Ako sa postarať o okrasnú záhradu v apríli?

mar 30, 2020
apríl v záhrade

Okrasná záhrada potrebuje v apríli vašu pozornosť. Venujte jej svoj čas a odmena vás neminie.

1 Živé ploty

Ako oddeliť úžitkovú záhradu od okrasnej? Jednoduchým riešením je využiť prednosti živého plota alebo vytvoriť drevené treláže a nechať ich porásť popínavými rastlinami. Z letničiek je ideálny povojník (Ipomoea purpurea). Za pomerne krátky čas priestor pekne ozelení a počas celého leta až do prvých mrazov bude nádherne kvitnúť, najčastejšie modrými lievikovitými kvetmi. Povojník môžete vysievať v apríli. Mladé rastliny prihnojte, vďaka tomu sa treláž zazelená rýchlejšie.

3 Narcisové lúky

Pohľad na trávnik s kvitnúcimi narcismi je kúzelný. Ako na to? Koncom leta treba vysadiť cibule narcisov do trávnika, najlepšie do menších a väčších skupiniek. Nasledujúcu jar rozkvitnú. Inou možnosťou je výsadba narýchlených rastlín, ktoré v tomto období kúpime v kvetinárstve. Vysádzame opatrne, aby sme trávnik veľmi nepoškodili. Trávnu mačinu utlačíme okolo rastlín a dobre zavlažíme. Trávnik kosíme, až keď narcisom zožltnú a zoschnú listy. Nezabúdame na zavlažovanie.


3 Sadíme magnólie

Hoci magnólie možno sadiť v priebehu celého vegetačného obdobia, ak ich vysadíte v apríli, je predpoklad, že sa rýchlo ujmú. Drevinu vysádzajte s koreňovým balom na slnečné a chránené miesto. Mali by mať tiež dostatok priestoru, o niekoľko rokov sa totiž môžu výrazne rozrásť do šírky a obmedziť v raste iné rastliny. Vyhovuje jej kyslejšia pôda, preto pri výsadbe treba dať na dno jamy vrstvu čistej rašeliny. Korene zasypte záhradníckym substrátom a navrch opäť rozhoďte trochu rašeliny. K drevine je dobré zatĺcť kolík, ktorý jej poskytne v prvých mesiacoch po výsadbe potrebnú oporu.

Apríl v záhrade: strom magnólie

  • Ak máme v záhrade málo miesta, vhodnou alternatívou je menšia magnólia hviezdokvetá (Magnolia stellata). 

Prečítajte si aj: Magnólia, krásna ozdoba jarnej záhrady

4 Prvosienky

Prvosienky sú typické jarné trvalky. Okrem najznámejšej prvosienky jarnej sa môžeme poobzerať aj po iných druhoch. Zaujímavá je prvosienka japonská (Primula japonica), ktorá je vhodná na výsadbu do okolia záhradných jazierok aj do záhrad vytvorených v ázijskom štýle. Dorastá do výšky 50 cm. Prvosienky vysádzame s koreňovým balom.

5 Energické tarice

Nenáročné trvalky, sa predávajú hlavne začiatkom jari, vtedy aj kvitnú. Tarice (Alysum saxatile) na okraji záhonov budú pútať svietivými žltými súkvetiami a striebristými listami. Vyniknú však aj pri záhradných schodoch, v skalke či na kvetinovom múriku. Niekedy sa vďaka samovýsevu dostanú aj na veľmi netradičné miesta, napríklad do škár v porušenom tehlovom múre. Nádherné sú vysadené napríklad vo vápencovej skalke v blízkosti ružovo kvitnúcich floxov či fialových taričiek.

Prečítajte si tiež

6 Očista jazierka a vysadenie nových rastlín

Apríl je čas, keď treba pripraviť jazierko na nadchádzajúcu sezónu. Najdôležitejšie bude odstrániť všetok zimný odpad, napadané a tlejúce lístie, ostrihať odumreté nadzemné časti pobrežných aj vodných rastlín. Ak jazierko nebolo na zimu vypustené, treba z neho odsať kal. Netreba sa obávať radikálnejších zásahov – po oteplení a jarných dažďoch sa rastliny opäť začnú rozrastať. Do okolia jazierka môžeme vysadiť nezábudky, iskerníky, záružlia, prvosienky, vlhkomilné trvalky aj dreviny (japonské javory). S výsadbou vodných rastlín (lekná) ešte počkáme minimálne mesiac. Môžeme spustiť čerpadlá. Do vody sa vyplatí dať biologické čističe zabraňujúce tvorbe rias.

7 Prihnojenie cibuľovín

Tulipány, narcisy, hyacinty či modrice. Tieto cibuľoviny práve kvitnú. Aby boli atraktívne, svieže a mali veľké a pevné kvety, treba dbať na pravidelný prísun vlahy. Teraz máme možnosť cibuľoviny prihnojiť špecializovanými hnojivami. Dávka živín pomôže cibuliam lepšie vyzrieť a odolať chorobám i škodcom. Pri tom treba zlikvidovať choré rastliny. Začiatkom mesiaca ešte môžeme pomedzi pučiace cibuľoviny vysadiť priesady dvojročných rastlín – veľmi sa k sebe hodia.

Čomu sa ďalej venovať v apríli

Trávnik

Počas celého mesiaca možno zakladať nový trávnik.

Skalka

Môžeme rozšíriť skalku, vysadiť nové skalničky a dosypať kamennú sutinu.

skalka, okrasná záhrada v apríli

Ruže

Pokračujeme vo výsadbe ruží. Začiatkom mesiaca by mali byť všetky kry „odzimované“ a ostrihané, je vhodné ich aj prihnojiť.

Sirôtky

Za pravidelný prísun vlahy, prihnojovanie a odstraňovanie odkvitnutých kvetov sa odmenia bohatým kvitnutím.

Gladioly, georgíny a iné

Od konca apríla do polovice mája môžeme vysádzať hľuzy gladiol, georgín, kán a montbrécií.

Okrasné trávy

Suché trsy okrasných tráv treba najneskôr začiatkom mesiaca ostrihať tesne nad povrchom pôdy. Pri neskoršom reze hrozí poškodenie nových výhonkov.

Slnečnice

Teraz je čas na ich výsev priamo na vopred pripravený záhon. Pozornosť môžeme sústrediť napríklad aj na kultivary s tehlovočervenými kvetmi.

Apríl v záhrade: kvet slnečnice

Levanduľa

Koncom marca je posledná príležitosť zostrihať kríky levandule. Len vďaka tomu bohato zakvitne.

Trvalky

Kvetinové záhony si doplňte atraktívnymi kvitnúcimi trvalkami.

Popínavé dreviny

Podľa potreby ich režte, presvetľujte. Kvitnúcu vistériu prihnojte.

Ľalie

Nastáva vhodný čas na výsadbu ľalií. Čím skôr prídu ich cibule do pôdy, tým skôr rozkvitnú.

Krušpán

Počas prvej polovice mesiaca môžeme tvarovať krušpán vysadený v nádobách aj v záhonoch.

Veľkonočná výsadba

Kým nastanú veľkonočné sviatky, môžete si vyzdobiť okolie domu, terasu alebo balkón kvitnúcimi a typickými jarnými rastlinami. Do vegetačných nádob vysaďte sedmokrásky, nezábudky, prvosienky, iskerníky, cheiranty či zvončeky. Kupujte len mierne rozkvitnuté rastliny. Vysadené nádoby umiestnite na chránené slnečné miesto. Nezabúdajte na výdatnú vlahu a prihnojenie. Z prvosienok a sedmokrások treba odstraňovať odkvitnuté kvety. Veľkonočnú náladu podtrhne aj niekoľko vkusných dekorácií vo výsadbe.

papučky

Papučky (Calceolaria x herbeohybrida) sú roztomilé črepníkové rastliny, ktoré nám môžu spríjemniť skoré jarné obdobie. Po kúpe ich môžeme umiestniť na balkón, prípadne na chránené chladnejšie miesto. V prekúrenom interiéri sa im nebude dariť. Sucho tejto rastline vyslovene škodí.

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock, Pixabay
Zdroj: časopis Pekné bývanie

Komentáre