Ako oživiť neúrodnú pôdu?

feb 27, 2021
Ako zúrodniť pôdu

Kúpili sme si pozemok so starým domom, ktorý sme odstránili a na jeho mieste by mala byť záhrada. Všimli sme si však, že zem pod ním je zrejme veľmi zlá, keďže na nej počas roka len sem-tam vyrástla burina. Dá sa takáto pôda nejako oživiť? Jana F., Vinné

Odpovedala: Ing. Denisa Bajzíková – záhradná architektka

Jedným zo spôsobov je odobrať vrchnú vrstvu odumretej zeme a nahradiť ju navážkou novej. To však nie je vždy možné pre obmedzený manévrovací priestor alebo finančné prostriedky. Pomôcť si teda musíte niekedy sami.


Pôda pod budovami je pri výstavbe zhutňovaná, aby bola staticky čo najstabilnejšia. Preto na začiatku treba takúto zem rozrušiť hlbokou orbou – zabezpečí prívod kyslíka aj do hlbších vrstiev a pomôže vytvoreniu kapilár pre správny manažment vody. Zem pod budovou bola roky izolovaná od vonkajších zrážok, takže je nutné ju zároveň poriadne premočiť. Ideálne je použiť dažďovú vodu, ktorá obsahuje živé organizmy a urýchli obnovu pôdy. Voda je základom toho, aby sa v pôde mohol začať život.

A aby sa „život“ v podobe mikroorganizmov, húb a rias plnohodnotne rozbehol, potrebujete pôde dodať ešte jednu zložku, a to je organická hmota. Najvhodnejší je dobre vyzretý kompost. Takto do mŕtvej zeme dodáte i pôdny hmyz, ktorý sa vám už o obnovu pôdy bude starať sám. Stačí, ak pôdu počas suchých dní občas zalejete a vašich nových pôdnych obyvateľov príležitostne prikŕmite nie úplne rozloženým záhradným odpadom.

Prečítajte si tiež

Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 11/2020

Komentáre