Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Ako vybrať správny bazén?

Zdieľať 11. 06. 2020
Ako vybrať správny bazén?

Pohrávate sa s myšlienkou, že si záhradu skrášlite osviežujúcim a oku lahodiacim bazénom? Ponúkame zopár praktických rád, ktoré vám možno uľahčia rozhodovanie pri hľadaní toho pravého.

Podobne ako terasa, pergola či dláždená plocha, aj bazén je výrazný technický prvok, ktorý zásadne ovplyvní vzhľad záhrady. Na rozdiel od ostatných súčastí okolia domu má však veľmi obmedzené možnosti individuálneho stvárnenia – nadzemné bazény sa presadzujú jedinou farbou – modrou, ktorá sa svojou prenikavosťou len veľmi ťažko vyrovnáva s prírodným prostredím záhrady, bazény do zeme si zasa často kupujeme so zastrešením, ktoré zmenia proporcie záhrady.

Ani rastliny vám pri integrácii bazéna do záhrady veľmi nepomôžu – cieľom je totiž maximálne oslnenie vodnej plochy a jej čistota, takže prítomnosť zelene je nežiaduca. Navyše, bazén hneď po inštalácii starne a chátra, zatiaľ čo záhrada čím je staršia, tým je krajšia.

Bazén však do záhrady patrí a dôležitým krokom pri rozhodovaní o jeho výstavbe je nielen veľkosť, ale aj poloha, prípadne zakrytie a tiež jeho konečný vzhľad a stvárnenie bezprostredného okolia.

bazény

Vhodné miesto na bazén

Aby sa voda v bazéne čo najrýchlejšie zohriala, vyberajte celodenné slnečné a záveterné miesto. Z tohto vychádza najlepšie na jeho umiestnenie obytná terasa alebo miesto blízko domu. Toto miesto má však aj svoje proti. Akonáhle sa skončí sezóna, bazén začnete vnímať ako prekážku, ktorá bráni výhľadu do záhrady a pozerať sa na modrú plochu vám asi uspokojenie neprinesie.

Z celoročného efektu je preto lepšie nájsť bazénu miesto vzdialenejšie od domu či terasy, kde nebude mimo sezóny nikomu na obtiaž. Riaďte sa pri tom veľkosťou pozemku, umiestnením domu a orientáciou na svetové strany. Bazén na severnej či východnej strane je premárnená investícia, ideálna orientácia domu aj väčšiny pozemku je na juh a západ. V blízkosti bazéna by nemali byť stromy a vyššie kríky, ani elektrické vedenie. Vyhnite sa aj miestam so zlým prirodzeným odvádzaním vody. Takisto miestam, kde je podkladom navážka a kde sú podzemné priestory, napríklad zásobníky vody, septiky alebo kanály.

Aký typ bazéna

Môžete si vyberať medzi zapustenými a nadzemnými bazénmi. Zapustené bazény predstavujú finančne náročnejšiu investíciu, od dvetisíc eur vyššie. Vstupné náklady sa vám však vrátia v podobe dlhej životnosti bazéna. Zapustené bazény sa na rozdiel od nadzemných stavajú na veľa rokov, preto je výber typu, tvaru, veľkosti aj miesta, kde sa postaví, naozaj dôležitý.

Ak máte k dispozícii menej miesta aj peňazí, zvážte nadzemný bazén. A aj jeho konštrukciu podľa toho, či ho chcete na zimu vypustiť a schovať, alebo nie. Najlacnejší je nafukovací, odolnejší je fóliový s pevnou konštrukciou z plastu alebo kovu. Na celoročné umiestnenie sú primárne určené bazény z tvrdého plastu, ktoré sa aplikujú nielen na povrch, ale aj do zeme, a to vďaka svojej prepracovanej konštrukcii.

Krajší je druhý variant, v ktorom musíte rátať s vykopaním jamy. Tá musí byť aspoň o 50 cm väčšia, ako je rozmer bazéna. Vybetónovaná doska nie je podmienka. Informujte sa však na to u predajcu. Niekedy postačí dobre usadený terén, na ktorý sa položí mäkká geotextília.

bazeny

Okrem toho musíte rátať aj s umiestnením potrebných technologických zariadení – filtrácie, často v spojení so solárnym ohrevom alebo tepelným čerpadlom. Zariadenia musia byť chránené, najlepšie prístreškom vzdialeným od bazéna minimálne 3,5 metra. Nezabudnite na prívod elektriny a samostatné istenie. S výkopom jamy sa robí aj výkop na šachtu, jej situovanie podmieňuje aj prípadné plánovanie protiprúdu či koľajiska zastrešenia.

Po výkope jamy nasledujú práce na jej odvodnení. Zrážková ani spodná voda nesmú dosiahnuť najnižšiu niveletu základovej dosky. Ak treba základovú dosku, jej hrúbka je minimálne 15 až 20 cm z betónu, armovaná karirohožami. Pred samotným sadením vane bazéna treba izolovať dno a bočné steny polystyrénovými doskami. Bočné steny sa zaistia betónovaním alebo obmurovaním. Betónuje sa po vrstvách so suchou zmesou. Bazén spevnený vnútornou výstužou sa postupne napúšťa vodou. Na obsypanie obetónovaného bazéna je najlepšie použiť kamennú drvinu alebo štrk a zhutniť ich. Potom sa už môžete pustiť do finálnej úpravy terénu a okolia bazéna.

Prečítajte si tiež

S ohrevom bazénovej vody si môžete kúpaciu sezónu predĺžiť od jari až do jesene
S ohrevom bazénovej vody si môžete kúpaciu sezónu predĺžiť od jari až do jesene
Ako prekryť či zastrešiť bazén
Ako prekryť či zastrešiť bazén

Typy bazénov

Plastový bazén

Je vyrobený z 8 mm hrubého polypropylénu a pri dobrej starostlivosti by vám mal vydržať pätnásť rokov.

+ nenáročná stavebná príprava
+ vaňa slúži ako stratené debnenie
+ nízka cena
plast je farebne nestály, časom vybledne
je náchylný na poškriabanie alebo vydutie
kvôli preprave sa vyrába v obmedzených rozmeroch

Montovaný bazén

Má steny z pozinkovaného plechu, fólia je hrubá od 0,4 do 0,6 milimetra. Fólia vydrží päť rokov, plech minimálne desať rokov.

montovaný bazén

+ rýchla montáž, plechové steny plnia funkciu strateného debnenia
+ fólia sa dá ľahko vymeniť
nižšia životnosť a záruka
fólia je náchylná na pretrhnutie a časom sa môže zdeformovať
ponúkajú sa iba v oválnych tvaroch

Antikorový bazén

Je z ušľachtilej ocele, ktorá zaručuje jeho nesmrteľnosť.

antikorový bazén

+ odolné proti korózii a mrazu, bazény netreba na zimu vypúšťať
+ vynikajúca antibakteriálna a čistiaca schopnosť
+ trvalá tesnosť, stálofarebnosť a odolnosť proti UV žiareniu
vyššia obstarávacia cena

Akrylátový alebo laminátový bazén

Materiál je spojením sklenených vlákien a živice a na rozdiel od plastových bazénov nemá viditeľné spoje. Jeho životnosť sa pohybuje okolo tridsať rokov.

Akrylátový alebo laminátový bazén

+ kvalitné produkty majú vytvrdenú gélovú úpravu, čo im zabezpečuje dobrú mechanickú odolnosť
menej kvalitné bazény sú náchylné na praskliny

Samonosný nafukovací bazén

Je vyrobený z tenkej fólie hrubej len niekoľko desatín milimetra. Ak ho neprepichnete a správne zazimujete, vydrží pár sezón.

+ najlacnejšia alternatíva záhradného kúpania
+ najrýchlejšia montáž
+ voda sa v ňom rýchlo zohreje
ide o krátkodobé riešenie kúpania v záhrade

Keramický bazén

Je vyrobený z keramického prachu s reflexnými časticami, ktoré na povrchu vytvárajú 3D efekt. Jeho životnosť sa odhaduje až na päťdesiat rokov.

keramický bazén

+ v porovnaní s plastom je trvácnejší a odolnejší
+ výborne odoláva chemickému aj mechanickému poškodeniu
+ takéto bazény bývajú vybavené samočistiacim a samoúdržbovým systémom
tvarová aj rozmerová ponuka je obmedzená
sú finančne náročnejšie

Železobetónová vaňa s ťažkou fóliou

Fólia hrubá 1,5 milimetra je pevná, stálofarebná, odolná proti UV žiareniu a plesniam, vystužená vysokopevnostnou mriežkou. Pri kvalitnej stavebnej realizácii vydrží tento typ bazéna takmer neobmedzene, na fóliu dávajú výrobcovia záruku desať a viac rokov.

Železobetónová vaňa s ťažkou fóliou

+ tvarová a rozmerová variabilita
+ jednoduchá údržba aj oprava
časovo náročná stavebná úprava – bazén vyžaduje železobetónovú vaňu
časom sa môžu na fólii objaviť neestetické záhyby

Dobrá rada

Každý bazén si vyžaduje terénne úpravy a je jedno, aký model a v akej cenovej kategórii si zvolíte. Akákoľvek banálna nerovnosť či nepresnosť môže mať nepríjemné následky.

Text: Adela Motyková
Foto: archív firiem, isifa/Shutterstock


Kategórie: Záhrada
Tagy: bazény