Novembrové práce v okrasnej záhrade

okt 31, 2019
okrasná záhrada s dreveným stolom, na ktorom je vres, olejová lampa, čajník a ovocie

V novembri sa práce v okrasnej záhrade nekončia. Naopak, máte ešte čas aj na mnohé výsadby. Na čo by ste sa teda mali zamerať?

Prilbice sa v záhone nestratia

Medzi najkrajšie jesenné trvalky patria prilbice (Aconitum carmichaelii). Modrofialové súkvetia efektne doplnia porasty japonských veterníc či chryzantém. Rastlina je asi 1,5 m vysoká a každoročne kvitne bohatšie – množstvo kvetov znásobí prihnojovanie kompostom. Zárukou úspechu je aj umiestnenie vo výživných, mierne vlhkých pôdach, ktoré sú v lete zatienené.

Nenáročné záhradné cyklámeny

V našich končinách sú záhradné cyklámeny (Cyclamen hederifolium) ojedinelé, a pritom ide o pestovateľsky nenáročné rastliny. Listy sú podobné listom brečtanu, menšie, ale nápadné ružové kvety sa objavujú počas celej jesene a kvitnú ešte aj koncom novembra. Ploché hľuzy sa vysádzajú v jesennom období do hĺbky asi 15 cm. Pod hľuzy je dobré dať trochu piesku. Rastliny totiž neznesú hromadenie vlhkosti.


Postarajme sa o ruže

Zbierku ruží si môžeme doplniť aj na konci jesene. Vysádzať sa dá až do prvých mrazov (vždy na vzdušné a slnečné miesto), samozrejme, čím skôr, aby sa do zimy rastliny stihli zakoreniť. Vysadené ruže treba výdatne zaliať. Ostatné ruže treba zostrihať na asi 40 cm a nakopčiť okolo nich zeminu. Takisto treba odstrániť suché a poškodené výhonky, ako aj lístie pod krami. Stromčekové ruže sú citlivé na mráz, preto je dobré obaliť korunku jutovinou alebo netkanou textíliou a vnútro vyplniť suchou slamou. Bal pevne uviažte, aby sa počas zimy nerozpadol. Popínavé ruže stačí pozakrývať čečinou.

Lístie nevyhadzujte

Lístie treba vyhrabať z trávnika, chodníkov, schodov, hladín jazierok, skaliek a porastov ruží. Naopak, nahrnúť ho môžete do porastov rododendronov a azaliek, takisto do trvalkových záhonov, k živým plotom, ale aj k bylinkám. Tu bude slúžiť ako prirodzená zimná ochrana, zamedzí rastu burín a pomôže udržať vlahu. Na jar ho môžete buď odstrániť, alebo ho nechať rozložiť. Najlepšie je nahrnúť hrubšiu vrstvu a tú ešte zaťažiť ihličnatou chvojkou. Na nastielanie použite len zdravé listy.

opadané jesenné listy

Chryzantémy nestrihať!

Záhradné chryzantémy kvitnú často ešte aj počas slnečných novembrových dní. Neublíži im ani prudkejší pokles teploty, dokonca ani mráz. Po odkvitnutí však nie je dobré rastliny zostrihať tesne nad pôdou, aj keď to má veľa ľudí zaužívané. Lepšie je odstrániť len odkvitnuté kvety a stonky mierne skrátiť. Takto pripravené rastliny prečkajú zimu oveľa lepšie, dokonca na jar rýchlejšie začnú pučať. Dobré je tiež chryzantémy pred zimou zavlažiť a nahrnúť do ich porastu suché lístie.

Prečítajte si aj: Neurobte pri upratovaní záhrady chybu. Prečítajte si, ako zrezať hortenzie a zazimovať ostatné rastliny

Ďalšie práce

Okrasné stromy

Počas celého mesiaca možno vysádzať nové stromy. Netreba zabúdať na inštaláciu pevnej opory.

Vysádzajte cibuľoviny

Naďalej možno vysádzať cibuľoviny kvitnúce na jar, predovšetkým tulipány, hyacinty, narcisy, krókusy a iné.

Kaktusy

Umiestnite ich na svetlé a chladné miesto. Teraz ich však už nezalievajte ani neprihnojujte.

kaktusy umiestnené na slnečnom mieste

Palmy

K záhradným palmám treba nahrnúť hrubšiu vrstvu suchého lístia. Kmene mladých rastlín je dobré obaliť vrecovinou.

Pôdopokryvné trvalky

Miesta pod vyššími drevinami ešte stále možno vysadiť plazivými trvalkami. V ponuke je viacero vhodných druhov.

Okrasné trávy

Vyššie druhy treba pevne zviazať, kortadérie zakryte suchým lístím a čečinou.

Trvalky

Ostrihajte im suché stonky a odkvitnuté kvety. Okolie prekyprite a odstráňte z pôdy trváce buriny.

Prečítajte si tiež

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie

Komentáre