Je vhodné na mulčovanie záhrady použiť piliny?

okt 10, 2020
mulč z pilín pod úžitkovými drevinami

Máme známeho stolára a ponúkol nám piliny na mulčovanie v záhrade. Nie sme si však istí, či je to dobrý nápad. Zdenka a Pali M., e-mail

Odpovedala: Ing. Denisa Bajzíková – záhradná architektka

Piliny sa v záhrade dajú pomerne dobre využiť, treba len vedieť, ako na to. Majú veľmi dobrú schopnosť viazať vodu, čo rastliny uvítajú počas leta. Ich rozklad však môže trvať až dva roky a zo začiatku na to spotrebujú veľký objem dusíka. Ten, ak im ho nedodáme, odoberajú z pôdy a ochudobňujú ju tak o najdôležitejšiu živinu pre rastliny. Z tohto dôvodu do záhrady nikdy nepoužívame čerstvé piliny. Odporúčam zaliať piliny tekutým hnojivom so zvýšeným podielom dusíka, čím zabránite jeho odčerpávaniu zo zeme.


Takéto piliny sa potom dobre uplatnia pod ovocnými drevinami či okrasnými krami. Svojím následným rozkladom postupne uvoľňujú dusík do pôdy. Pôdu nastieľajte v hrúbke maximálne 3 cm, aby nedochádzalo k plesniveniu, a ideálne v čase, keď je pôda vlhká. Zabráni sa tak odparovaniu pôdnej vlhkosti, čo zníži nároky na zavlažovanie. Takto aplikovaná nástielka zároveň potlačí rast niektorých burín. Piliny tiež môžete vrstviť v tenkých vrstvách do kompostu. Po jeho vyzretí vám vznikne veľmi kvalitná biomasa, ktorú ocení nielen vaša zeleninová záhradka.

Prečítajte si tiež

Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 09/2020

Napíšte nám

Neviete si rady s rastlinami? Napíšte nám na e-mail peknebyvanie@hobbymedia.sk a my spolu so záhradnou architektkou sa pokúsime nájsť riešenia vášho problému.

Komentáre