Február je tu, čomu sa v záhrade venovať

feb 11, 2019
snežienky, február v záhrade

Začiatkom februára je vhodný čas na predpestovanie begónií. Hľuzy vysaďte do rašelinového substrátu a umiestnite ich na teplé a svetlé miesto s teplotou do 23 °C. Substrát udržiavajte mierne vlhký.

Nákup semien

Počas februára si môžete nakúpiť osivá letničiek. Momentálne je ponuka najširšia. Pri výbere zvážte, ktorým letničkám sa bude vo vašej záhrade dariť (treba brať do úvahy podmienky záhrady). Letničky vypestované vlastnými silami sú lacnejšie ako kupované priesady. Žiada si to však dostatok času. Lepšie bude, ak si zaobstaráte miniskleník či okenné parenisko a substrát. Nekupujte príliš veľa druhov a už dopredu si premyslite, či potrebujete vysadiť vegetačné nádoby alebo záhony.

vysievanie semien

Delíme snežienky

Snežienky sú nenáročné cibuľoviny, dobre rastú v ľahšej, suchšej, ale i vlhšej pôde, na slnku aj v polotieni. Môžete vyskúšať napríklad snežienku veľkokvetú či Elwesovu, prípadne plnokvetý kultivar ,Flore Pleno‘ (na obrázku). Snežienky vyniknú v menších skupinkách. Pôsobivé sú v spoločenstve tavolínov či krókusov kvitnúcich na jar. Rozmnožiť ich môžete po odkvitnutí delením trsov s ešte zelenými listami. Treba sa však poponáhľať, pretože rýchlo zaťahujú. Miesta, kde snežienky rastú, sa nehnoja.


Kde nesoliť?

Počas zimy sa často posýpajú chodníky soľou. Ak sa použije v blízkosti živých plotov, trávnikov, pôdopokryvnej zelene, stromov či krov, môžu trpieť. Soľ poškodzuje aj vresoviská a skalky pri chodníkoch, ale i jazierka. V blízkosti týchto miest je preto namieste zvoliť iný spôsob úpravy chodníkov – štrk či popol.

kde v zime nesoliť

Čomu sa venovať vo februári

Muškáty

Vo februári možno vysievať muškáty. Rastliny získané zo semien nádherne kvitnú.

Vždyzelené kry

Brečtan, cezmínu alebo vždyzelený vtáčí zob si teraz možno rozmnožiť odrezkami.

Letničky

Je najvyšší čas na výsev agerátov, železníkov, plamenníkov, netýkaviek, šalvií, petúnií a lobeliek.

Subtropické rastliny

V pivnici či garáži zimujúce rastliny občas zalejte. Miestnosť počas slnečných bezmrazových dní vyvetrajte.

Trvalky

Koncom februára nasypte okolo trvaliek v záhonoch preosiaty kompost.

Skalničky

V druhej polovici zimy sa dajú vysiať viaceré kvitnúce druhy skalničiek. Väčšina z nich spoľahlivo vyklíči.

eukalyptus

Prečo pestovať eukalyptus

Pochádza síce z Austrálie, no pestovať ho môžete aj u nás, a to nielen v záhrade, ale aj v kvetináči priamo v byte. Eukalyptus, nenadarmo nazývaný aj strom života, výrazne prispieva ku kvalitnejšiemu ovzdušiu v interiéri, uľahčuje dýchanie a pomáha navodiť pocity uvoľnenia. Vonné silice čistia vzduch od škodlivín aj od cigaretového dymu. Na pestovanie vnútri je vhodný Eucalyptus citriodora a E. gunnii –stromčeky dorastajúce do výšky maximálne 1,5 m. Rastline sa dobre darí na svetlom a chladnejšom mieste, nie v prekúrenej miestnosti. Počas najchladnejších dní treba eukalyptu obmedziť zálievku, najhoršie je, keď je substrát preliaty. Na jar, ideálne koncom apríla, ho môžete umiestniť von na slnečné a teplé miesto. Na jar ho pokojne aj ostrihajte – vďaka tomu sa pekne rozkonári.

Eucalyptus gunnii môže byť od jari až do jesene vonku na terase či balkóne (pozor na priame slnko) a v zime zasa v chladnejšej miestnosti.

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 02/2018

Komentáre