Starostlivosť o okrasnú záhradu nekončí ani v decembri. Na toto nezabudnite

nov 29, 2019
okrasná záhrada v decembri

Decembrom sa práce v okrasnej záhrade nekončia. Je už toho síce pomenej, avšak netreba zabúdať na ochranu rastlín pre mrazmi, či ich zalievanie počas suchej zimy.

Ardízia

V ponuke kvetinárstiev sa najmä v zimnom období objavuje ardízia – rastlina s nápadnými krvavočervenými plodmi. Okrasné sú aj jej vždyzelené listy. Môže byť súčasťou vianočne naladeného bytu, hodí sa do zimných záhrad, vstupných hál a na okenné parapety. Dariť sa jej bude na svetlom a chladnejšom mieste.

Kórejská jedlička vynikne vo väčších záhradách

V posledných rokoch patrí k obľúbeným ihličnanom, ktoré sa pestujú v našich záhradách. Veľakrát sa stáva exteriérovým vianočným stromčekom. Kórejská jedľa (Abies koreana) má atraktívny kompaktný tvar a hustý rast. Skutočnou ozdobou tejto dreviny sú fialové šišky. Kórejské jedle sa hodia len do stredne veľkých až veľkých záhrad. Vybrané kultivary, napríklad ’Silberlocke‘, však dorastú do výšky maximálne 2 m a sú teda vhodné aj do menších záhrad. Jedľa porastie na slnečnom mieste.


Voňavé kry

V zime, aj keď sa to nezdá, kvitne viacero okrasných krov. Ich kvety sú nápadné, často farebné a niekedy aj voňavé. Konkrétne ide o kalinu (Viburnum fragrans) či menej známy zimovec (Chimonanthus praecox). Za priaznivého slnečného počasia rozkvitá tento ker už v decembri. Jeho žltkasté kvety dokážu krásne prevoňať aj interiér. Voňavá je aj kôra tejto dreviny a listy. Ker dorastá do výšky 2 m, žiada si slnečné a chránené miesto (ideálne pri múre). Dostať ho kúpiť počas zimy, no lepšie je sadiť ho na jar, keď sa oteplí.

žlto kvitnúci zimovec

Zimovec

Kry s farebnou kôrou či plodmi

Do záhrady vnesú viac farebnosti kry s farebnou kôrou alebo plodmi. Väčšinou vyniknú pred pozadím zo vždyzelených drevín, prípadne z tmavších ihličnanov. Teraz si môžeme naplánovať ich výsadbu, vyhliadnuť miesto a na jar ju zrealizovať. Z drevín, ktoré vynikajú farebnou kôrou, je najvďačnejší svíb (Cornus alba ’Sibirica‘). Krvavočervené konáre tejto dreviny vysokej najviac 2 m krásne kontrastujú s okolitou zeleňou, ale aj so snehom. Svíb treba vysadiť na slnečné miesto do výživnej pôdy.

Kvitnúce Vianoce

Počas adventného obdobia môžeme doplniť interiér či zimnú záhradu kvitnúcimi izbovkami. Pestovateľsky nenáročné sú bromélie, z nich predovšetkým guzmánie, bohato kvitnú azalky, cyklámeny, niektoré druhy orchideí, kalanchoe či amarylky. Väčšina týchto rastlín potrebuje svetlý a nie príliš prekúrený priestor, inak im zasychajú puky aj kvety. Pestovateľský substrát by mal byť stále mierne vlhký. Kvitnúce rastliny je dobré raz mesačne prihnojiť hnojivom na kvitnúce izbovky.

ružové azalky v plechovom vedierku

Azalka

Zálievka čemerice

Ak pestujeme čemericu v nádobe, zvýšime jej zálievku. Substrát však nesmie byť premáčaný. Rastliny zakúpené v zime vysadíme do pôdy až na jar.

Ochrana skalky

Južne orientované skalky zakryjeme ihličnatými chvojkami. Skalničky sú tu vystavené kolísaniu teplôt.

Dreviny

Novovysadené ihličnany a vždyzelené listnáče nezabudnime v dňoch, keď je slnečno a nemrzne, zaliať.

Údržba trávnika

Na zamrznuté plochy už nevstupujeme. Ak nemrzne, trávnik čistíme od napadaného lístia.

zamrznutý trávnik s napadaným lístím

Ruže

Koncom novembra je najvyšší čas nakopcovať ruže na záhonoch. Korunky stromčekových ruží treba obaliť jutovinou.

Izbové rastliny

Druhy s pestrými listami treba umiestniť na čo najsvetlejšie miesto.

Prečítajte si tiež

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie

Komentáre