. Navyše sú nenáročné na starostlivosť, takže si oddych budete môcť vychutnávať naplno. Veľkokveté a bohato kvitnúce druhy muškátov ešte viac vyniknú v prírodných košoch.


3 Kvetinová stena

Oddych na záhradnej terase či na balkóne, keď ste pod drobnohľadom susedov, nie je oddych v pravom zmysle. Vtedy pocit súkromia nevyváži ani tá najpohodlnejšia pohovka. Jedným z riešení, ako si zaistiť ochranu pred nežiaducimi pohľadmi, je takáto kvitnúca deliaca stena alebo, ak chcete, aj mobilná zvislá záhradka. Dobrý nápad, ktorý vás nebude stáť veľa.

Muškáty v mestskom prostredí: kvetinová stena z muškátov na terase moderného domu

4 Ako tisíc motýľov

Geranium nevyzerá dobre len s červenými či bielymi kvetmi. V posledných rokoch sa paleta dostupných farieb i tvarov výrazne rozrástla. Práve muškáty s drobnými dvojfarebnými kvetmi, ktoré patria medzi mladšie odrody, zvlášť dobre zapadajú do moderného prostredia. Ružové kvety spolu s tmavým nábytkom vytvárajú oživujúci kontrast.

5 Na vysokej nohe

Prevísajúce pelargónie v stojane na rastliny sú skvelou alternatívou ku klasickým závesným nádobám. Výhodou je, že na ploche iba 40 cm2 vytvoríte ozajstnú kvetinovú záplavu v piatich samozavlažovacích kvetináčoch, a teda ju môžete umiestniť aj na skutočne malý balkón.

Muškáty v mestskom prostredí: prevísajúce muškáty v stojane na rastliny.

Muškáty môžu voňať ako citrón, bylinky či dokonca aj ako čokoláda.

6 Oslovia aj včely

Dvojfarebná pelargónia, fialová tarica (Alyssum) a krasuľka (Cosmos) majú podobné pestovateľské nároky – milujú slnko a zvládnu aj kratšie sucho, budú prekvitať bez toho, aby si navzájom prekážali. Spolu vytvárajú harmonické zoskupenie, ktoré ozvláštnite celkom jednoduchým trikom – stačí ich vložiť do kovového priehľadného košíka.

Prečítajte si aj ako muškáty správne pestovať

7 Pre tvorivých

Tento vstupný priestor dokazuje, že aj s tradičnými muškátmi možno vytvoriť originálnu dekoráciu, ak sa trochu tvorivo vybláznite s kvetináčmi. Neutrálne bielo kvitnúce pelargónie v nich pôsobia moderne. Vzory a farby kvetináčov ľahko prispôsobíte svojmu vkusu aj okoliu domu. A postup? Ten je jednoduchý: kvetináče oblepte papierovou lepiacou pásku do požadovaných tvarov a vyfarbite. Po zaschnutí pásku len odlepíte.

Muškáty v dizajnových betónových kvetináčoch.

Prečítajte si tiež

Text: Martina Deríková
Foto: Pelargonium for Europe, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 07/2020

Komentáre