Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Leto zavíta aj do našich okrasných záhrad. Pripravte ich na toto obdobie!

Zdieľať 30. 06. 2021
Leto zavíta aj do našich okrasných záhrad. Pripravte ich na toto obdobie! Zdroj: Shutterstock

Začína leto. Popri oddychu nezabudnite na okrasnú záhradu! Pozrite si stručný prehľad júlových prác.

Agáva americká (Agave americana)

…je známa predovšetkým z oblasti Stredomoria. Počas leta môže navodiť príjemnú dovolenkovú náladu aj na terase či v blízkosti bazéna, spríjemní pohľad na väčšiu vydláždenú plochu alebo upúta ako sezónny doplnok štrkového záhona. Agáva miluje slnko, úpal, nepotrebuje veľa vody. Raz za mesiac ju treba prihnojiť hnojivom na kaktusy a sukulenty. Musí mať dostatočne priestranný črepník.

Ochrana ruží

Ak sú ruže nevhodne umiestnené v záhrade, ohrozuje ich množstvo problémov, a tým tratia na kráse. Ružiam treba dopriať slnko, priepustnú a výživnú pôdu a najmä dostatok vlahy. Zalievame pravidelne, neznamená to však premáčať pôdu – medzi zálievkami musí preschnúť. Porasty ruží nesmú byť prehustené, vtedy sú ohrozené. Vo všeobecnosti platí, že v dňoch, keď prší, má ideálne podmienky čierna škvrnitosť, naopak, počas suchších a teplejších dní sa rozširuje múčnatka.

ružové ruže

Zdroj: Shutterstock

Levanduľa hlávkovitá

V ponuke záhradníctiev je levanduľa hlávkovitá (Lavandula stoechas) s masívnejšími súkvetiami. Je aromatickejšia, ale aj náročnejšia ako bežná levanduľa. Lepšie je pestovať ju vo väčšej nádobe v substráte na bylinky. Má rada teplo a slnko. Po odkvitnutí ju treba zrezať nakrátko – vyženie množstvo nových výhonkov. Na zimu ju treba preniesť niekam, kde je svetlo a chlad.

Rastlinky pre deti

Budovať vzťah k záhradníčeniu treba odmalička. V záhrade môžeme deťom vyhradiť priestor, kde si môžu vysadiť svoje rastlinky a starať sa o ne. Deti obľubujú hrať sa so štvorlístkami, zberajú margaréty, skúmajú kvety zvončekov a veľmi lákavé sú pre ne napríklad jemné striebristé listy čistca vlnatého (Stachys lanata). Ak máte deti, slnečnú a suchšiu záhradu, rozhodne by táto dlhoveká trvalka nemala chýbať vo vašich záhonoch. V tomto období ju dostať kúpiť. Vysádza sa s koreňovým balom a rýchlo sa rozrastá.

čistec vlnatý v skalke

Čistec vlnatý Zdroj: Shutterstock

Magické pakosty

K bohato kvitnúcim trvalkám patria pakosty (Geranium). Na trhu sú krásne kultivary s fialovými alebo ružovými kvetmi. Obľubujú polotieň a slnko, humóznu a mierne vlhkú pôdu. Dobre sa im však bude dariť aj na suchších miestach. Pakosty sú vhodní „parťáci“ k ružiam, vysadiť si ich možno – aj v kvitnúcom stave – pod stromy, k rododendronom a na rôzne problematické miesta, kde nič iné nerastie. Sú to nenáročné dlhoveké rastliny, ktoré sa rýchlo rozrastajú. Na jedno miesto vysádzame do trojsponu aspoň po 3 kusy.

Neznámy dráčik

Dráčik (Penstemon) patrí ku kvitnúcim opadavým trvalkám. Vybrať si možno z nižších aj vyšších druhov. Hodia sa do zmiešaných kvetinových záhonov, kvitnú od júla do začiatku jesene. Kvety sú ružové, červené, fialové, dokonca dvojfarebné. Dráčik potrebuje dostatok slnka a priepustnú výživnú pôdu. Neprekáža mu ani suchšia pôda. Vynikne vysadený v skupine. Po odkvitnutí ho treba hlboko zrezať. Koncom leta ho možno rozmnožiť pomocou odrezkov (iba z nekvitnúcich výhonov).

Rozkvitnutá portulaka

Túto nízku kvitnúcu letničku si môžeme vysadiť do štrkového záhona, malých črepníkov, prípadne priamo na záhon. Vynikne však aj v starej šálke, tu nesmieme zabudnúť na drenáž. Zvyčajne platí, že ak ju raz vysadíme do záhrady, bude sa v nej vďaka samovýsevu objavovať opakovane. Portulaka je letnička sukulentného charakteru, čiže vydrží aj dlhšie obdobie sucha a pritom bude krásne kvitnúť. Netreba ju veľa zalievať, skôr minimálne. To isté platí o prihnojovaní.

Kaktusy v lete

Rozhodne ich prenesme von. Dostatok slnka im prospeje, podporí ich vitalitu a kvitnutie. Aspoň raz týždenne nezabudnime na zálievku – priamo na substrát. Substrát medzi jednotlivými zálievkami musí preschnúť. Nadmerná a hromadiaca sa vlhkosť podporuje rozvoj hniloby. Pridať možno aj hnojivo na kaktusy. Prihnojujeme raz za dva týždne. Kaktusy neumiestňujme hneď na priame slnko, najskôr im doprajme aklimatizáciu v polotieni. Inak ich silné slnečné lúče môžu popáliť.

júlové práce v okrasnej záhrade: kaktusy

Zdroj: Shutterstock

Trávnik v lete

Trávnik treba v prvom rade výdatne zavlažovať – ideálne ráno a intenzívne, netreba každý deň. Takisto treba dopĺňať živiny, vďaka tomu bude hustý a sýtozelený. V ponuke sú hnojivá obsahujúce herbicídnu zložku, tak nebude mať burina žiadnu šancu. Čo sa týka kosenia, počas suchších a teplejších dní je lepšie nechať trávnik vyšší. Platí to aj vtedy, ak sa chystáme na dovolenku. Inak ho kosíme aspoň raz týždenne. Pokosenú trávu možno použiť na mulčovanie pod kry, prípadne ju skompostovať.

Ako trávnik zalievať čo najefektívnejšie?

Podstatné je zalievať rovnomerne, teda všade rovnako. Praktické je automatické zavlažovanie. Ďalšou zásadou je nepolievať počas dňa, keď je najviac teplo a voda sa rýchlo vyparí. Skoré ranné alebo neskoré večerné hodiny sú ideálne na zálievku. Na poludnie by totiž drobné kvapky vody pôsobili ako malé lupy a trávne steblá by poškodili. Zalievame výdatne, aby sa vlaha dostala ku koreňom tráv.

Opora pre stračie nôžky

Stračie nôžky patria v poslednom čase k vyhľadávaným trvalkám. V čase kvitnutia sú skutočne nádherné, pôvabné sú hlavne vo vidieckom prostredí. Vysoké kultivary potrebujú oporu, inak tieto rastliny zničí nepriaznivé počasie (búrky, vietor). Na výber je množstvo rôznych opôr, dôležité je, aby boli pevné a rastline poskytli ochranu. Pokojne však môžeme použiť aj bambusové paličky, ktoré zapichneme čo najhlbšie do pôdy. Rastliny k oporám priviažeme, nie však napevno. Teraz je aj čas na výsadbu týchto trvaliek s koreňovým balom. Dariť sa im bude na slnečnom mieste s humóznou a vlhkou pôdou.

stračie nôžky na opore

Zdroj: iStock

Ako predĺžiť kvitnutie letničiek a trvaliek?

Odkvitnuté trvalky začiatkom leta ostriháme, mnohé – vlčí bôb, šalvia, ostrôžka – vďaka tomu ešte raz rozkvitnú. Rastliny zavlažujeme, vyplatí sa ich aj prihnojiť (dôležité je to najmä pri pivóniách). Treba dať pozor aj na burinu – trvalkám by odoberala vlahu aj živiny. Na prázdne miesta môžeme vysadiť nové rastliny. Najnáročnejšie na vlahu sú letničkové záhony. Tu musíme neustále odstraňovať odkvitnuté kvety, aby sme predĺžili ich kvitnutie. Aj tie pravidelne prihnojujeme – na záhonoch aj vo vegetačných nádobách.

Výživa pre hortenzie

Ak sa chceme pýšiť nádhernými súkvetiami hortenzií, mali by sme krom dodávať aj živiny. Na tie sú náročné v čase najintenzívnejšieho rastu. Vďaka nim budú rastliny silné, bohato olistené a súkvetia budú nápadne veľké. Na prihnojovanie hortenzií sú určené špeciálne hnojivá. Použiť však môžeme aj iné, musia byť však určené na kyslomilné rastliny. Počas júla a augusta by sme mali prihnojovať aspoň raz za 10 dní.

Ak chceme docieliť modré kvety, rastliny zalievame špeciálnym hnojivom na modré hortenzie. Okrem živín je nevyhnutná výdatná zálievka. Substrát, v ktorom rastú, by nemal nikdy vyschnúť. Týka sa to hortenzií na záhonoch aj vo vegetačných nádobách. Pôdu netreba kypriť. Vyplatí sa však okolo koreňov nasypať kôrový mulč – tak sa dlhšie udrží vlaha v zemi a korenesa nebudú počas horúčav prehrievať.

Prečítajte si tiež

Teplomilná levanduľa: Všetko, čo potrebujete o nej vedieť
Teplomilná levanduľa: Všetko, čo potrebujete o nej vedieť
Oživenie záhrady solitérmi
Oživenie záhrady solitérmi

Rastliny na dotieravý hmyz

V nádobách sa rozrastú a pred muchami či komármi nás ochránia plektrant, rozmarín, eukalyptus, alojzia či aksamietnica. Pri výbere rastlín nezabudnime ani na mätu, muškáty s aromatickými listami, bazalku či levanduľu. Výbornou voľbou do záhrady na vidieku je baza s purpurovými listami.

Čomu sa ešte venovať v júli

Nezabudnime na rez

Olivovník a bugenvileu na balkóne a terase teraz možno upravovať rezom.

Dreviny

Pomocou bylinných odrezkov si môžete rozmnožiť okrasné kry, napríklad farebné dráče. Dreviny, ako sú magnólie či rododendrony, sa pokúste rozmnožiť potápaním.

Vysievanie náprstníkov a zvončekov

Tieto nádherné dvojročky si môžeme vysiať na záhony. Miesta výsevov treba udržiavať neustále vlhké.

biele kvety zvončekov

Zdroj: Shutterstock

Skrátenie vistérie

Dlhé výhonky tejto popínavej dreviny treba skrátiť na 2 až 3 puky. Podporí sa tak bohaté kvitnutie o rok.

Skalničky

Ostrihať treba odkvitnuté floxy aj taričky.

Sirôtky a sedmokrásky

Do konca júna je čas na ich výsev. Výsevná plocha nesmie presychať.

júlové práce v okrasnej záhrade: sirôtky

Zdroj: Shutterstock

Vysievanie fialy a nechtíka

Koncom júna je ešte príležitosť vysiať si na pripravené záhony osivo nádherne kvitnúcej a voňavej fialy dvojrohej alebo nechtíka.

Pozornosť venujte ružiam

Potrebné je dôkladne odstraňovať odkvitnuté kvety. Netreba zabúdať na zavlažovanie krov a kyprenie pôdy v ich okolí. Vysaďte si nové druhy a kultivary! Teraz je vhodný čas.

Oleandre a durmany

Za pravidelné zavlažovanie a prihnojovanie na balkóne či terase sa odmenia bohatým kvitnutím.

Strihanie a množenie levandule

Odkvitnuté kry levandúľ treba mierne ostrihať. Rastlinu si teraz môžeme rozmnožiť pomocou vrcholových odrezkov.

Klinčeky

Po odkvitnutí ich možno rozdeliť a vysadiť do skaliek alebo štrkových záhonov.

júlové práce v okrasnej záhrade: klinčeky

Zdroj: Shutterstock

Pivónie

Odkvitnuté kvety odstránime a rastliny prihnojíme.

Ihličnany

Vybrané druhy možno rozmnožiť pomocou odrezkov.

Zavlažovanie drevín

Čerstvo vysadené vždyzelené listnáče a ihličnany potrebujú v čase horúčav výdatné zavlažovanie.

Čistenie jazierka

Pomocou špeciálnych podberákov treba odstraňovať z vodnej hladiny jazierok vláknité riasy.

Vodné rastliny

Stále je vhodný čas na ich výsadbu.

Text: Daniel Koštál
Foto: isifa/Shutterstock, iStock
Zdroj: časopis Pekné bývanie


Kategórie: Záhrada