Ako si efektívne zatieniť terasu a balkón

aug 16, 2018
markiza

Keď začnú byť slnko či slabý dážď počas leta otravné, siahame po záhradnom tienení. Keďže jeho ponuka je veľmi široká, vieme ho šikovne využiť na terase aj balkóne.

Markízy a pergoly

Napriek tomu, že to nie je to isté, čosi ich predsa spája. V porovnaní s pergolou má markíza jednoduchší konštrukčný systém. Vo svojej podstate je zložená z nosnej časti a výsuvného systému – látky. Po jej stiahnutí je viditeľný len jej nábal, strieška alebo box.

tienenie balkóna

Finančne nenáročným spôsobom tienenia balkónov a lodžií sú aj klasické závesy, hoci aj prešité na rolety. (Foto Ikea)

V prípade pergoly je jej konštrukcia väčšia, pevnejšia a pevne ukotvená k fasáde domu alebo terase. Jej nosné stĺpiky a vodiace lišty majú za úlohu držať tieniaci materiál vo svojej dráhe. Pergoly sa obyčajne ovládajú motoricky. Markízy sú cenovo dostupnejšie.


markízy a pergoly

Foto 1: IHP Europe; Foto 2: Slnečná sieť POLLY v tvare trojuholníka, 3,6 × 3,6 × 3,6 m, nepremokavá,
49,60 €, tieniace-siete.sk

Tieniace plachty

Dostupné sú v rôznych veľkostiach a tiež tvaroch. Najčastejšie ide o trojuholník, štvorec, kosoštvorec alebo mnohouholník s možnosťou ich výroby na mieru. Vzdušná tkanina z akrylovej priadze zaručuje vzdušnosť a nízku hmotnosť. Vďaka svojej šikovnosti a širokej palete farieb takáto plachta zapasuje všade. Manipulácia je nenáročná, stačí jej konce pevne priviazať o pevný bod a je to.

Slnečníkom proti slnku

Začať môžete na pár eurách a skončiť pri tisícoch. V každom prípade je hlavnou prednosťou slnečníka rýchlosť jeho postavenia do akcie a tiež skutočnosť, že je prenosný. Takže ho postavíte tam, kde práve potrebujete. Podľa svojej funkčnosti výrobcovia delia slnečníky na klasické, naklápacie (vďaka ohybnému kolenu) a tiež ramenné.

slnečník

Foto Elmina

Viditeľná elegancia

Čo sa týka ramenných slnečníkov, sú moderné a vďaka tomu, že žrď sa nachádza mimo stredovej osi slnečníka, aj praktické. Hlavne ak stolujete.

Text: Kristína Falťanová
Foto: archív firiem, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 7/18

Komentáre