Ako docieliť, aby sa stredové časti kosatcov znova zazelenali a vykvitli?

sep 05, 2020
Čo robiť, keď kosatce v strede trsu nekvitnú

V záhrade mám zasadené irisy už niekoľko rokov. V strede trsu sa mi však vytvorili hrubé korene, z ktorých už nerastú listy, rastliny vyzerajú nepekne. Ako sa mám o ne starať, aby sa znova celé zazelenali? Helena D., Nitra

Odpovedala: Ing. Denisa Bajzíková – záhradná architektka

Kosatce (Iris sp.) sú nenáročné trvalky, ktorým vyhovujú slnečné polohy až polotieň. Vytvárajú zhrubnuté koreňové stonky, tzv. rizómy, na ktorých koncoch sa vytvárajú zelené časti – listy. Z nich následne kosatce kvitnú. Vekom, ako jednotlivé listy odumierajú, postupne tieto korene prirastajú. Tak sa stane, že kvitnúce časti sa dostávajú na okraj trsu a stredy zostávajú holé.


Aby sa tomu predišlo, je nutné kosatce rozsádzať a prebytočné holé korene odstraňovať. Z materskej rastliny ponechajte iba listovú časť s asi 10-centimetrovým koreňom pri vysokých a 5-centimetrovým koreňom pri nízkych druhoch. Nové rastlinky saďte tak, aby rizóma zostala po umiestnení do vopred prekopanej pôdy viditeľná a novú výsadbu dobre zalejte. Ak by ste totiž túto zhrubnutú časť koreňa zasypali zemou, mohli by ste oddialiť kvitnutie aj o niekoľko rokov. Po výsadbe je dobré listy zrezať. Zabránite tak tomu, aby sa rastlinka vyvrátila zo zeme počas vetra, kým sa zakorení.

Pri sadení irisov sa osvedčilo aj vysádzanie smer sever-juh tak, aby listy smerovali na sever a koreň na juh. Listy tak netienia koreňu a ten sa správne vyvíja. Ak chcete v budúcnosti predísť takémuto vyholovaniu stredov rastlín, je dobré prerezanie opakovať každé 3, resp. 5 rokov vždy po odkvitnutí rastliny.

Môže vás zaujímať: Čo požiera listy na kosatcoch?

Prečítajte si tiež

Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 08/2020

Napíšte nám

Neviete si rady s rastlinami? Napíšte nám na e-mail peknebyvanie@hobbymedia.sk a my spolu so záhradnou architektkou sa pokúsime nájsť riešenia vášho problému.

Komentáre