Jeseň je ideálne obdobie na prípravu záhrady pre kvetinovú lúku

okt 26, 2019
kvitnúca lúka v záhrade

Radi by sme v záhrade nahradili časť trávnika kvitnúcou lúkou, keďže zelenú plochu využívame len minimálne a starostlivosť o ňu je náročná. Ako máme postupovať? Ivana G., Zlaté Klasy

Odpovedala: Ing. Denisa Bajzíková – záhradná architektka

Jeseň je ideálne obdobie, kedy začať s prípravou plochy na kvetnú lúku. Ak ju zakladáte do existujúceho trávnika, v prvom rade si vyznačte tvar, v akom si ju predstavujete – pomôcť si môžete vápnom –, a následne odstráňte (orezaním) trávnikovú mačinu. Tú môžete použiť buď na miesta, kde vám trávnik „vypadol“, a doplniť ho, alebo ho uložiť na kompostovisko. Odhalenú pôdu prekopte a nechajte oddychovať do jari.


A prečo je dobré zakladať lúku na jeseň?

  • Pôda stihne do jari po prekopaní uľahnúť a mráz zároveň upraví jej štruktúru.
  • Na odhalenom mieste sa začnú objavovať buriny, ktorých semienka v pôde roky oddychovali, a vy ich tak jednoducho a bezpečne odstránite ešte pred výsevom. Tento spôsob sa odporúča používať aj pri zakladaní bežných trávnikov. Zamedzíte tak použitiu nebezpečnej chémie na odburinenie. A na jar máte nachystanú pôdu na výsev.

Veľký dôraz treba klásť i na výber osiva. Základným kritériom je vedieť, či máte slnečné a presychajúce stanovište, alebo si pôda dokáže udržať určitú vlhkosť dlhodobejšie, respektíve, či máte v lokalite počas roka pravidelné zrážky, alebo sa tu striedajú obdobia sucha.

Ako na zasiatie kvetinovej lúky v záhrade

  • Pôdu zľahka prehrabte hrabľami, semienka rovnomerne aplikujte na plochu a osiatu pôdu jemne utlačte, aby semienka nevyfúkalo. Vhodné je siať ich do prirodzene vlhkej pôdy a po výseve ju nezalievať. Rastlinky si tak počkajú na ideálne podmienky a nedôjde k predčasnému klíčeniu.
  • Kvitnúce lúky treba po čase dosiať. Najefektívnejšie sú totiž v prvom roku a ich diverzita každým rokom klesá. Tak vlastne zistíte, ktorým druhom sa na vašom stanovišti najviac darí, a ľahšie si prispôsobíte výber vhodného osiva.

Chcete vedieť o tejto téme viac? Prečítajte si aj tento článok.

Prečítajte si tiež

Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 10/2019

Komentáre