Krásny agapant, ale stále bez kvetov. Čo s tým?

jan 16, 2021
Čo robiť, keď agapant nekvitne

V záhrade máme agapant, ale veľkej slávy v podobe kvitnutia sme sa nedočkali. Rastlina síce zmohutnela, no doteraz nevyšiel ani jeden kvet. Ako sa oň správne starať, aby kvitol? Elena F., Viničné

Odpovedala: Ing. Denisa Bajzíková – záhradná architektka

Agapant – kalokvet (Agapanthus sp.) je vždyzelená trvalka pochádzajúca z Afriky, ktorá občas potrebuje pomôcť, aby kvitla. Keďže neviem, v akých podmienkach ho pestujete, povieme si niekoľko základných krokov, ako mu pomôcť kvitnúť a zároveň sa oň správne starať:


1 Mladé rastlinky nekvitnú. Zástupcovia tohto druhu kvitnú až v druhom či treťom roku svojho života. Ak ste si teda zadovážili príliš mladú rastlinku, je pravdepodobné, že nasledujúci rok už zakvitne.

2 Agapanty obľubujú slnečné stanovištia. Na slabo oslnených plochách tvoria rastliny len hustý trs listov bez kvetných stebiel. Sú aj výnimky, a to počas veľmi horúcich liet s jasnou oblohou, keď si vystačia iba s rozptýleným svetlom.

3 Rastliny sadené vo voľnej pôde kvitnú výrazne menej. V takomto prípade sa agapant šíri do okolia na úkor kvitnutia. Preto skúste rastlinky pestovať radšej v nádobách, v ktorých je rast koreňov značne obmedzený. Ak ich však aj napriek tomu chcete mať v záhone, vysaďte ich do pôdy v kvetináči. Zabránite tak nežiaducemu bujneniu koreňov a užijete si viac kvetov.

Agapant pestujte radšej v nádobe, ktorú na zimu ľahko prenesiete do prostredia s teplotou do 10 °C. V zime ju občas zľahka zalejte. Na jar, keď to vonkajšie teploty dovolia, presuňte rastlinu priamo do záhona či na balkón.

4 Občas treba agapantom dopomôcť ku kvitnutiu hnojivom. Skúste rastlinku zaliať hnojivom na kvitnúce rastliny. Ale pozor! Neprežeňte to. Bohatá výživa totiž vedie k pozastaveniu kvitnutia. Prihnojujte len raz, maximálne dvakrát za mesiac. Keď však rastlina začiatkom jesene zastaví kvitnutie, už ju viac nehnojte.

Napriek tomu, že sa už v našich podmienkach občas darí tento druh prezimovať i vonku a mnohí predajcovia ju ponúkajú ako trvalku, neodporúčam vám to riskovať a pestovať ju celoročne vonku. Ide o rastlinu, ktorá znesie len miernu zimu (okolo –5 °C), a aj to len v prípade, že je suchá.

Prečítajte si tiež

Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 11/2020

Komentáre