Ako presadiť živý vianočný stromček po Vianociach do záhrady?

jan 12, 2020
vianočný stromček v kvetináči

Na Vianoce sme sa rozhodli s rodinkou zachovať trocha ekologickejšie a zaobstarali sme si živý stromček v nádobe. Radi by sme ho po odstrojení zasadili v záhrade. Ako máme postupovať, aby nám prežil tento prechod z interiéru? Jozef H., Zlaté Moravce

Odpovedala: Ing. Denisa Bajzíková – záhradná architektka

Otužovanie stromčeka

Ak stromček zvládol obdobie sviatkov vnútri bez ujmy, máte napoly vyhrané. Teraz nasleduje proces postupného otužovania. Stromček začnite presúvať na chladnejšie miesta v dome. Nechajte ho tam aklimatizovať približne dva týždne. Potom ho presuňte napríklad do nevykurovanej garáže alebo na podobné miesto bez mrazov a opäť ho tam nechajte aklimatizovať. Nevyhnutné je tiež dopriať rastlinke dostatok svetla, inak vám zatemnené časti môžu začať opadávať a o svoju krásu tak príde.


Kedy stromček presunúť von a ako sa oň starať

Na presun do vonkajšieho prostredia si vyberte obdobie, keď nevládnu holomrazy. Vonku je dobré koreňovú časť stromčeka zakopať do zeme. Ak to z nejakého dôvodu nie je možné, korene dobre obaľte čečinou, lístím alebo iným materiálom na mulčovanie. Organický odpad dokáže aj počas zimy tlieť a vytvárať tak teplejšie prostredie než okolie. Dôležité je dbať i na zálievku. Počas zimovania vnútri udržujeme substrát vlhký a nenechávame ho preschnúť. A toto pravidlo platí i na čas strávený vonku. Stromček je totiž v kontajneri a nedokáže vodu prijímať z okolia. Tak je odkázaný na zrážky a počas sucha na polievanie. Ak na jar nezačne žltnúť, máte vyhrané úplne a pri dobrej starostlivosti si ho môžete užiť aj ďalšie Vianoce – len s malým rozdielom, že už bude svietiť vonku v záhrade.

Tip na článok: Vtáčie búdky v záhrade: Máme pre vás pravidlá, ktorých by ste sa mali držať

Prečítajte si tiež

Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 01/2020

Komentáre