Nestabilný svah upravili na prírodnú záhradu, ktorá je v súlade s okolím domu

mar 12, 2020
rodinný dom s prírodnou záhradou vo svahu vsadenou do okolitej prírody, s jazierkom, múrikmi s andezitu, kamennými chodníčkami a trvalkovými záhonmi

Krása, premenlivosť, oddych, koníček v podobe práce s rastlinami a pocit domova – to je to, čo majiteľom dáva ich záhrada.

Desať rokov ubehlo od dostavby domu na zelenej lúke. Dnes v ňom žijú tri generácie. Majiteľka a jej rodina v tom čase nemali žiaden konkrétny plán, čo so záhradou, ako ju poňať. „Keď mi pred viac ako 15 rokmi niekto povedal,“ pokračuje majiteľka, „že záhrada a práca v nej sú jeho hobby, vôbec som tomu nerozumela. Nechápala som, ako môže niekoho to večné ohýbanie sa k zemi baviť. No dnes to cítim rovnako. Zistila som, že pri práci v záhrade naozaj oddychujem.“ Kedy nastala tá zmena? Pani domáca mala veľmi pozitívnu skúsenosť so zeleňou, ktorá vznikla okolo budovy firmy, kde pracovala. A niečo podobné si zaumienila vybudovať i doma.

Neúspešná svojpomocná realizácia

Spočiatku sa do prác s elánom vrhla sama aj s blízkou rodinou. Rozhodla sa využiť prirodzený spád terénu. Za posledné peniaze, ktoré zostali po stavbe, nechala vyhĺbiť jamu na jazierko a spoločnými silami s dcérou, deťmi z rodiny a susedom položili fóliu, vybetónovali okraje a pripravili aj „potôčik“ vlievajúci sa v uzatvorenom cirkulačnom okruhu do vodnej plochy. Vysádzala rastliny, vytvárala z nich rôzne zákutia a skupiny. No po dvoch rokoch práce a výsadieb ukázali prívalové dažde, že pôda sa zosúva. Mnohé trvalky boli zo svojho stanovišťa doslova vyplavené a uhynuli, iné neskôr vymrzli. Aby sa už niečo podobné neopakovalo, bolo treba svah stabilizovať. A vtedy si pozvala na pomoc profesionálov, aby záhradu založili nanovo.


Architekt domu jej odporučil záhradných architektov Andreu Prievalskú a Ondreja Klučára z ateliéru Zelený design. Po zhliadnutí jednej z ich realizácií uverejnených na internete, plnej zmiešaných trvalkových záhonov a tráv, si pomyslela, že títo ľudia budú presne rozumieť tomu, čo chce.

Prírodná záhrada s terasou z andezitových platní a dubových fošní, na ktorej je umiestnené sedenie pod platanom

Sedenie pod platanom pribudlo na želanie panej domu. Košatá koruna poskytuje v slnečných a teplých dňoch blahodarný tieň. Pomedzi andezitové platne kombinované s dubovými fošňami rastie drobná materina dúška.

Pod taktovkou záhradných architektov

A tak aj bolo. Záhradná architektka Andrea Prievalská spomína: „Dôležitou časťou nášho projektu bola stabilizácia svahu pomocou kamenných múrikov, na ktoré sme použili andezit z neďalekého kameňolomu. Bližšie k domu sme navrhli záhony s pestrejšou skladbou rastlín tak, aby stále niečo kvitlo. Je tu množstvo trvaliek, kríkov, cibuľovín a tráv. Vyššie trávy dominujú záhonom ďalej od domu a vytvárajú prepojenie záhrady so susediacimi poľami a lúkami. Záhrada tak akoby prirodzene prerastá do krajiny. Mnohé z rastlín, ktoré tu pani domáca kedysi vysadila, sme ponechali. Odstraňovali sa iba niektoré, ktoré nezapadli do nového konceptu. Čo sa týka druhovej skladby, i keď je pomerne bohatá, snažili sme sa ju zjednodušiť, čím sme dosiahli scelený efekt výsadieb a nevznikla tu ,zbierková záhrada‛ s roztrúsenými rôznorodými druhmi. Vďaka nadšeniu pani domácej a tomu, že nám dala voľnú ruku a my sme mohli ,čarovať‛ s našimi trvalkami, sa pre nás stala táto realizácia srdcovou záležitosťou.“

Galéria

„Vo väčších záhradách, ako je i táto, sú efektnejšie menejdruhové záhony. Tie záhradu scelia a sprehľadnia. Plynulý prechod do okolitej krajiny vytvorili kombinované trvalkové záhony s okrasnými trávami. Svojou druhovou pestrosťou a sezónnou premenlivosťou prirodzene simulujú kvitnúce lúky a pasienky v krajine.“  Ing. Andrea Prievalská a Ing. Ondrej Klučár, záhradní architekti, zelenydesign.sk

Tip na článok: 6 spôsobov ako podoprieť svah a vytvoriť tak rovinu

Vydarená spolupráca

Majiteľka si priala časť prác podľa projektu robiť sama s výnimkou terénnych úprav a stabilizácie svahu, ktoré sa realizovali pod taktovkou Ondreja Klučára. Záhradná architektka neskôr dohliadala na výsadby a pomáhala rozmiestňovať navrhnuté rastliny, ktoré sadili domáci. Celkovo tu na približne 2 000 štvorcových metroch plochy bolo vysadených 17 kusov stromov, vyše 600 kusov krov, viac ako 2 100 trvaliek a okrasných tráv a 2 640 cibuľovín.

Prírodná záhrada s trávnatými terasami a svahmi v podobe kamenných múrikov

Pomocou nízkych kamenných múrikov vznikli rovinaté trávnaté terasy a svahy s menšími sklonmi, ktoré sú plné zelene. Čím ďalej od domu, tým viac tráv a krov sa použilo, aby záhrada čo najplynulejšie prechádzala do krajiny.

„Záhrada sa pre mňa a aj moju mamu stala ozajstným koníčkom,“ vyznáva sa pani domu. „V Ondrejovi a Andrei som našla kreatívnych a spoľahlivých ľudí, ktorí pochopili moje predstavy o záhrade. Mohla som sa na nich obrátiť kedykoľvek, keď bol s niečím nejaký problém. Dnes, dva roky po premene záhrady, vnímam najväčšmi jedno: najväčší relax pre mňa nie je iba samotná starostlivosť o rastliny, ale predovšetkým to, keď sedím na terase s pohľadom do záhrady a popíjam kávičku s ľuďmi, ktorých mám najradšej.“

Prečítajte si tiež

Využitý sklon terénu

Majiteľka sa pri založení záhrady rozhodla využiť prirodzený sklon terénu a s rodinou a priateľmi svojpomocne vybudovali jazierko, do ktorého ústi umelý potôčik z riečnych kameňov. Nová úprava záhrady vodný prvok plne rešpektuje a bohatými výsadbami krov, trvaliek i cibuľovín mu dodáva príchuť prirodzenosti.

Jazierko s potôčikom z riečnych kameňov vybudované na svahovitom teréne prírodnej záhrady.

O záhrade slovami majiteľky

„Samozrejme, bývanie človek musí mať, to je základ. Ale pre mňa je záhrada k tomu o vyššej kvalite života. Páči sa mi, že hocikedy, keď do nej idem, niečo nové objavím. Teším sa na rastliny, ako rastú a menia sa. Stále tu niečo počas roka kvitne. Z terasy pozorujem motýle, ktoré lákajú najmä moje dve obľúbené trvalky – echinacea a železník. Som tu vo svojej rodnej obci, v prostredí, kde som vyrastala, a záhradu vnímam, akoby ma objímala. Tu som naozaj doma.“

Text: Monika Králová
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Pekné bývanie 02/2020

Komentáre