Leto zavíta aj do našich okrasných záhrad. Pripravte ich na toto obdobie!

jún 29, 2019
polievanie okrasného záhonu

Začína leto. Popri oddychu nezabudnite na okrasnú záhradu! Pozrite si stručný prehľad júlových prác.

Agáva americká (Agave americana)

…je známa predovšetkým z oblasti Stredomoria. Počas leta môže navodiť príjemnú dovolenkovú náladu aj na terase či v blízkosti bazéna, spríjemní pohľad na väčšiu vydláždenú plochu alebo upúta ako sezónny doplnok štrkového záhona. Agáva miluje slnko, úpal, nepotrebuje veľa vody. Raz za mesiac ju treba prihnojiť hnojivom na kaktusy a sukulenty. Musí mať dostatočne priestranný črepník.

Rastlinky pre deti

Budovať vzťah k záhradníčeniu treba odmalička. V záhrade môžeme deťom vyhradiť priestor, kde si môžu vysadiť svoje rastlinky a starať sa o ne. Deti obľubujú hrať sa so štvorlístkami, zberajú margaréty, skúmajú kvety zvončekov a veľmi lákavé sú pre ne napríklad jemné striebristé listy čistca vlnatého (Stachys lanata). Ak máte deti, slnečnú a suchšiu záhradu, rozhodne by táto dlhoveká trvalka nemala chýbať vo vašich záhonoch. V tomto období ju dostať kúpiť. Vysádza sa s koreňovým balom a rýchlo sa rozrastá.


čistec vlnatý v skalke

Magické pakosty

K bohato kvitnúcim trvalkám patria pakosty (Geranium). Na trhu sú krásne kultivary s fialovými alebo ružovými kvetmi. Obľubujú polotieň a slnko, humóznu a mierne vlhkú pôdu. Dobre sa im však bude dariť aj na suchších miestach. Pakosty sú vhodní „parťáci“ k ružiam, vysadiť si ich možno – aj v kvitnúcom stave – pod stromy, k rododendronom a na rôzne problematické miesta, kde nič iné nerastie. Sú to nenáročné dlhoveké rastliny, ktoré sa rýchlo rozrastajú. Na jedno miesto vysádzame do trojsponu aspoň po 3 kusy.

Prečítajte si tiež

Trávnik v lete

Trávnik treba v prvom rade výdatne zavlažovať – ideálne ráno a intenzívne, netreba každý deň. Takisto treba dopĺňať živiny, vďaka tomu bude hustý a sýtozelený. V ponuke sú hnojivá obsahujúce herbicídnu zložku, tak nebude mať burina žiadnu šancu. Čo sa týka kosenia, počas suchších a teplejších dní je lepšie nechať trávnik vyšší. Platí to aj vtedy, ak sa chystáme na dovolenku. Inak ho kosíme aspoň raz týždenne. Pokosenú trávu možno použiť na mulčovanie pod kry, prípadne ju skompostovať.

Ako predĺžiť kvitnutie letničiek a trvaliek?

Odkvitnuté trvalky začiatkom leta ostriháme, mnohé – vlčí bôb, šalvia, ostrôžka – vďaka tomu ešte raz rozkvitnú. Rastliny zavlažujeme, vyplatí sa ich aj prihnojiť (dôležité je to najmä pri pivóniách). Treba dať pozor aj na burinu – trvalkám by odoberala vlahu aj živiny. Na prázdne miesta môžeme vysadiť nové rastliny. Najnáročnejšie na vlahu sú letničkové záhony. Tu musíme neustále odstraňovať odkvitnuté kvety, aby sme predĺžili ich kvitnutie. Aj tie pravidelne prihnojujeme – na záhonoch aj vo vegetačných nádobách.

Čomu sa venovať v júli

Nezabudnime na rez

Olivovník a bugenvileu na balkóne a terase teraz možno upravovať rezom.

Vysievanie náprstníkov a zvončekov

Tieto nádherné dvojročky si môžeme vysiať na záhony. Miesta výsevov treba udržiavať neustále vlhké.

biele kvety zvončekov

Skrátenie vistérie

Dlhé výhonky tejto popínavej dreviny treba skrátiť na 2 až 3 puky. Podporí sa tak bohaté kvitnutie o rok.

Vysievanie fialy a nechtíka

Koncom júna je ešte príležitosť vysiať si na pripravené záhony osivo nádherne kvitnúcej a voňavej fialy dvojrohej alebo nechtíka.

Pozornosť venujte ružiam

Potrebné je dôkladne odstraňovať odkvitnuté kvety. Netreba zabúdať na zavlažovanie krov a kyprenie pôdy v ich okolí.

Strihanie a množenie levandule

Odkvitnuté kry levandúľ treba mierne ostrihať. Rastlinu si teraz môžeme rozmnožiť pomocou vrcholových odrezkov.

Zavlažovanie drevín

Čerstvo vysadené vždyzelené listnáče a ihličnany potrebujú v čase horúčav výdatné zavlažovanie.

Čistenie jazierka

Pomocou špeciálnych podberákov treba odstraňovať z vodnej hladiny jazierok vláknité riasy.

Text: Daniel Koštál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie

Komentáre