Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Kúpanie bez úrazu: 6 bezpečnostných zásad, ktoré sa oplatí dodržať pri bazéne (najmä ak máte deti)

Zdieľať 02. 08. 2019
Kúpanie bez úrazu: 6 bezpečnostných zásad, ktoré sa oplatí dodržať pri bazéne (najmä ak máte deti)

Ešte pred vstupom do bazéna je potrebné určiť si niekoľko bezpečnostných zásad, aby horúce letné dni prebehli bez ujmy.

1 Deti vo vode po celý čas sledujte a buďte trvale prítomní pri bazéne

Medzi najrizikovejšiu skupinu patria deti od jedného približne do piatich rokov. Vyhnite sa dlhému telefonovaniu, pozeraniu do mobilu či notebooku, čítaniu, domácim prácam alebo rozprávaniu so susedmi, pretože aj v okamihu môže dôjsť k nešťastiu. Na zmiernenie následkov vzniknutej nehody je užitočné mať v blízkosti bazéna záchranné koleso alebo tyč.

2 Protišmykový vstup do nadzemného bazéna

Riziko nešťastia sa zvyšuje pri lacnejších prenosných nafukovacích bazénoch. V prípade nadzemných bazénov nezabudnite na kúpu protišmykových schodíkov alebo rebríka určených na bezpečný vstup do bazéna. Prístup do takéhoto typu bazéna zamedzíte deťom pravidelným odprataním bazénových schodíkov. Je potrebné, aby mali pevnú konštrukciu a dostatočnú nosnosť. K väčším nadzemným alebo zabudovaným bazénom sú najbežnejšou voľbou antikorové varianty schodíkov kombinované s protišmykovou gumou na nášľapných častiach. Držadlá schodíkov by takisto nemali mať príliš veľký priemer na pohodlnejšie uchytenie.

3 Bezpečnostné bariéry

Oplotenie bazénov je dôležitá ochranná vrstva. Najvýhodnejšie je investovať do oplotenia, cez ktoré deti neprelezú, pretože sa môže stať, že dieťa svojpomocne vlezie do bazéna, pričom neodhadne situáciu alebo nešťastnou náhodou jednoducho do bazéna spadne. Ak vlastníte prekrytý bazén, nikdy ho nezabudnite zamknúť – najmä ak sa deti často hrajú v záhrade. Bezpečnostné bariéry sú jednoduché na inštaláciu a výhodou je ich prispôsobenie sa akémukoľvek tvaru bazéna. Ďalšou možnosťou sú napríklad bezpečnostné plachty alebo lamely – väčšina týchto systémov udrží aj dospelú osobu, takže vhodne zabezpečia bazén aj proti pádu detí.

Prečítajte si tiež

Čistá bazénová voda bez veľkej námahy a za prijateľnú cenu. Poradíme ako na to
Čistá bazénová voda bez veľkej námahy a za prijateľnú cenu. Poradíme ako na to
Záhradné sedenie: Inšpirujte sa a vytvorte si terasu na zjedenie
Záhradné sedenie: Inšpirujte sa a vytvorte si terasu na zjedenie

4 Hračky ako nebezpečné lákadlo

Po každom použití bazéna nezabudnite odpratať hračky a nafukovacie pomôcky. Tie totiž môžu ľahko pritiahnuť pozornosť detí. Dobrým pravidlom je vkladať ich do bazéna, až keď sa idete spolu kúpať. Pamätajte si, že nafukovacie pomôcky do vody, ako sú koleso alebo rukávniky, neslúžia na záchranu života. Sú to len hračky, ktoré spríjemňujú pobyt vo vode vám aj deťom neplavcom. Jedinou schválenou pomôckou do vody je záchranná vesta. Vo väčších hĺbkach buďte opatrní aj pri používaní plutiev, ktoré môžu zachytiť nohy dieťaťa a brániť mu pri vyplávaní na hladinu.

malé dieťa sa hrá s hračkami pri bazéne

5 Bazénový alarm

Bezpečnostné zariadenia sú prevenciou utopenia alebo úrazu. Nenahradia však dohľad dospelého. Najlacnejšou formou ochrany v prípade nekrytého bazéna je bazénový alarm. Pomôže identifikovať pád človeka alebo domácich zvierat do bazéna, pričom upozornenie sa prenáša na sirénu v dome. Dokáže pokryť bazén s rozmermi približne 50 štvorcových metrov. Na väčší bazén so zložitejším tvarom je potrebná kúpa viacerých alarmov. Okrem spomínanej funkcie alarm zároveň stráži bazén pred neželanými návštevami. Nevyžaduje dodatočnú inštaláciu elektrického rozvodu. Ak vlastníte bazén s tenkým okrajom, inštalácia bazénového alarmu je zložitejšia. Dokonalejšou formou ochrany bazéna je prístrešok alebo jeho celkové prekrytie.

Náš tip: Ako oživiť záhradu s bazénom v žalostnom stave, aby kvitla po celý rok

6 Zainvestujte do protišmykovej dlažby

Klzké a vlhké prostredie okolo bazéna môže byť rovnako nebezpečné ako samotný bazén. Práve pri najväčšej zábave sa voda dostáva na povrch dlažby okolo bazéna a stáva sa klzkou a nebezpečnou. Na trhu nájdete skoro všetky varianty dlažby s protišmykovou úpravou, ktoré sú vhodné nielen okolo vodných plôch, ale aj na záhradné chodníky či terasy. Kameninové dlažby sú mimoriadne protišmykové, sú upravované zväčša brokovaním a brúsením. Na ich vzhľade sa to však neodzrkadľuje. Takisto napríklad platne z vymývaného betónu pripomínajú kameninové pláže. Údržba štruktúrovanej dlažby nie je náročná, pretože hrubé nečistoty, ktoré nezmyje dážď, odstránite tlakovým čističom.

Vlastnosti protišmykovej dlažby

  • „Terasové platne sú protišmykové vďaka zrnitej štruktúre jemného kameniva v povrchovej vrstve, ktorá je súčasne impregnovaná. Impregnácia znižuje nasiakavosť platní, odpudzuje vodu, prach a nečistoty. Tieto vlastnosti preto predurčujú terasové platne na plochy okolo bazénov.“ PETER HALAŠKA – marketingový manažér spoločnosti Premac

Buddy System

Je dobré zapísať dieťa čo najskôr na plavecký kurz. Pomôže mu nielen osvojiť si rôzne techniky plávania, ale zbaví ho aj strachu z hlbšej vody a dieťa poučí o možných rizikách pri plávaní. Aj dobrí malí plavci by však nemali zostávať bez dohľadu dospelých. Ak vaše deti kamaráti pozvú do svojho bazéna, uistite sa, či v ich prítomnosti bude zodpovedný dozor. Napríklad z oblasti športu je známy tzv. buddy system, v ktorom dvoch jednotlivcov spárujú kvôli vzájomnej bezpečnosti v „nebezpečnom“ prostredí . To znamená, že deti sú vo vode s kamarátom alebo so súrodencom, keď majú jeden druhého na očiach.


Text: Alžbeta Fialová
Foto: isifa/Shuttestock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 07/2019


Kategórie: Záhrada