Portulaka – burina, ktorou si spestríte jedálniček

máj 11, 2019
portulaka v záhrade

Každý rok sa v záhrade začiatkom leta objaví zvláštna burina pripomínajúca tučnolist pokrývajúci pôdu. Vedeli by ste mi poradiť, o čo asi môže ísť, prípadne, ako sa toho účinne zbaviť? Helena, Veľký Biel

Odpovedá: Ing. Denisa Bajzíková

Burina, ktorú mi opisujete, bude zrejme portulaka (Portulaca oleracea). Ide o rastlinu, ktorá je v našich podmienkach jednoročná, no bohato sa vysemeňuje a tak si zabezpečuje prežitie i v ďalších rokoch. Má dužinaté stonky bohaté na vodu, ktoré sa rozprestierajú po pôde, listy sú vajcovitého tvaru a kvitne drobnými žltými kvietkami.


Vhodná aj do kuchyne

Málokto však vie, že táto burina má uplatnenie i v kuchyni – oddávna sa používala do šalátov, prípadne na prípravu falošného špenátu. Z tohto dôvodu by som uvažovala nad jej využitím na spestrenie stravy. Samozrejme, nie vždy rastie na vhodnom mieste. Vtedy je najúčinnejšou zbraňou ručné vytrhanie. Zabráni sa tak zanechaniu semienok na mieste v odumretých častiach rastlín. A pozor, tak ako pri sukulentoch, aj lístky tejto buriny sú schopné zakoreniť sa a vytvoriť nové rastliny.

Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie 04/2019

Prečítajte si tiež
Komentáre