Potrebujú astry zazimovať? A ako sa o nich starať celoročne?

nov 14, 2020
Je potrebné zazimovať astry?

Do kvetinového záhona som si na jar zasadila astry a posledné kvietky už dokvitajú. Ako sa mám o ne postarať pred blížiacou sa zimou? Zdenka, e-mail

Odpovedala: Ing. Denisa Bajzíková – záhradná architektka

Ozdobou aj cez zimu

Astry sú nenáročné trvalky, ktoré dokážu naše záhony osídliť za krátky čas. Spestrujú ich širokou paletou farieb až do prvých mrazov, keď rastlinky zaschnú a začnú dozrievať semienka. Tento fakt veľmi radi využívame v záhradách pre zimný efekt, keď rastliny nadobudnú tmavohnedú farbu a na ich vrcholkoch sa otvoria bielo-striebristé letky so semienkami. Takto záhrady dostávajú ďalší rozmer aj počas zimných mesiacov. Z tohto dôvodu vám odporúčam rastlinky zostrihávať až v predjarí, keď sa začnú vytvárať nové ružice listov.


Pozor na prerastanie

Keďže ide o pomerne agresívne sa šíriace byliny, treba si ustrážiť ich veľkosť. Veľmi ľahko vám totiž dokáže zo záhona vytlačiť iné, menej agresívne trvalky a vytvorí tak monokultúrny porast. Inak ide o nenáročné rastlinky, ktoré sa vám za prihnojenie poďakujú bohatším kvitnutím a mohutnejším vzrastom. V lete im doprajte počas suchých horúcich mesiacov zálievku a pravidelným kyprením ich okolia zmiernite nežiaduce prerastanie na vedľajšie záhony.

Prečítajte si tiež

Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Pekné bývanie

Komentáre