Ako sa postarať o okrasnú záhradu v apríli?

apr 03, 2019
apríl v záhrade

Okrasná záhrada potrebuje v apríli vašu pozornosť. Venujte jej svoj čas a odmena vás neminie.

1 Sadíme magnólie

Hoci magnólie možno sadiť v priebehu celého vegetačného obdobia, ak ich vysadíte v apríli, je predpoklad, že sa rýchlo ujmú. Drevinu vysádzajte s koreňovým balom na slnečné a chránené miesto. Vyhovuje jej kyslejšia pôda, preto pri výsadbe treba dať na dno jamy vrstvu čistej rašeliny. Korene zasypte záhradníckym substrátom a navrch opäť rozhoďte trochu rašeliny. K drevine je dobré zatĺcť kolík, ktorý jej poskytne v prvých mesiacoch po výsadbe potrebnú oporu.

2 Kvitnúce steny

Ako oddeliť úžitkovú záhradu od okrasnej? Jednoduchým riešením je využiť prednosti živého plota alebo vytvoriť drevené treláže a nechať ich porásť popínavými rastlinami. Z letničiek je ideálny povojník (Ipomoea purpurea). Za pomerne krátky čas priestor pekne ozelení a počas celého leta až do prvých mrazov bude nádherne kvitnúť, najčastejšie modrými lievikovitými kvetmi. Povojník môžete vysievať v apríli. Mladé rastliny prihnojte, vďaka tomu sa treláž zazelená rýchlejšie.


3 Narcisové lúky

Pohľad na trávnik s kvitnúcimi narcismi je kúzelný. Ako na to? Koncom leta treba vysadiť cibule narcisov do trávnika, najlepšie do menších a väčších skupiniek. Nasledujúcu jar rozkvitnú. Inou možnosťou je výsadba narýchlených rastlín, ktoré v tomto období kúpime v kvetinárstve. Vysádzame opatrne, aby sme trávnik veľmi nepoškodili. Trávnu mačinu utlačíme okolo rastlín a dobre zavlažíme. Trávnik kosíme, až keď narcisom zožltnú a zoschnú listy. Nezabúdame na zavlažovanie.

okrasná záhrada v apríli

Čomu sa ďalej venovať v apríli

Brehy jazierka

K jazierkam sa dajú vysadiť priesady nezábudiek a prvosienok. Brehy budú zaujímavejšie a farebnejšie.

Trávnik

Počas celého mesiaca možno zakladať nový trávnik.

Ruže

Môžeme začať s výsadbou nových ružových kríkov. Ostatným ružiam v záhrade doprajme dávku hnojiva.

skalka, okrasná záhrada v apríli

Skalka

Môžeme rozšíriť skalku, vysadiť nové skalničky a dosypať kamennú sutinu.

Gladioly, georgíny a iné

Od konca apríla do polovice mája môžeme vysádzať hľuzy gladiol, georgín, kán a montbrécií.

Okrasné trávy

Suché trsy okrasných tráv treba najneskôr začiatkom mesiaca ostrihať tesne nad povrchom pôdy. Pri neskoršom reze hrozí poškodenie nových výhonkov.

Trvalky

Kvetinové záhony si doplňte atraktívnymi kvitnúcimi trvalkami.

Popínavé dreviny

Podľa potreby ich režte, presvetľujte. Kvitnúcu vistériu prihnojte.

Ľalie

Nastáva vhodný čas na výsadbu ľalií. Čím skôr prídu ich cibule do pôdy, tým skôr rozkvitnú.

Veľkonočná výsadba

Kým nastanú veľkonočné sviatky, môžete si vyzdobiť okolie domu, terasu alebo balkón kvitnúcimi a typickými jarnými rastlinami. Do vegetačných nádob vysaďte sedmokrásky, nezábudky, prvosienky, iskerníky, cheiranty či zvončeky. Kupujte len mierne rozkvitnuté rastliny. Vysadené nádoby umiestnite na chránené slnečné miesto. Nezabúdajte na výdatnú vlahu a prihnojenie. Z prvosienok a sedmokrások treba odstraňovať odkvitnuté kvety. Veľkonočnú náladu podtrhne aj niekoľko vkusných dekorácií vo výsadbe.

papučky

Papučky (Calceolaria x herbeohybrida) sú roztomilé črepníkové rastliny, ktoré nám môžu spríjemniť skoré jarné obdobie. Po kúpe ich môžeme umiestniť na balkón, prípadne na chránené chladnejšie miesto. V prekúrenom interiéri sa im nebude dariť. Sucho tejto rastline vyslovene škodí.

 

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock, Pixabay
Zdroj: časopis Pekné bývanie 04/2018

Komentáre