Mimoriadna akcia!

Predplaťte si mesačník Pekné bývanie a získajte darčekovú kartu IKEA!

Objednať
Aktuálne v predaji!

Špeciál Pekné bývanie v záhrade.

Objednať
Aktuálne v predaji!

Koncept

Objednať

Exotické orchidey: Ako dopestovať bohato kvitnúce rastliny?

Zdieľať 28. 01. 2021
Exotické orchidey: Ako dopestovať bohato kvitnúce rastliny?

Medzi obdivovateľmi orchideí stále cítiť akýsi rozpor medzi uchvátením ich krásou a odvahou pustiť sa do ich pestovania. Dnes vďaka selekcii a vyšľachteniu hybridov s cielenými vlastnosťami sú už viaceré orchidey prístupné aj na bežné bytové pestovanie.

Vhodnými, krásnymi a skoro celý rok opakovane a dlho kvitnúcimi orchideami sú najmä medzidruhové hybridy Phalaenopsisu – lišajovca.

Podľa toho, na čom rastú, rozoznávame orchidey:

  • terestrické – rastú v zemi, najmä vo vlhších humóznych pôdach; takýmito sú mnohé aj u nás rastúce zemné orchidey, sú chránené,
  • epifytické – rastúce na stromoch a iných rastlinách, nie sú to žiadne parazity, len sa koreňmi pridržiavajú kôry stromov v hustých tropických lesoch a rastú hlavne vo výškach,
  • litofytické – rastúce na kameňoch

Práve to, že väčšina nádherných tropických orchideí rastie epifyticky, spôsobilo spolu s neznalosťou ich tepelných nárokov neúspech v pestovaní. Neznášajú totiž terestrické pestovanie, teda v pôde. Druh Phalaenopsis, ktorý tiež rastie epifyticky, je už šľachtením prispôsobený na pestovanie v bytových podmienkach. Tieto orchidey sú nenáročné, bohato a dlho kvitnú, dokonca aj vo váze. Potrebujú len polosvetlé umiestnenie. Cez dovolenku dokážu vydržať bez vody v polotieni aj 2 týždne. Listy sú tmavozelené, niekedy s fialovým nádychom, pri nadbytku svetla blednú a žltnú, pri nedostatku svetla sú väčšie a strácajú fialové zafarbenie.

kvitnúca orchidea

Phalaenopsis lueddemanniana

Súkvetie sa tvorí väčšinou v strednej časti stonky a býva dlhé 20 až 50 cm, ba i dlhšie, nesie 4 až 10 kvetov, v prípade silných rastlín viac. Na stvole kvety rozkvitajú odspodu hore a sú veľké 2 až 15 cm. Môžu byť jemné až hodvábne, ale i pevné a mäsité, väčšinou slabo voňajú alebo sú bez vône. Výraznejšie voňajú napríklad Ph. violacea, Ph. gigantea, Ph. fasciata. Silné rastliny tvoria veľa súkvetí, na ktorých môže kvitnúť aj niekoľko desiatok kvetov. Niekedy z pukov na súkvetí vyrastajú mladé rastlinky (Ph. lueddemanniana), ktorými možno orchidey aj množiť.

Ako dopestovať bohato kvitnúce lišajovce?

Optimálna denná teplota je od 22 do 25 °C. Majú rady bohatšiu zálievku, najmä cez vegetáciu, najlepšie formou namočenia celého kvetináča do vody na 3 hodiny. Sú schopné nasávať vodu celým telom, takže sa rýchlo zavodnia a potom vydržia aj 3 týždne bez polievania. Na nedostatok vody upozornia mäknutím a vädnutím listov.

biela orchidea

Phalaenopsis amabilis

Lišajovce vyžadujú dostatok rozptýleného svetla – priame slnko by rastlinu popálilo. Najlepšie je pestovať ich v priesvitných nádobách. Špeciálny kôrový substrát by mal obsahovať aj rašelinu a rašelinník, dá sa zakúpiť už hotový. V byte sa rastlinám dobre darí na východnom alebo západnom obloku. V lete ich možno letniť vonku, ak nočná teplota dlhodobo neklesne pod 12 °C.

Pri letnení orchidey umiestnite do polotieňa, nie na prudké slnko. Dokonca ich môžete aj zavesiť do koruny stromu. Menšie druhy je vhodné umiestniť do bytového skleníka či vitríny. Rastliny hnojte každé 2 týždne pridaním malého množstva špeciálneho hnojiva na orchidey do závlahovej vody. Takisto je vhodné použiť hnojivo v rozprašovači, ale tak, aby po aplikácii neboli rastliny vystavené slnku, aby ich nepopálilo.

Po odkvitnutí odstrihnite odkvitnutú časť nad posledným spiacim pukom, z ktorého sa zasa zvyčajne vyvinie nový kvetný výhon. Lišajovce sú veľmi vhodné aj na rez do vázy či do kytíc. Rez sa odporúča vtedy, keď súkvetie rozkvitá z dvoch tretín. Vo váze kvety vydržia 4 až 6 týždňov, ale len v chladnejšej miestnosti, pri teplote nad 20 °C rýchlo vädnú.

kvitnúce orchidey

Phalaenopsis equestris

Pestovateľské chyby

  • Veľa svetla, slnka: bledožlté listy, niekedy červenkastohnedé (ochranný pigment), je to „slnečný úpal“ (odumreté hnedé plochy).
  • Málo svetla: listy tmavozelené, rastlina ochabnutá, slabá, deformovaný rast, nekvitne.
  • Chladno: minimálny rast alebo nerastie, nové listy sú malé, nekvitne.
  • Príliš teplo: ochabnuté listy, slabý rast.
  • Nedostatok vody: zvädnuté, vysychajúce listy, koreňový bal príliš ľahký, preschnutý.
  • Nadbytok vody: plesnivo zapáchajúci substrát, listy ochabnuté a odumierajúce,
    voda nesmie zostať v podloženej miske.
  • Nedostatočné hnojenie: slabý rast, nezdravá farba listov, rastlina nekvitne.
  • Nadbytok hnojiva: poškodené korene, odumierajúce listy s hnedými vrcholmi.
  • Veľmi nízka vlhkosť vzduchu: deformovaný rast listov, na okrajoch listov a na kvetných stopkách sa vytvárajú kvapky lepkavej tekutiny.
  • Veľmi vysoká vlhkosť vzduchu: slabé listy, často škvrny na listoch spôsobené hubovými chorobami.

Lišajovce vhodné pre začiatočníkov do bytu

  • Phalaenopsis amabilis (bielo kvitnúci, súkvetie s asi 20 kvetmi, kvitne od jesene do jari),
  • Phalaenopsis equestris (tvorí veľa drobných ružovobielych kvetov, kvitne koncom leta),
  • Phalaenopsis lueddemanniana (je obľúbený pre svoju nenáročnosť, kvety majú hviezdicový tvar, kvitnú od jari až do konca leta),
  • Phalaenopsis pulchra (dá sa množiť vegetatívne podobne ako predošlý druh, kvitne koncom leta),
  • Phalaenopsis schilleriana (okrasný kvetom aj listami, kvitne od konca zimy do leta, kvety nie sú vhodné na rez – rýchlo zvädnú).

Prečítajte si tiež

Tilandsie, bizarné krásky, ktoré žijú doslova zo vzduchu. Naučte sa ich pestovať
Tilandsie, bizarné krásky, ktoré žijú doslova zo vzduchu. Naučte sa ich pestovať
Ak máte tmavý byt, porozhliadnite sa po týchto rastlinách
Ak máte tmavý byt, porozhliadnite sa po týchto rastlinách

Text Ing. Jaroslav Pížl
Foto isifa/Shuttestock
Zdroj časopis Pekné bývanie


Kategórie: Záhrada