Nedarí sa saturejke prežiť zimu? Môže to byť vami alebo aj rastlinou

sep 19, 2020
Aby saturejka prežila zimu: Saturejka horská

Môj bylinkový záhon, na ktorý som veľmi hrdá, som si minulý rok doplnila o saturejku. Bohužiaľ, nepodarilo sa jej prežiť zimu, preto som si tento rok zaobstarala novú. Ako sa o ňu správne starať, aby som rastlinke pomohla prežiť aj do ďalšieho roka? Emília G., Galanta

Odpovedala: Ing. Denisa Bajzíková – záhradná architektka

Dva rôzne druhy

Dôvodov, prečo rastlinka neprežila zimu, môže byť niekoľko. V skutočnosti rozoznávame dva druhy a podľa toho, ktorý ste pestovali, mohlo dôjsť k chybe alebo prirodzenému procesu.


1 Prvý druh je saturejka horská (Satureja montana), drevnatá trvalka (podobne ako tymian), na prezimovanie potrebuje dobre priepustnú pôdu na slnečnom stanovišti, ktorá netrpí zamokrením. Nadmerná závlaha počas zimy totiž môže spôsobiť závažné poškodenie, ba až odumretie celej rastliny. Ak ju pravidelne zastrihávame, dokáže vytvoriť hustý a bohato kvitnúci krík.

2 Druhým druhom je saturejka záhradná (Satureja hortensis), čo je zasa jednoročná bylina a musí sa každoročne vysievať. Jej výhodou je, že oproti trvácej saturejke má silnejšie liečivé účinky, a aj preto sa viac užíva v liečiteľstve. Má mierny močopudný a antiseptický účinok, podporuje chuť do jedla a uľahčuje trávenie. Môžeme sa s ňou stretnúť dokonca i v gastronómii v koreninách s názvami čubrica a adžika používaných predovšetkým na Balkáne. Ako liečivé korenie by nemala chýbať v žiadnom pokrme zo strukovín – vďaka saturejke sú lepšie stráviteľné.

Prečítajte si tiež

Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie

Komentáre