Ihličnany si môžete v záhrade vysadiť aj do nádob! Ktoré druhy vám neprerastú cez hlavu?

júl 20, 2019
ihličnaté stromčeky pestované v nádobách

V záhrade sa mi uvoľnilo niekoľko nádob, ktoré by som si rada vysadila malými ihličnanmi. Viete mi poradiť nejaké druhy, ktoré sú pekné tvarom a zároveň pomaly rastú? Jana F., Svätý Jur

Odpovedala: Ing. Denisa Bajzíková – záhradná architektka

Aké ihličnany môžeme do kvetináčov vysadiť?

Do nádob spravidla používame ihličnany, ktoré sa dobre uplatňujú v skalkách. V podstate môžeme použiť zástupcov každého druhu, dôležité je len vybrať si správny kultivar. Z borovíc sú to napríklad Pinus mugo ’Pumilio‘, Pinus strobus ’Nana‘ alebo do strieborna zafarbená Pinus sylvestris ’Glauca nana‘. Zo smrekov sa asi najväčšej obľube tešia druhy ako Picea glauca ’Conica‘, Picea abies ’Nidiformis‘, prípadne Pice mariana ’Nana‘. Smreky najkrajšie pôsobia v období, keď rastú nové výhonky. Sú výraznej svetlozelenej farby a s ostatným ihličím tak vytvárajú veľký kontrast.


Prečítajte si tiež

Použiť do nádob však môžete aj nízke druhy borievok (Juniperus sp.), ktorých tvar si môžete upravovať podľa vlastných predstáv, ale aj zakrpatené druhy cypruštekov, ako sú napríklad Chamaecyparis obtusa v odrodách ’Nana gracilis‘, ’Fernsprey gold‘, prípadne veľmi netradičný ’Chirimen‘.

Mohlo by vás zaujímať: Vždyzelené dreviny: Takto sa o ne postaráte najlepšie

Nezabúdajte na vlahu!

Pri takto pestovaných rastlinách treba veľmi dbať na to, aby v lete pôda nepreschla na veľmi dlhý čas. V nádobách sa totiž korene veľmi rýchlo prehrejú a následky sú potom často fatálne. Nezabúdame tiež na pravidelnú výživu formou hnojív, ktoré zabezpečia pravidelný tvar rastlín.

Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 07/2019

Komentáre