Január v záhrade – tipy do záhrady

dec 31, 2018
január v záhrade

Začiatkom roka sú v predaji rýchlené prvosienky (Primula vulgaris). Okrem známych druhov v ponuke nájdeme aj tie menej známe, napríklad prvosienku slezovitú (P. malacoides). Má jednoduché alebo plné kvety červenej, fialovej, ružovej a modrej farby. Ide o jednoročnú rastlinu vysokú a širokú asi 30 cm.

Úroda šišiek

Šišky na ihličnanoch sú pútačmi pohľadov, a to nielen v zime. Ak chceme, aby mal ihličnan rastúci v našej záhrade pekné šišky, mali by sme si vybrať taký druh, ktorý skoro a bohato plodí, prípadne tvorí veľké šišky. Okrem borovíc a smrekov to môže byť tsuga, duglaska alebo aj jedľa. Jedľa kórejská (Abies coreana) tvorí šišky krátko po vysadení. Iste zaujmú váš pohľad – na začiatku sú totiž modrasté. Predpokladom bohatej úrody je aj voľba správneho miesta a pravidelné prihnojovanie.

január v záhrade

Rozmnožujeme kríky

Na zimné rozmnožovanie sú vhodné pajazmíny (na obrázku), zlatovky, okrasné ríbezle alebo trojpuk. Počas slnečného dňa odoberieme niekoľko starších výhonov (hrubých ako ceruzka) a nastriháme ich na 30-centimetrové kusy. Na dolnom konci môže byť rez šikmý. Konce ošetríme v práškovom stimulátore a zapichneme do hlbšej a mrazuvzdornej nádoby s humóznym a mierne vlhkým substrátom. Tú dáme na chránené miesto v záhrade alebo do pareniska. Výpestky rozsádzame na jeseň.


Vzduch pre jazierko

Pohľad na zamrznuté jazierko je pre mnohých ľudí kúzelný. Ak v ňom zimujú ryby, mali by sme doň urobiť otvory. Tak zabezpečíme výmenu vzduchu a únik jedovatých plynov. Prirodzene sa o prísun vzduchu môžu postarať steblá vodných a pobrežných rastlín. Použiť sa však dajú aj špeciálne polystyrénové plaváky, ktoré sa ukotvia v najhlbšom mieste jazierka. Na zamrznutý povrch jazierka nevstupujeme. Pravidelne z neho ometáme sneh, aby sa pod hladinu dostalo viac svetla.

Voňavá záhrada

Pochmúrnu záhradu môže v zime oživiť kvitnúca kalina (Viburnum x bodnantense ’Dawn‘), ktorá rozkvitá už v decembri. Navyše, v slnečných a teplejších dňoch sa okolo dreviny šíri príjemná sladká vôňa. Ružovým kvetom neprekáža mráz ani sneh. Kvety vydržia svieže niekedy až do marca. Drevina by mala rásť na slnečnom alebo polotienistom a chránenom mieste v mierne vlhkej pôde. Rez nie je potrebný, ak však treba drevinu zmladiť, je lepšie urobiť to na jar po odkvitnutí.

január v záhrade

Čomu sa venovať v jaunári

Okrasné trávy
Kontrolujeme pevnosť uviazania okrasných tráv, a to najmä ak hrozí veterné počasie.

Okrasné dreviny
Počas mierneho zimného počasia môžeme začať s rezom prestarnutých krov. Nerežeme druhy, ktoré kvitnú na jar, pretože by sme sa pripravili o kvety.

Živé ploty
V druhej polovici mesiaca možno rezať staršie a nevzhľadné živé ploty z opadavých listnáčov. Vďaka zimnému radikálnemu rezu sa viditeľne zregenerujú a prekvapia množstvom mladých sviežich výhonkov.

Cibule a hľuzy
Priebežne treba kontrolovať stav uskladnených kvetinových cibúľ a hľúz. Tie, ktoré sú napadnuté chorobami a škodcami, zlikvidujeme.

Subtropické dreviny
Miestnosť, v ktorej zimujú olivovníky, oleandre, olovníky a iné exotickejšie druhy, počas slnečných dní vyvetráme. Rastlinám občas doprajeme zálievku.

Okrasné stromy
Kontrolujeme kôru okrasných stromov. Ak sa na nej vyskytne mach či lišajníky, opatrne ich odstránime. Stromy, ktoré nám v záhrade z nejakého dôvodu prekážajú, môžeme teraz vyrezať.

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 1/2018

Komentáre