Leto zavíta aj do našich okrasných záhrad. Pripravte ich na toto obdobie!

jún 30, 2020
polievanie okrasného záhonu

Začína leto. Popri oddychu nezabudnite na okrasnú záhradu! Pozrite si stručný prehľad júlových prác.

Agáva americká (Agave americana)

…je známa predovšetkým z oblasti Stredomoria. Počas leta môže navodiť príjemnú dovolenkovú náladu aj na terase či v blízkosti bazéna, spríjemní pohľad na väčšiu vydláždenú plochu alebo upúta ako sezónny doplnok štrkového záhona. Agáva miluje slnko, úpal, nepotrebuje veľa vody. Raz za mesiac ju treba prihnojiť hnojivom na kaktusy a sukulenty. Musí mať dostatočne priestranný črepník.

Levanduľa hlávkovitá

V ponuke záhradníctiev je levanduľa hlávkovitá (Lavandula stoechas) s masívnejšími súkvetiami. Je aromatickejšia, ale aj náročnejšia ako bežná levanduľa. Lepšie je pestovať ju vo väčšej nádobe v substráte na bylinky. Má rada teplo a slnko. Po odkvitnutí ju treba zrezať nakrátko – vyženie množstvo nových výhonkov. Na zimu ju treba preniesť niekam, kde je svetlo a chlad.


Rastlinky pre deti

Budovať vzťah k záhradníčeniu treba odmalička. V záhrade môžeme deťom vyhradiť priestor, kde si môžu vysadiť svoje rastlinky a starať sa o ne. Deti obľubujú hrať sa so štvorlístkami, zberajú margaréty, skúmajú kvety zvončekov a veľmi lákavé sú pre ne napríklad jemné striebristé listy čistca vlnatého (Stachys lanata). Ak máte deti, slnečnú a suchšiu záhradu, rozhodne by táto dlhoveká trvalka nemala chýbať vo vašich záhonoch. V tomto období ju dostať kúpiť. Vysádza sa s koreňovým balom a rýchlo sa rozrastá.

čistec vlnatý v skalke

Magické pakosty

K bohato kvitnúcim trvalkám patria pakosty (Geranium). Na trhu sú krásne kultivary s fialovými alebo ružovými kvetmi. Obľubujú polotieň a slnko, humóznu a mierne vlhkú pôdu. Dobre sa im však bude dariť aj na suchších miestach. Pakosty sú vhodní „parťáci“ k ružiam, vysadiť si ich možno – aj v kvitnúcom stave – pod stromy, k rododendronom a na rôzne problematické miesta, kde nič iné nerastie. Sú to nenáročné dlhoveké rastliny, ktoré sa rýchlo rozrastajú. Na jedno miesto vysádzame do trojsponu aspoň po 3 kusy.

Neznámy dráčik

Dráčik (Penstemon) patrí ku kvitnúcim opadavým trvalkám. Vybrať si možno z nižších aj vyšších druhov. Hodia sa do zmiešaných kvetinových záhonov, kvitnú od júla do začiatku jesene. Kvety sú ružové, červené, fialové, dokonca dvojfarebné. Dráčik potrebuje dostatok slnka a priepustnú výživnú pôdu. Neprekáža mu ani suchšia pôda. Vynikne vysadený v skupine. Po odkvitnutí ho treba hlboko zrezať. Koncom leta ho možno rozmnožiť pomocou odrezkov (iba z nekvitnúcich výhonov).

Kaktusy v lete

Rozhodne ich prenesme von. Dostatok slnka im prospeje, podporí ich vitalitu a kvitnutie. Aspoň raz týždenne nezabudnime na zálievku – priamo na substrát. Substrát medzi jednotlivými zálievkami musí preschnúť. Nadmerná a hromadiaca sa vlhkosť podporuje rozvoj hniloby. Pridať možno aj hnojivo na kaktusy. Prihnojujeme raz za dva týždne. Kaktusy neumiestňujme hneď na priame slnko, najskôr im doprajme aklimatizáciu v polotieni. Inak ich silné slnečné lúče môžu popáliť.

júlové práce v okrasnej záhrade: kaktusy

Trávnik v lete

Trávnik treba v prvom rade výdatne zavlažovať – ideálne ráno a intenzívne, netreba každý deň. Takisto treba dopĺňať živiny, vďaka tomu bude hustý a sýtozelený. V ponuke sú hnojivá obsahujúce herbicídnu zložku, tak nebude mať burina žiadnu šancu. Čo sa týka kosenia, počas suchších a teplejších dní je lepšie nechať trávnik vyšší. Platí to aj vtedy, ak sa chystáme na dovolenku. Inak ho kosíme aspoň raz týždenne. Pokosenú trávu možno použiť na mulčovanie pod kry, prípadne ju skompostovať.

Ako trávnik zalievať čo najefektívnejšie?

Podstatné je zalievať rovnomerne, teda všade rovnako. Praktické je automatické zavlažovanie. Ďalšou zásadou je nepolievať počas dňa, keď je najviac teplo a voda sa rýchlo vyparí. Skoré ranné alebo neskoré večerné hodiny sú ideálne na zálievku. Na poludnie by totiž drobné kvapky vody pôsobili ako malé lupy a trávne steblá by poškodili. Zalievame výdatne, aby sa vlaha dostala ku koreňom tráv.

Ako predĺžiť kvitnutie letničiek a trvaliek?

Odkvitnuté trvalky začiatkom leta ostriháme, mnohé – vlčí bôb, šalvia, ostrôžka – vďaka tomu ešte raz rozkvitnú. Rastliny zavlažujeme, vyplatí sa ich aj prihnojiť (dôležité je to najmä pri pivóniách). Treba dať pozor aj na burinu – trvalkám by odoberala vlahu aj živiny. Na prázdne miesta môžeme vysadiť nové rastliny. Najnáročnejšie na vlahu sú letničkové záhony. Tu musíme neustále odstraňovať odkvitnuté kvety, aby sme predĺžili ich kvitnutie. Aj tie pravidelne prihnojujeme – na záhonoch aj vo vegetačných nádobách.

Výživa pre hortenzie

Ak sa chceme pýšiť nádhernými súkvetiami hortenzií, mali by sme krom dodávať aj živiny. Na tie sú náročné v čase najintenzívnejšieho rastu. Vďaka nim budú rastliny silné, bohato olistené a súkvetia budú nápadne veľké. Na prihnojovanie hortenzií sú určené špeciálne hnojivá. Použiť však môžeme aj iné, musia byť však určené na kyslomilné rastliny. Počas júla a augusta by sme mali prihnojovať aspoň raz za 10 dní.

Ak chceme docieliť modré kvety, rastliny zalievame špeciálnym hnojivom na modré hortenzie. Okrem živín je nevyhnutná výdatná zálievka. Substrát, v ktorom rastú, by nemal nikdy vyschnúť. Týka sa to hortenzií na záhonoch aj vo vegetačných nádobách. Pôdu netreba kypriť. Vyplatí sa však okolo koreňov nasypať kôrový mulč – tak sa dlhšie udrží vlaha v zemi a korenesa nebudú počas horúčav prehrievať.

Prečítajte si tiež

Čomu sa ešte venovať v júli

Nezabudnime na rez

Olivovník a bugenvileu na balkóne a terase teraz možno upravovať rezom.

Vysievanie náprstníkov a zvončekov

Tieto nádherné dvojročky si môžeme vysiať na záhony. Miesta výsevov treba udržiavať neustále vlhké.

biele kvety zvončekov

Skrátenie vistérie

Dlhé výhonky tejto popínavej dreviny treba skrátiť na 2 až 3 puky. Podporí sa tak bohaté kvitnutie o rok.

Skalničky

Ostrihať treba odkvitnuté floxy aj taričky.

Sirôtky a sedmokrásky

Do konca júna je čas na ich výsev. Výsevná plocha nesmie presychať.

júlové práce v okrasnej záhrade: sirôtky

Sirôtky

Vysievanie fialy a nechtíka

Koncom júna je ešte príležitosť vysiať si na pripravené záhony osivo nádherne kvitnúcej a voňavej fialy dvojrohej alebo nechtíka.

Pozornosť venujte ružiam

Potrebné je dôkladne odstraňovať odkvitnuté kvety. Netreba zabúdať na zavlažovanie krov a kyprenie pôdy v ich okolí.

Oleandre a durmany

Za pravidelné zavlažovanie a prihnojovanie na balkóne či terase sa odmenia bohatým kvitnutím.

Strihanie a množenie levandule

Odkvitnuté kry levandúľ treba mierne ostrihať. Rastlinu si teraz môžeme rozmnožiť pomocou vrcholových odrezkov.

Klinčeky

Po odkvitnutí ich možno rozdeliť a vysadiť do skaliek alebo štrkových záhonov.

júlové práce v okrasnej záhrade: klinčeky

Klinčeky

Pivónie

Odkvitnuté kvety odstránime a rastliny prihnojíme.

Ihličnany

Vybrané druhy možno rozmnožiť pomocou odrezkov.

Zavlažovanie drevín

Čerstvo vysadené vždyzelené listnáče a ihličnany potrebujú v čase horúčav výdatné zavlažovanie.

Čistenie jazierka

Pomocou špeciálnych podberákov treba odstraňovať z vodnej hladiny jazierok vláknité riasy.

Vodné rastliny

Stále je vhodný čas na ich výsadbu.

Text: Daniel Koštál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie

Komentáre