Októbrové práce v okrasnej záhrade

sep 30, 2020
jesenná záhrada

Pergola s popínavkami

Ak sa chystáte zazeleniť pergolu, skorá jeseň je ideálna na výsadbu popínavých drevín. Medzi vhodné rastliny patrí napríklad vistéria, pavinič (na obrázku), pohánkovec, ruže, ale aj vinič. Na terase pri dome vám v lete počas sezóny zabezpečia blahodarný tieň a v zime zasa nebudú prekážať slnečným lúčom, aby preteplili interiér.

Ošetrenie ruží

Najdôležitejším jesenným krokom je odstraňovanie napadaných listov a kvetných lupienkov spod ružových krov. Je to prevencia šírenia ochorení. Ak treba a ruže sú stále olistené, môžeme vykonať ešte postrek proti čiernej škvrnitosti. Už ich však nezavlažujeme ani neprihnojujeme. Občas pokypríme okolie krov. Ruže sa nesmú pred zimou radikálne strihať! Tento rez robíme na jar. Silno skrátené výhonky by totiž ľahko premŕzali. Odstrihneme len suché a poškodené výhonky a plody ruží – šípky.

Ľalie na balkóne

Ľalie môžeme pestovať aj vo vegetačných nádobách, a tak si nimi skrášliť terasu či balkón. Cibule vysádzame teraz v októbri do väčších nádob. Do jednej nádoby môžeme umiestniť niekoľko kusov. Použijeme kvalitný záhradnícky substrát, do ktorého primiešame trochu piesku. Nesmieme zabudnúť ani na drenáž, cibule totiž neznášajú premokrenie. Nádoby sem-tam zavlažíme, necháme ich aj cez zimu vonku na chránenom mieste. Dáme pozor, aby do výsadby nestekala dažďová voda.


Náš tip: 5 druhov ľalií, ktoré rozžiaria vašu záhradu

Draslík pre ihličnany

Aby ihličnany vysadené v záhrade dobre prezimovali, mali by sme ich prihnojiť špeciálnym jesenným hnojivom s vyšším podielom draslíka a horčíka. Tie pomôžu ihličnanom lepšie prežiť najchladnejšie obdobie roka a odolať mrazom a zimnému slnku. Hnojivo rozsypeme v okolí vysadených rastlín (pozor, neplatí to pre ihličnany vysadené začiatkom jesene!). Novovysadené ihličnany nezabúdame počas jesene zavlažovať.

Šarmantní sólisti

Pohľad na prázdnu terasu či balkón po likvidácii letničiek a zazimovaní subtropických drevín nebude vábny. Ak ide o moderný priestor, môžete si nádoby vysadiť okrasnými trávami. Teraz je ponuka široká. Ostrice (Carex, na obrázku) patria k farebným okrasným trávam, sú dekoratívne nielen počas jesene, ale aj v zime. Rozmanité sú aj kostravy (Festuca) či imperáta (Imperata cylindrica). Pre okrasné trávy vyberte väčší črepník a bežnú záhradnú zeminu.

Výsadba heucher

V tomto období sú v ponuke aj heuchery – pôdopokryvné trvalky, ktoré vynikajú nádhernými farbami aj štruktúrou listov. Jeseň je ideálna na ich výsadbu do záhonov aj vegetačných nádob. Mnohé heuchery sú okrasné aj vzdušnými súkvetiami. Do záhrady je dobré zvoliť 1 či 2 kultivary a zopakovať ich výsadbu ešte na inom mieste. Veľa rôznofarebných kultivarov pôsobí chaoticky. Do červena a bordova sfarbené kultivary potrebujú slnko; žlto-, oranžovo- a zelenolisté zasa polotieň.

Okrasná záhrada v októbri: výsadba heucher

Čas pre trvalkový záhon

Teraz máme ideálnu príležitosť založiť si trvalkový záhon. Miesta medzi nimi môžeme vysadiť cibuľovinami kvitnúcimi na jar (aspoň tri kusy z jedného druhu). Ostatné trvalky prihnojíme jesenným hnojivom s vyšším obsahom draslíka. Georgíny zavlažujeme, odstraňujeme odkvitnuté kvety a ak mierne namrznú, nadzemnú časť odstránime, hľuzy opatrne vyryjeme, osušíme a uskladníme. To isté platí aj o kanách. Nezabudnime tiež opatrne vyryť hľuzy gladiol, ktorým zažltla nadzemná časť.

Čo strihať na jeseň

Pohľad na vytiahnuté a čiastočne zoschnuté trvalky na jeseň neraz nabáda k ich odstrihnutiu tesne nad pôdou. Netreba však záhon vziať útokom a strihať do radu. Počas jesene môžeme ostrihať floxy, kokardy, stračie nôžky, vlčie bôby, margaréty, krásnoočko, vrbovku, dráčik, centrant či alchemilku. Naopak, nestriháme zoschnuté trsy rudbekií, rozchodníkovcov, ježibaby, echinaceu, udatníky, rebríček ani veroniku. Ich suché trsy môžu byť peknou zimnou dekoráciou. Ostriháme ich až na jar.

Prečítajte si tiež

Netradičný živý plot

Môžeme si ho vytvoriť nielen z drevín, ale trebárs aj z kvitnúcich trvaliek. Napríklad tam, kde chcete mať viac súkromia, takým miestom môže byť bazén. A keďže živému plotu z klasických drevín istý čas potrvá, kým vyrastie, je toto trvalkové riešenie vhodné nielen do vidieckych záhrad, kde týmto spôsobom možno oddeliť jednotlivé časti záhrady, ale aj do tých novozaložených. Teraz je vhodný čas na zakladanie trvalkových záhonov. Využime vyššie druhy trvaliek, napríklad rudbekie (Rudbeckia lacinata; bordové kvety na obrázku), rebríčky (Achilea filipendulina), konopáč (Eupatorium), veternice (Anemone hupehensis) či astry (Aster). Dôležité je slnečné miesto, dostatočne výživná a humózna pôda a dostatok miesta – záhon by mal byť široký aspoň 80 cm. Trvalky je dobré vysadiť s vyššími okrasnými trávami (ozdobnica čínska, proso).

Čomu sa ďalej venovať v októbri

Cibuľoviny

Vysadiť si môžeme rôzne druhy – na záhony aj do nádob.

Stromy

Nastáva čas ich výsadby. Nezabudnite inštalovať pevné opory.

Okrasná záhrada v októbri: sadenie stromov

Zelené hnojenie

Ak pestujeme na záhonoch letničky, môžeme po ich zlikvidovaní vysiať
na plochu osivo na zelené hnojenie.

Náš tip: Zabudnite na chémiu! Najlepšie organické hnojivo na kvety aj zeleninu si dokážete vyrobiť aj sami

Astry a veternice

V predaji sú rôzne druhy a kultivary týchto trvaliek, ktoré zatraktívnia jesenné záhony.

Trávnik

Naďalej možno zakladať nové trávniky – výsevom alebo položením hotových trávnych kobercov. Takisto je vhodný čas na regeneráciu starších trávnikov.

pokladanie kobercového trávnika

Skalky

Do skaliek môžeme dosádzať miniatúrne dreviny a cibuľoviny kvitnúce na jar. Jeseň je tiež vhodná na zakladanie nových skaliek.

Dreviny

Toto obdobie je ideálne na výsadbu okrasných krov (s farebnými listami a plodmi).

Papraďorasty

Počas skorej jesene sa dajú rozmnožiť papraďorasty delením trsov.

papraď

Okrasné trávy

Naďalej môžeme nakupovať a vysádzať okrasné trávy. Nižšie druhy doplníme do skalky a vresoviska.

Izbové rastliny

Najneskôr koncom septembra ich treba preniesť z exteriéru do interiéru. Platí to aj o kvitnúcich subtropických drevinách. Najdlhšie môžu zostať vonku oleandre.

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie

Komentáre